moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szef SKW na czele komisji ds. badania rosyjskich wpływów

Zależy nam na tym, żeby to była komisja wolna od jakichkolwiek pokus, intencji politycznych czy partyjnych. Żeby przyniosła rzetelną wiedzę o tym, jak wyglądały w przeszłości i jak dzisiaj wyglądają realne zagrożenia ze strony Rosji i Białorusi – powiedział Donald Tusk. Badaniem rosyjskich wpływów w Polsce zajmą się eksperci pod kierunkiem gen. bryg. Jarosława Stróżyka, szefa SKW.

Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. bryg. Jarosław Stróżyk został wyznaczony przez premiera Donalda Tuska na stanowisko szefa rządowej komisji do spraw zbadania rosyjskich i białoruskich wpływów w latach 2004–2024. Pierwsze posiedzenie komisji odbyło się już dzisiaj, ale raport z pierwszych prac zostanie upubliczniony za dwa miesiące.

Podczas konferencji prasowej, w której poza prezesem Rady Ministrów wzięli udział także minister sprawiedliwości Adam Bodnar, szef MSWiA Tomasz Siemoniak i szef SKW gen. bryg. Stróżyk, premier przyznał, że przeciwdziałanie wpływom państw wrogich, a do takich zaliczył Rosję i Białoruś, będzie jednym z głównych zadań zachodnich państw. – Zależy nam na tym, żeby to była komisja wolna od jakichkolwiek pokus, intencji politycznych czy partyjnych. Żeby przyniosła rzetelną wiedzę o tym, jak wyglądały w przeszłości i jak dzisiaj wyglądają realne zagrożenia ze strony Rosji i Białorusi – mówił. – Zbliżające się wybory i kolejne miesiące będą rozstrzygające dla najbliższych kilku lat, jeśli nie dekad, jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszego kraju – dodał premier Tusk.

REKLAMA

O znaczeniu komisji mówił minister Siemoniak. Przyznał, że obecnie Polska mierzy się nie tylko z wpływami, lecz również z aktywnymi działaniami na zlecenie służb rosyjskich i białoruskich. – Próby aktów sabotażu, sytuacja na granicy, co do której nie mamy wątpliwości, że jest działaniem na zlecenie służb rosyjskich i białoruskich – wymieniał szef MSWiA.

O składzie i zadaniach komisji podczas konferencji prasowej mówił jej szef, gen. bryg. Jarosław Stróżyk. Wyjaśnił, że w komisji będą pracować eksperci delegowani przez premiera i ministrów. Dodał, że komisja będzie działała w zespołach zajmujących się badaniem wpływów rosyjskich i białoruskich, m.in. w obszarze gospodarki, bezpieczeństwa państwa i mediów.

W skład 12-osobowej komisji weszli: Irena Lipowicz, profesor nauk społecznych, była ambasador RP w Austrii, niegdyś rzecznik praw obywatelskich; Dominika Kasprowicz, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor habilitowana w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ; Katarzyna Bąkowicz, doktor nauk o komunikacji społecznej i mediach, adiunkt i wykładowczyni Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, naukowo zajmująca się dezinformacją; Bartosz Machalica, historyk i politolog, doktor nauk społecznych, członek Kolegium IPN; Adam Leszczyński, doktor habilitowany nauk społecznych, profesor nadzwyczajny SWPS, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej; Grzegorz Motyka, doktor habilitowany nauk społecznych, profesor nadzwyczajny, obecnie dyrektor Wojskowego Biura Historycznego; Cezary Banasiński, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, były prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów; Tomasz Chłoń, były ambasador w Estonii i na Słowacji; Paweł Białek, były zastępca szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego; Agnieszka Demczuk, doktor habilitowana UMCS w Lublinie i Paweł Ceranka, doktor nauk społecznych, zastępca dyrektora Biura Archiwum i Zarządzania Informacją w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Krystian Maj / KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
 
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Polsko-litewskie konsultacje
Pancerniacy trenują cywilów
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Jak usprawnić działania służb na granicy
Czujemy się tu jak w rodzinie
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Za zdrowie utracone na służbie
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Roczny dyżur spadochroniarzy
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Szpital u „Troski”
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
„Operacja borelioza”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
The Suwałki Gap in the Game
Śmierć przyszła po wojnie
RBN przed szczytem NATO
Pancerny sznyt
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Feniks – następca Mangusty?
Szkolenie na miarę czasów
Z parlamentu do wojska
Walka – tak, ale tylko polityczna
Olimp gotowy na igrzyska!
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Mark Rutte pokieruje NATO
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Formoza. Za kulisami
Spadochroniarze na warcie w UE
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Włoski Centauro na paryskim salonie
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Na ratunek… komandos
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Wracajcie z medalami!
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Prezydent Zełenski w Warszawie
Serwis bliżej domu
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Lato pod wodą
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Oczy na Kijów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO