18 medali zdobyli żołnierze na mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce. Na zawodach w Toruniu rywalizowano w 42 konkurencjach. Wojskowe zawodniczki całkowicie zdominowały sprint kobiet. Na dystansach 100 i 200 metrów podzieliły między siebie wszystkie sześć krążków.
Finałowy bieg na 200 metrów kobiet. Film: Jacek Szustakowski
W ostatnim dniu mistrzostw kraju żołnierze z wojskowych zespołów sportowych zdobyli siedem medali – dwa złote, trzy srebrne i dwa brązowe. Trzy krążki wywalczyły sprinterki w biegu na 200 m: złoty – st. szer. Marika Popowicz z bydgoskiego WZS, srebrny – szer. Weronika Wedler (WZS Wrocław) i brązowy – st. szer. Ewelina Ptak (WZS Wrocław). Zwyciężczyni uzyskała czas 23,24 s i wyprzedziła szer. Wedler o 0,22 s oraz st. szer. Ptak o 0,60 s.
Pierwszego dnia zawodów zawodniczki wojskowych zespłów zajęły cztery pierwsze miejsca w finale biegu na 100 m. Triumfowała st. szer. Marika Popowicz przed szer. Weroniką Wedler, st. mar. Martą Jeschke (WZS Gdynia) i st. szer. Eweliną Ptak. Zdobywszy komplet medali w biegu na 100 i 200 m, sprinterki z WZS potwierdziły, że najszybciej na tych dystansach biegają w Polsce panie w mundurach.
Najlepsze sprinterki na 200 m, od lewej: szer. Weronika Wedler, st. szer. Marika Popowicz i st. szer. Ewelina Ptak
Drugi wojskowy złoty medal ostatniego dnia mistrzostw wywalczył st. szer. Marcin Marciniszyn. Tym razem mistrz kraju w biegu na 400 m poprowadził do złota sztafetę 4x400 m zestawioną z zawodników Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław. Na pierwszej i trzeciej zmianie zwycięskiej czwórki pobiegli Łukasz Krawczuk i Jakub Krzewina, którzy czekają na wcielenie do Wojskowego Zespołu Sportowego Wrocław. Natomiast na drugim odcinku sztafety pobiegł specjalista od średnich dystansów z wrocławskiego WZS st. szer. Bartosz Nowicki. Na ostatniej zmianie Marciniszyn stoczył pasjonującą walkę o złoty medal z Rafałem Omelką z AZS-AWF Wrocław i Łukaszem Wilamowskim z Podlasia Białystok. Doświadczony czterystumetrowiec Śląska jednak nie dał się wyprzedzić rywalom. Wojskowi triumfowali z czasem 3 min 10,36 s. Drugie miejsce zajęli ich koledzy z AZS-AWF (3.10,90), a trzecie zawodnicy z Podlasia (3.11,05).
Kibicom, którzy w niedzielne popołudnie przyszli na Stadion Miejski w Toruniu, sporo emocji dostarczył również finisz w biegu na 1500 m. Faworyt rywalizacji szer. Marcin Lewandowski z bydgoskiego WZS na ostatniej prostej stoczył zaciętą walkę z Krzysztofem Żebrowskim, reprezentującym Uczniowski Ostrowski Ludowy Klub Atletyczny Ostrów Mazowiecka. Lewandowski uzyskał na mecie czas 3 min 38,98 s i, mimo poprawienia swojego rekordu życiowego, musiał zadowolić się srebrnym medalem. Żebrowski był bowiem szybszy o 0,04 s i również na bieżni toruńskiego stadionu pobił swoją „życiówkę”. Natomiast 0,88 s zabrakło do brązowego medalu czwartemu na mecie st. szer. Bartoszowi Nowickiemu. Piąty w biegu na 1500 m był z kolei reprezentant Wojskowego Klubu Sportowego Wawel Kraków Adam Czerwiński, a szósty złoty medalista toruńskich mistrzostw w biegu na 3000 m z przeszkodami st. szer. Mateusz Demczyszak.
Srebrny medal w biegu na 110 m przez płotki wywalczył złoty medalista V Letniej Olimpiady Wojskowej w Rio de Janeiro (2011) st. szer. Dominik Bochenek. Reprezentant bydgoskiego WZS, z czasem 13,72 s, przegrał o 0,43 s z faworytem rywalizacji Arturem Nogą.
Szer. Jakub Szyszkowski od czterech miesięcy jest żołnierzem WZS Wrocław. Niedawno pobił młodzieżowy rekord Polski w pchnięciu kulą, ustanowiony przed laty przez dwukrotnego mistrza olimpijskiego Tomasza Majewskiego, oraz wywalczył tytuł mistrza Europy do lat 23. W Toruniu nie udało mu się pokonać triumfatora igrzysk w Pekinie (2008) i Londynie (2012). Po pierwszej serii prowadził wprawdzie z wynikiem 19,83 m Rafał Kownatke z LKS Ziemi Puckiej, ale w drugiej próbie Majewski pchnął kulę na odległość 20,69 m i objął prowadzenie w konkursie. W następnych kolejkach Majewskiemu nie udało się poprawić tego rezultatu, ale Kownatke również nie poprawił swojego osiągnięcia z pierwszej kolejki i o mały włos nie stracił srebrnego medalu, gdyż w ostatniej próbie szer. Szyszkowski pchnął kulę na odległość 19,82 m.
autor zdjęć: Jacek Szustakowski
komentarze