moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sprawcy powinni zostać należycie ukarani

Polska powinna dołożyć wszelkich starań, by doprowadzić do ukarania sprawców morderstwa polskiego żołnierza – mówił w Białymstoku Andrzej Duda. Prezydent przewodniczył posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, którego tematem było m.in. bezpieczeństwo wschodniej granicy. Rozpoczęło się ono minutą ciszy po śmierci sierż. Mateusza Sitka z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej.

W poniedziałek po południu w siedzibie podlaskiego oddziału Straży Granicznej w Białymstoku zebrała się Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy w spotkaniu uczestniczyli m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, premier Donald Tusk, wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz, członkowie rządu, przedstawiciele ugrupowań politycznych, szef BBN-u Jacek Siewiera oraz szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła i komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan. Prezydent zwołał radę, by rozmawiać o zewnętrznym i wewnętrznym bezpieczeństwie Rzeczypospolitej.

– W związku z tragiczną sytuacją, która dotknęła nas w zeszłym tygodniu, czyli śmiercią naszego żołnierza, obrońcy granicy, pana Mateusza Sitka, proszę o uczczenie jego pamięci minutą ciszy – zaapelował zwierzchnik sił zbrojnych na początku posiedzenia RBN.

REKLAMA

Andrzej Duda przyznał, że poniedziałkowe posiedzenie RBN jest wyrazem wsparcia przedstawicieli polskiej sceny politycznej dla misji obrony granic RP. – A przede wszystkim jest wyrazem wsparcia dla jej obrońców, czyli tych, którzy od 2021 roku wykonują tu swoją służbę, wykonują zadania w każdych warunkach – powiedział prezydent. Duda podkreślił, że żołnierze strzegący polsko-białoruskiej granicy obecnie atakowani są ze szczególną intensywnością. – W ostatnim czasie doszło do 50 tego typu napaści, a jedna z nich zakończyła się tragicznie. Była to pierwsza śmierć polskiego żołnierza na służbie w obronie Rzeczypospolitej od 2014 roku, kiedy to w Afganistanie podczas służby w ramach kontyngentu zginął nasz żołnierz. A więc po dziesięciu latach mamy ponownie do czynienia z taką dramatyczną sytuacją. Nie ma wątpliwości, że nasi żołnierze i funkcjonariusze potrzebują dziś wsparcia – mówił prezydent. Zaznaczył też, że to wsparcie było udzielane mundurowym przez polskie władze od początku ataku hybrydowego na polską granicę, czyli od lata 2021 roku.

Zwierzchnik sił zbrojnych przyznał, że podczas posiedzenia RBN-u poruszone zostaną tematy, które mają się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa i możliwości wykonywania zadań przez polskich żołnierzy w rejonie przygranicznym. – Myślę tu o projekcie ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zagrożenia Rzeczypospolitej. Ustawa była przygotowana w BBN-ie, ale konsultowana w Ministerstwie Obrony Narodowej. Tego typu ustawa jest nam bardzo potrzebna, bo są tam rozwiązania niezbędne naszym żołnierzom, by mogli oni w sposób należyty i bezpieczny dla siebie wykonywać zadania, a przede wszystkim adekwatnie reagować w sytuacjach niebezpiecznych – powiedział. – Liczę na konstruktywną debatę w sprawie tej uchwały – dodał.

Prezydent nawiązał do sytuacji sprzed dwóch miesięcy, kiedy to Żandarmeria Wojskowa zatrzymała żołnierzy, którzy podczas służby na granicy użyli broni. Dwóm wojskowym postawiono wówczas zarzut przekroczenia uprawnień. – Doszło do zdarzeń, które skutkowały drastycznym zatrzymaniem naszych żołnierzy, postawieniem im zarzutów przez prokuraturę okręgową – mówił Duda. – Nie mam wątpliwości, że tę sprawę powinniśmy spokojnie przeanalizować i omówić. Bo dziś to nasz żołnierz, a nie ten, kto napada na nasze granice, zasługuje na bezpieczeństwo i ochronę. Rzeczpospolita powinna ustalić sprawców morderstwa. Powinniśmy dołożyć wszelkich sił, by ci ludzie zostali złapani i ukarani w sposób należyty. Nie możemy pozwolić na to, by w taki sposób podnoszono rękę nie tylko na naszych żołnierzy, ale i na Rzecząpospolitą – mówił stanowczo zwierzchnik sił zbrojnych.

Podczas posiedzenia RBN-u poruszono także kwestię zbliżającego się szczytu NATO w Waszyngtonie. Prezydent Duda zapowiedział, że w ramach przygotowań do szczytu Sojuszu weźmie udział w spotkaniu „bukaresztańskiej dziewiątki”. Obrady przywódców B9 odbędą się jutro na Łotwie.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym prezydenta. W skład RBN-u wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, prezes Rady Ministrów, szef dyplomacji, ministrowie: obrony i spraw wewnętrznych, koordynator służb specjalnych, przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych oraz szefowie kancelarii prezydenta i BBN-u. Zarówno termin, jak i temat posiedzeń wyznacza głowa państwa. Spotkania zawsze jednak dotyczą szeroko pojętego bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego kraju.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Przemysław Keler / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
 
„Operacja borelioza”
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Walka – tak, ale tylko polityczna
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Na ratunek… komandos
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
The Suwałki Gap in the Game
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Śmierć przyszła po wojnie
Szkolenie na miarę czasów
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Prezydent Zełenski w Warszawie
Pancerny sznyt
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Feniks – następca Mangusty?
Roczny dyżur spadochroniarzy
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Serwis bliżej domu
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Lato pod wodą
Formoza. Za kulisami
Za zdrowie utracone na służbie
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Oczy na Kijów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mark Rutte pokieruje NATO
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Włoski Centauro na paryskim salonie
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Spadochroniarze na warcie w UE
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Jak usprawnić działania służb na granicy
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Polsko-litewskie konsultacje
Czujemy się tu jak w rodzinie
Z parlamentu do wojska
Wracajcie z medalami!
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Olimp gotowy na igrzyska!
RBN przed szczytem NATO
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Pancerniacy trenują cywilów
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Szpital u „Troski”
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO