moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

GROM i Lubliniec gotowi do misji

Komandosi zaliczyli ostatni sprawdzian przed wyjazdem na kolejną zmianę do Afganistanu – dowiedziała się polska-zbrojna.pl. Do wykonywania zadań bojowych gotowi są zarówno specjalsi z GROM-u, jaki i komandosi z Lublińca.

Operatorzy jednostki specjalnej GROM kilka dni temu zakończyli certyfikację, czyli ostatni test ich gotowości do udziału w XII zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Klika dni wcześniej taką samą procedurę sprawdzającą przeszli komandosi z Lublińca.

Żołnierze ci tworzyć będą niebawem trzon Zgrupowania Sił Specjalnych w Afganistanie. Dwa zespoły komandosów z GROM-u (Task Force – 49) i Lublińca (Task Force – 50) podlegają bezpośrednio koalicyjnemu dowództwu wojsk specjalnych – ISAF SOF. Wspierani są przez Grupę Wsparcia Informatycznego, którą tworzą operatorzy z jednostki specjalnej „Nil” (zajmują się m.in. rozpoznaniem z bezpilotowców, analizą danych) i żołnierzy Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Certyfikacja pokazuje, czy żołnierze wojsk specjalnych są przygotowani do tego typu działań. – Nawet najbardziej doświadczeni komandosi muszą ją zaliczyć – mówi ppłk Ryszard Jankowski, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Specjalnych. – Certyfikacja ma pokazać przygotowanie, ale też wyłapać braki. Na miejscu, w Afganistanie, na dogrywanie szczegółów i wpajanie podstawowych nawyków nie będzie już czasu.

Certyfikacja obu zespołów trwała prawie tydzień. GROM zdawał egzamin na placu szkoleniowym w swojej jednostce, a „Lubliniec” na poligonie Wojsk Lądowych w Żaganiu. Żołnierze byli obserwowani i oceniani przez zespół kontrolujący z Dowództwa Wojsk Specjalnych.

GROM ćwiczył różne elementy partneringu, czyli współdziałania z jednostkami lokalnych służb specjalnych oraz pododdziałami specjalnymi innych armii. Bardzo ważną częścią certyfikacji były działania związane z odbijaniem zakładników. – Na terenie Afganistanu bardzo często dochodzi do porwań, a tym samym zachodzi konieczność uwalniania niewinnych ludzi z rąk terrorystów – mówi kpt. Tomasz Mika, rzecznik prasowy GROM-u. – Operacje te wymagają wyjątkowo ostrożnego działania zarówno pod względem militarnym, jak i politycznym. Nieumiejętnie przeprowadzone mogą mieć negatywny wpływ nawet na relacje pomiędzy państwami.

Z kolei mjr Mariusz Jakubowski, oficer prasowy dowódcy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, powiedział, że żołnierze ćwiczą przede wszystkim trzy typy działań bojowych: wykonywanie akcji bezpośrednich, wsparcie działań żołnierzy kontyngentu oraz rozpoznanie specjalne, istotne dla planowania operacji specjalnych.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze usuwają zniszczone przez wodę budynki
 
Dziki zachód na wschodzie II RP
Z życzeniami na 105. urodziny powstańca warszawskiego!
Zmiana warty w PKW Liban
Co może Europa?
Kwalifikacja po raz szesnasty
Na nowy rok – dodatek stażowy po nowemu
Wojsko wraca do Gorzowa
Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Rosomaki w rumuńskich Karpatach
Wojsko potrzebuje lotnisk
Polska w gotowości
Mistrzyni Uniwersjady z „armii mistrzów”
NATO rozpoczyna nową operację na Bałtyku
Spotkanie Grupy E5 w Polsce
Najtrudniej utrzymać się na szczycie
Rosomaki i Piranie
Wielka gra interesów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Snowboardzistka z „armii mistrzów” najlepsza na stoku w Scuol
Najnowsze Abramsy dla polskiej armii
Olympus in Paris
Na zagraniczne kursy razem z rodziną?
Żołnierze górą w głosowaniu na sportowca 2024 roku
Synteza, czyli cios w splot słoneczny Rzeszy
Lotnicy i Bayraktary z misją w Turcji
Kluczowy partner
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Siedząc na krawędzi
Cele polskiej armii i wnioski z wojny na Ukrainie
Szef MON-u spotkał się z wojskowymi dyplomatami
Atak na cyberpoligonie
Starty na medal w short tracku, biegach narciarskich i snowboardzie
Roboty w Fabryce Broni „Łucznik”
Arcelin – cud, który może się zdarzyć tylko raz
Rozgryźć Czarną Panterę
Wielofunkcyjna koparka dla saperów
Nie walczymy z powietrzem
Umowa dla specjalistów z Grudziądza
Turecki most nad Białą Lądecką
„Ferie z WOT” po raz siódmy
Polacy pobiegli w „Baltic Warrior”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Granice są po to, by je pokonywać
Statuetki Benemerenti przyznane po raz trzydziesty
Symulator w nowej odsłonie
Żołnierze WOT-u z Wrocławia u kombatantów z Armii Krajowej
Nowe łóżka dla szpitala w Libanie
Morze ruin, na których wyrosło życie
Zmiany w prawie 2025
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rosja prowadzi przeciw Polsce wojnę informacyjną
Czworonożny żandarm w Paryżu
Eurokorpus na czele grupy bojowej UE
Zawiszacy na ratunek
Trump ogłasza złotą erę Ameryki
„Popcorny” niemile widziane
„Polska Zbrojna” dla Orkiestry
Bałtyk – kluczowy akwen dla NATO
„Cel Wisła”, czyli ku starciu cywilizacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO