moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic

Przywrócenie strefy buforowej wzdłuż granicy z Białorusią i nowe przepisy dotyczące zasad użycia broni przez żołnierzy strzegących naszej granicy – takie decyzje podjął rząd na dzisiejszym posiedzeniu w Białymstoku. Obrady pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska poświęcone były kwestiom bezpieczeństwa narodowego i sytuacji na wschodniej granicy państwa.– Zadaniem państwa jest ochrona i obrona granicy, użycie wszystkich dostępnych metod, aby granica była bezpieczna. Nie zmieni tego żadna polityka ani ludzkie emocje – mówił premier Donald Tusk w Białymstoku po zakończeniu wyjazdowego posiedzenia Rady Ministrów. Jak dodał szef rządu, polska granica nie może być bezkarnie przekraczana przez nielegalnych migrantów i grupy zorganizowane przez władze Białorusi i Rosji. – Tu się nie będziemy cofać – zapewnił premier.

Strefa buforowa

Donald Tusk poinformował, że całe dzisiejsze posiedzenie rządu było poświęcone sytuacji na granicy i kwestii bezpieczeństwa w Polsce. Rozpoczęło się minutą ciszy, którą ministrowie upamiętnili śmierć sierż. Mateusza Sitka, żołnierza z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, ranionego nożem 28 maja na granicy z Białorusią.

Następnie rząd przyjął uchwałę, której konsekwencją będzie wydanie przez ministra spraw wewnętrznych i administracji rozporządzenia o utworzeniu strefy buforowej przy granicy z Białorusią. – Po to, by utrudnić przemyt nielegalnych imigrantów i zbudować lepsze warunki służby dla Straży Granicznej, wojskowych i Policji – tłumaczył premier.

Według podanych przez premiera informacji, strefa będzie miała 60 km długości i 200 metrów głębokości. Tylko miejscami na obszarach leśnych będzie sięgała do ok. 2 km w głąb terytorium kraju. Jest to związane, tłumaczył premier, z obecnością przemytników, którzy operują głównie na obszarach gęsto zalesionych.

Jak podał wieczorem Czesław Mroczek, wiceszef MSWiA, rozporządzenie w sprawie utworzenia tzw. strefy buforowej zostanie podpisane w środę 12 czerwca, a wejdzie w życie dzień później.

Film: Ewa Korsak, Aleksander Kruk / ZbrojnaTV

Jak podkreślił Tusk, rząd docenia wysiłek i bierze pod uwagę straty, jakie ponoszą mieszkańcy przygranicznych terenów z powodu wojny hybrydowej, jaką Białoruś i Rosja prowadzą na naszej granicy. – Będziemy szukali sposobów pomocy mieszkańcom w związku z negatywnymi konsekwencjami tej wojny i, jeśli takie się pojawią, z konsekwencjami utworzenia tej specjalnej strefy – zapewniał szef rządu.

Nowe prawo

Donald Tusk mówił także o nowych rozwiązaniach prawnych, które mają wesprzeć żołnierzy strzegących granicy. Nawiązał przy tym do zarzutów wobec dwóch żołnierzy oskarżonych o nieuprawione i niezgodne z regułami użycie broni na przełomie marca i kwietnia przy granicy polsko-białoruskiej.

 

REKLAMA

Premier zaprzeczył, aby ich zatrzymanie w jakikolwiek sposób sparaliżowało działania Straży Granicznej czy wojska w wypełnianiu misji na granicy. Jednocześnie poinformował, że w ciągu ostatniego pół roku na granicy broń w celach ostrzegawczych używana była ponad 1000 razy, z czego 770 razy w maju. – To pokazuje, z jak poważnym problemem mierzą się osoby strzegące granicy – podkreślił Tusk. Dodał, że ani wojsko, ani Straż Graniczna, ani Policja nie strzela do ludzi, ale używa broni w celach ostrzegawczych. – Są nieliczne sytuacje, kiedy powstają wątpliwości czy nie przesadzono, czy nie przekroczono w sposób drastyczny reguł postępowania – przyznał premier. – Chcemy, aby w najbliższej przyszłości żołnierze nie czuli się przygnieceni okolicznościami prawnymi, co nie znaczy, że będą zwolnieni z obowiązku respektowania prawa – zapewniał Donald Tusk.

Jak poinformował, na jego polecenie Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony przygotował projekt nowelizacji ustawy o obronie ojczyzny i niektórych innych ustaw. – W pierwszej części tej nowelizacji jest mowa o innym postępowaniu wobec żołnierzy, którzy używają broni w sytuacji zagrożenia – mówił premier i wymienił okoliczności, kiedy żołnierze będą mieli prawo użyć broni i nie będzie to przestępstwem.

Do takich sytuacji będzie należeć m.in. odpieranie bezpośredniego i bezprawnego zamachu na nienaruszalność granicy państwowej, odpieranie bezpośredniego ataku na życie, zdrowie lub wolność żołnierza lub innej osoby czy też próba bezprawnego odebrania broni żołnierzowi lub innej osobie uprawnionej do jej posiadania. – W tych przypadkach, jeśli okoliczności wymagają natychmiastowego działania, żołnierz nie popełni przestępstwa, jeśli użyje broni, choć w normalnych okolicznościach byłoby to uznane za naruszenie zasad użycia broni – tłumaczył Tusk. Jak dodał premier, nowelizacja przewiduje także możliwość użycia oddziałów Wojska Polskiego na terenie kraju bez konieczności ogłoszenia stanu wojennego lub wyjątkowego, co dotychczas nie było możliwe.

Szef rządu tłumaczył, że obecne przepisy nie przewidziały zagrożeń inspirowanych przez Rosję, z jakimi mamy obecnie do czynienia. Dlatego Rada Ministrów przygotowała przepisy, które umożliwią podjęcie działań obronnych. – Chcemy te przepisy jak najszybciej wprowadzić w życie – zaznaczył Donald Tusk.

Rząd przyjął też uchwałę w sprawie ustanowienia „Narodowego programu odstraszania i obrony – Tarcza Wschód”. Jego celem jest wzmocnienie obrony granicy poprzez budowę kompleksowego systemu zabezpieczeń do przeciwdziałania zagrożeniom na wschodniej flance NATO, czyli na granicach z Białorusią i Rosją.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: KPRM, kpr. Piotr Szafrański

dodaj komentarz

komentarze

~Michał
1718179500
Ech jeżeli grupa ludzi przekracza nielegalnie granice danego państwa , do tego niszczy ogrodzenie i atakuje funkcjonariuszy , to funkcjonariusz ma prawo otworzyć ogień ,najpierw ostrzegawczy ,a potem już no , że tak powiem skuteczny , jednak nawet za strzały "alarmowe" , nasi żołnierze są karani , strzał alarmowy i ostrzegawczy to nie jest to samo , alarmowy ma na celu zaalarmowanie innych funkcjonariuszy , o zagrożeniu i jest oddawany w niebo , natomiast ostrzegawczy to strzał oddawany do agresorów w powietrze lub w ziemie , który ma ostrzec ich ,aby się wycofali ponieważ nie mają prawa tu przebywać , jeżeli natomiast agresorzy po strzale ostrzegawczym nie wycofują się ,a idą dalej no to już padają strzały no nieostrzegawcze i niealarmowe. Natomiast obecnie naszych dwóch żołnierzy zostało aresztowanych , za strzały alarmowe to jest żenada.
E7-3A-8C-5B

Włoski Centauro na paryskim salonie
 
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Formoza. Za kulisami
Spadochroniarze na warcie w UE
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Czujemy się tu jak w rodzinie
RBN przed szczytem NATO
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
„Armia mistrzów” – sporty wodne
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Polsko-litewskie konsultacje
Szpital u „Troski”
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Za zdrowie utracone na służbie
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Oczy na Kijów
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
„Operacja borelioza”
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Prezydent Zełenski w Warszawie
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Lato pod wodą
Jak usprawnić działania służb na granicy
Feniks – następca Mangusty?
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Walka – tak, ale tylko polityczna
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Serwis bliżej domu
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Pancerny sznyt
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śmierć przyszła po wojnie
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Wracajcie z medalami!
Roczny dyżur spadochroniarzy
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
The Suwałki Gap in the Game
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Z parlamentu do wojska
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Szkolenie na miarę czasów
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Pancerniacy trenują cywilów
Olimp gotowy na igrzyska!
Mark Rutte pokieruje NATO
Na ratunek… komandos

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO