moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rozmowy z talibami nie podobają się Afgańczykom

Prezydent Hamid Karzaj zawiesił rozmowy dotyczące umowy o dalszej obecności wojsk USA w jego kraju po 2014 roku. To reakcja na amerykańską zapowiedź negocjacji pokojowych z talibami. Urzędnicy USA ostrzegają: to będzie długi i trudny proces.


O zawieszeniu rozmów, dotyczących paktu bezpieczeństwa (Bilateral Security Agreement), poinformował rzecznik afgańskiego prezydenta Aimal Faizi. Powiedział, że powodem decyzji Karzaja były sprzeczne sygnały i działania Amerykanów w sprawie procesu pokojowego. To reakcja na informację, że władze USA zamierzają rozmawiać z talibami o zakończeniu trwającego od jesieni 2001 roku konfliktu w Afganistanie. Na miejsce rozmów wybrano Ad-Dauhę, stolicę Kataru. Amerykanie podali, że rozmowy rozpoczną się już 20 czerwca. Jednak talibowie, którzy otworzyli w katarskiej stolicy swe przedstawicielstwo, mające ułatwić przygotowanie rokowań pokojowych, tego terminu nie potwierdzili. Szef norweskiej dyplomacji Espen Barth Eide ujawnił, że otwarcie biura i negocjacje były możliwe dzięki sekretnym rozmowom, które prowadzono w ostatnich miesiącach w jego kraju. – Odegraliśmy kluczową rolę w tym procesie – oświadczył minister w publicznej stacji NRK.

Afgańscy rebelianci deklarują, że chcą politycznego rozwiązania krwawego i kosztownego konfliktu, które pozwoli stworzyć sprawiedliwy rząd i zakończyć okupację kraju, za którą uważają obecność sił międzynarodowych. – To ważny pierwszy krok w kierunku pojednania, choć to bardzo wczesny krok – powiedział o planowanych rozmowach z talibami prezydent USA Barack Obama.

Urzędnicy administracji amerykańskiej są mniej dyplomatyczni w stwierdzeniach. Uważają, że „to będzie długi, trudny proces”. – Musimy być realistami. To jest postęp. Ale pokój nie jest na wyciągnięcie ręki – podkreślał, pytany anonimowo, jeden z amerykańskich dyplomatów.

Rząd w Kabulu zapowiedział, że wyśle swą delegację do Kataru. Talibowie na razie nie zareagowali na tę informację. Dotąd rebelianci odrzucali bezpośrednie rozmowy z obecnym prezydentem i członkami rządu Afganistanu, nazywając ich marionetkami Zachodu. Jednocześnie Karzaj chce, by jak najszybciej negocjacje przeniesiono na teren Afganistanu.

Amerykanie podczas rozmów będą się domagać od talibów, by zerwali wszelkie kontakty z siatką terrorystyczną Al-Kaidy, zaprzestali przemocy, zaakceptowali obecną konstytucję Afganistanu, w tym zapisy o ochronie kobiet i prawach mniejszości. Z pewnością pojawi się kwestia przetrzymywanego przez rebeliantów od czerwca 2009 roku amerykańskiego sierżanta Bowe’a Bergdahla. Talibowie z kolei będą żądać całkowitego wycofania obcych wojsk z Afganistanu i uwolnienia swych towarzyszy, którzy są przetrzymywani w bazie wojskowej Guantanamo na Kubie. Spełnienie tych warunków będzie trudne dla Waszyngtonu. Amerykanie nie zamierzają całkowicie wycofać swojego wojska po 2014 roku. Do tego uwolnieniu więzionych rebeliantów sprzeciwia się wielu amerykańskich kongresmenów. Część z nich jest przeciwna jakimkolwiek negocjacjom z talibami.

Na czele delegacji afgańskich rebeliantów będzie stać Tayeb Agha. Amerykanie uważają go za osobę bliską liderowi talibów mulle Omarowi. Kontrowersje budzi jednak skład delegacji. W rozmowach w Ad-Dauha ma brać udział reprezentant siatki Hakkaniego, ugrupowania terrorystycznego uważanego za najgroźniejszego wroga Amerykanów w Afganistanie. Dowodzący wojskami koalicji i amerykańskimi gen. Joseph Dunford, który niedawno mówił o potrzebie dialogu z częścią talibów, w rozmowie telefonicznej z dziennikarzami wątpił, że ten odłam afgańskich rebeliantów faktycznie chce pokoju.

Źródło: Reuters

wr

autor zdjęć: US DoD

dodaj komentarz

komentarze

~opus
1371659940
Jestem ciekaw jak inne grupy afgańskich rebeliantów zareagują na takie doniesienia, czy przychylą się do skutków rozmowy, czy dalej będą wojować. To byłby dobry motyw do pozostawienia wojsk koalicji na kolejne lata.
25-1D-88-70

Szpej na miarę potrzeb
 
Święto stołecznego garnizonu
Front przy biurku
NATO on Northern Track
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
NATO na północnym szlaku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna na detale
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEye dla wojska
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zachować właściwą kolejność działań
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Na straży wschodniej flanki NATO
Szybki marsz, trudny odwrót
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Pod skrzydłami Kormoranów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ramię w ramię z aliantami
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Italii, za wolność waszą i naszą
Sprawa katyńska à la española
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Charge of Dragon
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Rekordziści z WAT
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
SOR w Legionowie
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wytropić zagrożenie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gunner, nie runner
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, część druga
Posłowie dyskutowali o WOT
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO