moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sejmowa debata o bezpieczeństwie

Bieżącą sytuację na wschodniej granicy oraz podjęte przez resort obrony działania wzmacniające bezpieczeństwo przedstawił dziś w Sejmie wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Po jego wystąpieniu odbyła się debata poselska. – W sprawach bezpieczeństwa najważniejsze jest porozumienie i współpraca – zgodzili się parlamentarzyści.

Najważniejszymi kwestiami podnoszonymi przez posłów w czasie debaty po wystąpieniu wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza było bezpieczeństwo granicy z Białorusią i Rosją oraz program „Tarcza Wschód”. – Polska jest zabezpieczona na najwyższym możliwym obecnie poziomie – przekonywał szef resortu obrony. – Działania, które dzisiaj przedstawiałem, są po to, by każdego dnia to bezpieczeństwo było na jeszcze wyższym poziomie – zapewnił. Jednym z nich jest program „Tarcza Wschód”. To ogłoszony przez premiera Donalda Tuska plan wzmocnienia wschodniej i północnej granicy państwa siecią umocnień obronnych. – Nie o wszystkim możemy powiedzieć, ale cele programu są określone: utrudnienie mobilności tym, którzy chcieliby nas zaatakować, ułatwienie mobilności wojskom polskim i sojuszniczym oraz zabezpieczenie ludności cywilnej – tłumaczył Kosiniak-Kamysz. – Nie myślcie jednak o „Tarczy Wschód” jako działaniu wyłącznie fortyfikacyjnym – mówił wicepremier. Szef MON-u zaznaczył, że w programie ujęta jest także rozbudowa zdolności rozpoznawczych czy zabezpieczenie granicy przed infiltracją jej przez bezzałogowce. Zapewnił, że rząd będzie zwiększał liczebność wojska w tamtym rejonie kraju oraz zadba o remont i rozbudowę zapory, która już stoi na granicy z Białorusią.

Posłowie pytali także o udział polskich firm zbrojeniowych w całości zakupów sprzętu i uzbrojenia dla wojska. Wicepremier przypomniał, że celem rządu jest taki rozkład zamówień, by przynajmniej 50 proc. wydawanych pieniędzy lokowane było w krajowym przemyśle, zarówno państwowym, jak i prywatnym. Natomiast w przypadku zakupów sprzętu zagranicznego resort będzie wymagać jak najwyższego poziomu tzw. polonizacji, czyli udziału polskich kooperantów w realizacji kontraktów. – Polski przemysł zbrojeniowy wymaga zasadniczej reformy, tak by był bardziej efektywny i mógł wykonać zlecone zadania – przyznał jednak Kosiniak-Kamysz. Jako przykład wyzwania przed jakim stoi rodzimy przemysł zbrojeniowy podał wprowadzenie do produkcji bojowego wozu piechoty Borsuk. Minister zadeklarował, że chciałby, by umowa na jego zakup przez Wojsko Polskie została podpisana jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Wiele pytań dotyczyło tego jak liczna ma być docelowo armia i stanu rezerw, z których rekrutowani będą żołnierze w czasie wojny. Zdaniem posłów opozycji, problemy demograficzne utrudniają realizację programu znaczącego zwiększenia liczebności Wojska Polskiego, a brak odpowiedniej liczby przeszkolonych rezerwistów budzi wątpliwości do co zdolności sił zbrojnych do prowadzenia długotrwałej operacji obronnej. – Liczebność wojska wzrasta i będzie wzrastać, bo im więcej będzie żołnierzy, tym większe będzie poczucie bezpieczeństwa w społeczeństwie – zaznaczył szef MON-u. Minister poinformował, że do maja tego roku do służby zgłosiło się rekordowe 9 tys. chętnych, a społeczne zaufanie do Wojska Polskiego jest na wysokim, nienotowanym do tej pory poziomie. Jednocześnie na ogromną skalę realizowane jest szkolenie wojsk, w tym również żołnierzy rezerwy.

Posłowie chcieli się dowiedzieć, kiedy zostanie przedstawiony projekt ustawy o obronie cywilnej, którego opracowanie rząd zapowiedział kilka miesięcy temu. – Jak najszybciej – zapewnił szef MON-u.

Pytania dotyczyły również współpracy międzynarodowej na rzecz bezpieczeństwa. – Jest możliwość strategicznego partnerstwa z Unią Europejską i ze Stanami Zjednoczonymi. Jedno nie stoi na przeszkodzie drugiemu – mówił Kosiniak-Kamysz, odpierając zarzuty o przedkładanie przez rząd współpracy z partnerami europejskimi nad sojusz z USA. – Polska, jako sprawdzony sojusznik Stanów Zjednoczonych, jest bardzo dobrym łącznikiem pomiędzy Europą a Ameryką i może pełnić rolę bardzo ważnego zwornika wszystkich procesów pomiędzy Unią a NATO – przekonywał.

MC

autor zdjęć: plut. Tomasz Borsuk, MON

dodaj komentarz

komentarze


X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
 
Śmierć przyszła po wojnie
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Jak usprawnić działania służb na granicy
Pancerniacy trenują cywilów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pancerny sznyt
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Na ratunek… komandos
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Mark Rutte pokieruje NATO
Lato pod wodą
Formoza. Za kulisami
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Prezydent Zełenski w Warszawie
Czujemy się tu jak w rodzinie
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
RBN przed szczytem NATO
Feniks – następca Mangusty?
Roczny dyżur spadochroniarzy
Serwis bliżej domu
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Z parlamentu do wojska
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Polsko-litewskie konsultacje
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Za zdrowie utracone na służbie
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Spadochroniarze na warcie w UE
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Szkolenie na miarę czasów
„Operacja borelioza”
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Wracajcie z medalami!
„Armia mistrzów” – sporty wodne
The Suwałki Gap in the Game
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Włoski Centauro na paryskim salonie
Walka – tak, ale tylko polityczna
Szpital u „Troski”
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Olimp gotowy na igrzyska!
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Oczy na Kijów
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO