Już cztery krążki wywalczyła reprezentacja Wojska Polskiego w strzelectwie na wojskowym czempionacie w chińskim Guangzhou. Do srebrnego i brązowego medalu drużynowego liderki kobiecej drużyny dołożyły dwa brązowe w rywalizacji indywidualnej. Niestety, panowie nadal nie mogą pochwalić się miejscami na podium.
Brązowe medale wywalczyły por. mar Sławomira Szpek z Wojskowego Zespołu Sportowego w Gdyni – w pistolecie sportowym i kpr. Sylwia Bogacka z Wojskowego Zespołu Sportowego w Zegrzu – w karabinie sportowym 3x20 strzałów z trzech postaw. Porucznik Szpek musiała stoczyć dodatkowy pojedynek z trzema innymi rywalkami, które na zawodach również „wystrzelały” 581 punktów. Zawodniczka z Gdyni uzyskała najlepszy wynik w dogrywce. Warto podkreślić, że 581 pkt. przed rokiem na czempionacie w Rio de Janeiro zapewniło Niemce Sandrze Hornung złoto. Z kolei por. Szpek w 2011 r. wywalczyła, także po dogrywce, srebro z wynikiem 577 oczek. To wszystko świadczy o wysokim poziomie sportowym mistrzostw w Chinach.
– Przed wylotem do Chin liczyłem na to, aby na tych mistrzostwach nie było gorzej jak na poprzednich. Medal w drużynie poprawił mi humor, a drugi krążek porucznik Szpek w rywalizacji indywidualnej wywołał u mnie falę radości – mówi kmdr por. Krzysztof Saba, szef gdyńskiego WZS. – Przed nami jeszcze strzelania drużynowe i indywidualne w pistolecie szybkostrzelnym. Jestem dobrej myśli. Mam nadzieję, że zawodniczki z Gdyni wywalczą jeszcze dwa medale. Agnieszka Korejwo też jeszcze może błysnąć. Nie zapominajmy, że Karolina Bujakowska na czempionacie przed dwoma laty „wystrzelała” srebro – dodaje komandor. – Jak tu się nie cieszyć z tegorocznych wyników Sylwii? Ma wspaniały sezon i na pewno w Guangzhou nie powiedziała ostatniego słowa – mówi szef WZS w Zegrzu mjr Jerzy Świnoga.
Blisko medalu w karabinie sportowym 3x20 strzałów z trzech postaw była również st. szer. Agnieszka Nagay – z 580 pkt. zajęła szóste miejsce. Natomiast najmłodsza z Polek szer. Paula Wrońska w debiucie indywidualnym w wojskowym czempionacie uplasowała się na 17. pozycji. Podobnie jak podczas dwóch ostatnich mistrzostw w Brazylii w cieniu naszych pań są panowie. W pierwszej konkurencji indywidualnej w strzelaniu z broni krótkiej najlepiej z Polaków wypadł bosman Radosław Podgórski, który zajął 16. miejsce. Natomiast 18. był bsmt Piotr Daniluk. Obaj wraz z kpt. mar. Tomaszem Królikiem i st. szer. Wojciechem Knapikiem mają jeszcze szansę poprawić swoje osiągnięcia w strzelaniach z pistoletu szybkostrzelnego.
Wyniki
Kobiety, pistolet sportowy
1. lt Yan Zhu (Chiny) 588 pkt.;
2. MCpl Patricia Boulay (Kanada) 583;
3. por. mar. Sławomira Szpek 581 (w dogrywce 49);
4. SSG Sandra Hornung (Niemcy) 581 (48);
5. 1lt Żanna Szapialewicz (Białoruś) 581 (48);
6. AR Tanyaporn Prucksakorn (Tajlandia) 581 (47);
16. st. mar. Agnieszka Korejwo (Polska) 573;
33. st. mar. Karolina Bujakowska (Polska) 553.
Mężczyźni, pistolet centralnego zapłonu
1. Maj Oleksander Petriv (Ukraina) 589 pkt. (w dogrywce 49);
2. sm Yusuf Dike (Turcja) 589 (48);
3. capt. Zhenxiang Xie (Chiny) 588;
4. 2lt Pal Hembre (Norwegia) 587;
5. ltc Julio Antonio De Souza E. Almeida (Brazylia) 586;
6. ltc Yongde Jin (Chiny) 583;
16. bsm. Radosław Podgórski (Polska) 578;
18. bsmt Piotr Daniluk (Polska) 577.
Kobiety, karabin sportowy 3x20 strzałów z trzech postaw
1. cadet Hui Gao (Chiny) 586 pkt.;
2. lt Xiangyan Wan (Chiny) 583;
3. kpr. Sylwia Bogacka (Polska) 581;
4. SSG Bit Na Eum (Korea) 581;
5. Sgt Narantuya Chuluunbadrakh (Mongolia) 580;
6. st. szer. Agnieszka Nagay (Polska) 580;
17. szer. Paula Wrońska (Polska) 573.
* * * * *
O mistrzostwach w Guangzhou czytaj także:
Srebro Polek na otwarcie czempionatu
Brązowy medal Polek w pistolecie
autor zdjęć: arch. Wojskowego Zespołu Sportowego w Gdyni
komentarze