moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa

Zmiana struktury dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP, organizacja systemu kierowania obroną kraju oraz doprecyzowanie założeń Planu Reagowania Obronnego RP – to główne założenia projektu ustawy, który prezydent Andrzej Duda skierował dzisiaj do Sejmu. Dokument ma precyzyjnie określić zadania organów władzy państwowej w przypadku wystąpienia zewnętrznego zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało dzisiaj, że do Sejmu trafił prezydencki projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Projekt przewiduje wprowadzenie zmian w obszarze militarnym oraz pozamilitarnym, wzmacniających zdolności do przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym, podprogowym oraz bezpośredniej agresji zbrojnej. „Rozwiązania są odpowiedzią na zmiany w środowisku bezpieczeństwa, w tym nowe formy zagrożeń ze strony Federacji Rosyjskiej, kierowanych przeciwko Polsce oraz pozostałym państwom Unii Europejskiej i NATO” – czytamy w komunikacie BBN-u.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta RP, założenia projektu są zbieżne z rekomendacjami Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP. Przygotowane zostały m.in. na podstawie analizy doktryny działań Federacji Rosyjskiej realizowanych w czasie agresji na Ukrainę, a także szeroko zakrojonych ćwiczeń systemu obronnego państwa, przeprowadzanych z udziałem Prezydenta RP, prezesa rady ministrów, marszałka Sejmu, marszałka Senatu, ministra obrony narodowej, szefa Sztabu Generalnego WP oraz innych instytucji państwa.

REKLAMA

Wprowadzenie nowych regulacji ma poprawić koordynację działań, wymianę informacji i zdolność do reagowania instytucji władzy publicznej, marszałków Sejmu i Senatu oraz organów dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP nie tylko w wypadku wystąpienia zdarzenia naruszającego bezpieczeństwo państwa, ale już w wypadku odnotowania ryzyka wystąpienia takiego zdarzenia. By tak mogło się dziać, projekt zakłada ustanowienie dwóch stanów gotowości obronnej państwa: stałej gotowości obronnej oraz pełnej gotowości obronnej. W tym pierwszym mają być realizowane zadania planistyczne, organizacyjne, szkoleniowe i kontrolne, mające na celu utrzymanie sprawności systemu obronnego państwa. „W czasie tym należy być w gotowości do podejmowania działań mających na celu przeciwdziałanie i usuwanie skutków zagrożeń hybrydowych o charakterze militarnym i niemilitarnym, prowadzonych w formie jawnej lub skrytej, w szczególności ataków cybernetycznych, działań dezinformacyjnych, presji ekonomicznej, użycia wojsk obcych lub niezidentyfikowanych uzbrojonych formacji” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Z kolei w przypadku ryzyka wystąpienia bezpośredniego, zewnętrznego zagrożenia dla państwa lub gdy z umowy międzynarodowej wyniknie zobowiązanie do wspólnej obrony przeciwko agresji, można będzie ogłosić stan pełnej gotowości obronnej kraju. Jak zaznaczają autorzy projektu, nie będzie on jednak tożsamy ze stanem wojny i nie będzie automatycznie oznaczał np. ogłoszenia mobilizacji.

Odrębnym obszarem, w którym prezydencki projekt wprowadza zmiany, jest system najwyższego rzędu dokumentów normatywnych regulujących organizację i kierowanie systemem obrony kraju. Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, potrzebna jest optymalizacja procesów opracowania, zatwierdzania i aktualizacji tego rodzaju dokumentów, a w szczególności Polityczno-Strategicznej Dyrektywy Obronnej oraz narodowych planów użycia Sił Zbrojnych RP do obrony państwa. Projekt przewiduje także wprowadzenie nowego rozwiązania, jakim są stałe plany obronne, mające na celu zapewnienie zdolności natychmiastowego reagowania Sił Zbrojnych RP na zagrożenia o charakterze nagłym.

Prezydencki projekt zakłada także reformę Systemu Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP. Jego nowa wersja ma być bardziej spójna, efektywniejsza, a struktury działające w czasie pokoju i wojny bardziej zbliżone do siebie. W ramach reformy Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przekształcone mają zostać w Dowództwo Połączonych Rodzajów Sił Zbrojnych. Prezydent postuluje także odtworzenie samodzielnych dowództw rodzajów sił zbrojnych – wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej, a nowością ma być utworzenie Dowództwa Komponentu Wojsk Medycznych.

MC

autor zdjęć: szer. Aneta Lewoń

dodaj komentarz

komentarze


Pokazali swoją siłę
 
„Osiodłać krowę”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej niż szkolenie TCCC
AWACS-y dostarczone
Zaprojektuj mural o powstaniu
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Terroryści na lotnisku
Wiedza ratuje życie
Kremlowska wirtualna korekta
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Sprawcy powinni zostać należycie ukarani
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Latający radar
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Jak rozbito więzienie w Końskich
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Policjanci szkolą wojsko
Więcej miejsc dla dobrowolsów
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dzień, który zmienił bieg wojny
Equipment Tailored to the Needs
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Szef SKW na czele komisji ds. badania rosyjskich wpływów
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent RP: polskim żołnierzom należy się szacunek
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Ratownicy na medal
Ameryka daje wsparcie
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Myśliwi na rzecz obronności
NATO on Northern Track
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
„Baltops” – moc na Bałtyku
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
AW149 wkrótce „made in Poland”
Raport o wojskowej logistyce
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Hełmy – nowoczesne i na miarę
SOF Delta Cup 2024: tu liczy się nie tylko celność
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Inwestycja potrzebna jak tlen

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO