moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

12 Dywizja wygrała sztafety

Zwycięstwem zawodników z 12 Dywizji Zmechanizowanej zakończył się drugi dzień rywalizacji podczas Mistrzostw Wojska Polskiego w Biegach Przełajowych. Sportowcy walczyli w Bydgoszczy o medale w sztafetach: mieszanej 4x1 km i 4x2 km mężczyzn. Przełajowcy z 12 DZ zgromadzili też najwięcej punktów w klasyfikacji drużynowej mistrzostw – 458.


Reprezentanci 12 Dywizji Zmechanizowanej pod kierownictwem st. chor. Zbigniewa Murawskiego wypełnili w stu procentach zadanie postawione im przez majora Mirosława Langnera, szefa Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu 12 DZ, i wygrali klasyfikację drużynową czempionatu w crossie. Tym samym, według nieoficjalnych obliczeń, zapewnili sobie  miejsce na podium współzawodnictwa w sporcie powszechnym w Wojsku Polskim w 2013 roku. Pierwszą lokatę w tym rankingu już przed mistrzostwami w Bydgoszczy zagwarantowała sobie reprezentacja Wojsk Lądowych 1, oparta głównie na żołnierzach z żagańskiej 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Natomiast o pozostałe dwa medalowe miejsca wraz z ekipą 12 DZ walczyli reprezentanci Sił Powietrznych i gospodarzy bydgoskich mistrzostw – Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Przełajowcy z 12 DZ na trasach w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku zdobyli najwięcej punktów w startach indywidualnych – 294 oraz w biegach sztafetowych – 164. W klasyfikacji drużynowej mistrzostw podopieczni chorążego Murawskiego, jak i on sam (kierownik wygrał bieg na 3 km w grupie zawodników powyżej 35 lat oraz biegł w zwycięskiej sztafecie mieszanej), wyprzedzili aż o 60 oczek reprezentantów 11 LDKPanc oraz o 78 reprezentację Sił Powietrznych. Lotnicy ambitnie walczyli o trzecie miejsce i o bezpośrednie zwycięstwo nad przełajowcami gospodarzy. Tylko triumf nad reprezentacją Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych dawał im bowiem szanse na wyprzedzenie logistyków w klasyfikacji łącznej współzawodnictwa w sporcie powszechnym. Logistycy na trasach w Myślęcinku drużynowo uplasowali się na piątej pozycji. Z lotnikami przegrali zaledwie czterema punktami, a obie ekipy rozdzieliła reprezentacja 16 Dywizji Zmechanizowanej.

Płk Wojciech Duchiński (numer 1/2) przekazał pałeczkę st. szer. Danielowi Dębińskiemu

Zwycięskie sztafety 12 DZ wystąpiły w składach: 4x1 km – szer. elew Paulina Kaczyńska, st. chor. Zbigniew Murawski, ppor. Katarzyna Szuman i st. szer. Artur Olejarz; 4x2 km – szer. Adam Nowicki, kpr. Rafał Wójcik, szer. Tomasz Grycko i szer. elew Damian Kabat. Sztafeta mieszana z 12 Dywizji Zmechanizowanej o pięć sekund wyprzedziła ekipę Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i o 28 sekund team wystawiony przez 16 Dywizję Zmechanizowaną. W rywalizacji sztafet mężczyzn przełajowcy z 12 DZ o 13 sekund wygrali z reprezentantami Sił Powietrznych i o 2 min 28 s z przedstawicielami 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Porównując poziom sportowy tegorocznych mistrzostw do poprzednich, które odbyły się na poligonie w Biedrusku, sędzia główny bydgoskiego czempionatu ppłk Andrzej Tomczak z Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wyżej ocenił wyniki zmagań na trasie w Myślęcinku. – Poziom tegorocznych mistrzostw był wyższy. Jest to spowodowane tym, że sportowcy uprawiający wyczynowo biegi biorą udział w szkoleniach Narodowych Sił Rezerwowych i mają prawo startować w tych zawodach – mówi oficer z SG WP. – Z jednej strony poziom zawodów się podniósł, a z drugiej mniejsze szanse na zwycięstwo w mistrzostwach mają żołnierze-sportowcy z typowych jednostek wojskowych – dodaje ppłk Tomczak. Oficer podkreślił też walory trasy w Myślęcinku. Wytyczono ją tak, że była dobrze widoczna dla obserwatorów zmagań. W przypadku wyzwalającej dodatkowe emocje rywalizacji sztafet kibice nie mogli narzekać na brak atrakcji. – Sztafety zawsze są emocjonujące. Na dodatek biegi kończące te mistrzostwa zamykały współzawodnictwo sportowe za rok 2013 w wojsku. W związku z tym zespoły walczyły o utrzymanie swoich pozycji, albo o ich poprawienie – podkreśla ppłk Tomczak.

Pułkownik Wojciech Duchiński, szef pionu szkolenia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, sam walczył o punkty dla swojej reprezentacji w biegu indywidualnym oraz w męskiej sztafecie. Ze startu gospodarzy w mistrzostwach był bardzo zadowolony. – Sporo emocji dostarczył mi występ naszej sztafety mieszanej, w której zajęliśmy drugie miejsce. Chor. Marta Szenk świetnie pobiegła na trzeciej zmianie. Wyprowadziła sztafetę na pierwsze miejsce, a jej kolega, który miał zadanie dobiec na drugiej pozycji, wykonał plan – mówi pułkownik. – Sztafeta 4x2 km mężczyzn wyższej lokaty niż siódmą nie była w stanie zająć. Daliśmy z siebie wszystko. Inspektorat Wsparcia na swoim terenie był bardzo gościnny. Po prostu daliśmy wygrać lepszym – dodaje szef pionu szkolenia IWSZ.  

Wyniki

Sztafeta mieszana 4x1 km
1. Wojska Lądowe 2 / 12 Dywizja Zmechanizowana (szer. elew Paulina Kaczyńska, st. chor. Zbigniew Murawski, ppor. Katarzyna Szuman, st. szer. Artur Olejarz) 12 min 8 s

2. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych (szer. Sylwia Ejdys-Tomaszewska, szer. Tomasz Świątkowski, chor. Marta Szenk, st. szer. Marcin Janiak) 12,13

3. Wojska Lądowe 3 / 16 Dywizja Zmechanizowana (szer. Marzena Raniszewska, por. Piotr Szpigiel, szer. elew Katarzyna Kowalska, ppor. Bartosz Świątkowski) 12,36

4. Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych 12,52

5. Marynarka Wojenna 13,15

6. Wojska Lądowe 1 / 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej 13,25.

 
Sztafeta mężczyzn 4x2 km

1. Wojska Lądowe 2 / 12 Dywizja Zmechanizowana (szer. Adam Nowicki, kpr. Rafał Wójcik, szer. Tomasz Grycko, szer. elew Damian Kabat) 23,46

2. Siły Powietrzne (ppor. Michał Breszka, szer. Łukasz Kujawski, st. szer. Paweł Tarasiuk, szer. Łukasz Parszczyński) 23,59

3. Wojska Lądowe 1 / 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej (st. szer. Jarosław Druciarek, kpr. Kamil Makoś, st. szer. Krzysztof Maj, st. szer. Bartosz Feifer) 26,14

4. Wojska Lądowe 4 – 26,57

5. Wojska Lądowe 3 / 16 Dywizja Zmechanizowana 26,58

6. Dowództwo Garnizonu Warszawa 27,32.


Klasyfikacja drużynowa

1. Wojska Lądowe 2 / 12 Dywizja Zmechanizowana – 458 punktów (w tym za starty indywidualne – 294, sztafeta 4x1 km – 82, sztafeta 4x2 km – 82)
2. Wojska Lądowe 1 / 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej – 398 (252, 70, 76)

3. Siły Powietrzne – 380 (236, 66, 78)

4. Wojska Lądowe 3 / 16 Dywizja Zmechanizowana – 378 (230, 76, 72)

5. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – 376 (230, 78, 68)

6. Wojska Lądowe 4 – 310 (174, 62, 74)

7. Marynarka Wojenna – 297 (163, 72, 62)

8. Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych – 290 (156, 74, 60)

9. Dowództwo Garnizonu Warszawa – 230 (102, 58, 70)

10. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych – 229 (103, 68, 58)

11. Żandarmeria Wojskowa – 205 (85, 54, 66)

12. Wojskowa Akademia Techniczna – 161 (97, 64, –)

13. Akademia Marynarki Wojennej – 159 (39, 56, 64)

14. Wojska Specjalne – 116 (56, 60, – )

15. Instytucje Centralne MON – 81 (25, – , 56).

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Zachować właściwą kolejność działań
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, część druga
Ocalały z transportu do Katynia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ramię w ramię z aliantami
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Na straży wschodniej flanki NATO
Odstraszanie i obrona
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO on Northern Track
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
SOR w Legionowie
V Korpus z nowym dowódcą
NATO na północnym szlaku
Święto stołecznego garnizonu
Mundury w linii... produkcyjnej
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Rakiety dla Jastrzębi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, epilog
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Barwy walki
Głos z katyńskich mogił
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strażacy ruszają do akcji
Optyka dla żołnierzy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Prawda o zbrodni katyńskiej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Charge of Dragon
Szpej na miarę potrzeb
Przygotowania czas zacząć
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Szarża „Dragona”
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sprawa katyńska à la española

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO