moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W obronie wschodniej flanki NATO

Nie ma żadnych wątpliwości, że dzisiaj obszar Przesmyku Suwalskiego jest terenem szczególnie zagrożonym – powiedział prezydent Andrzej Duda na Litwie, gdzie wspólnie z prezydentem Gitanasem Nausėdą obserwował międzynarodowe ćwiczenia wojskowe „Brave Griffin”. Bierze w nich udział 1,5 tys. żołnierzy z Polski, Litwy, Portugalii i Stanów Zjednoczonych.

Prezydent Andrzej Duda złożył w piątek roboczą wizytę na Litwie. Jednym z punktów programu było spotkanie z żołnierzami, którzy ćwiczą prowadzenie operacji obronnej na wschodniej flance NATO. W manewrach pod kryptonimem „Brave Griffin” bierze udział 1,5 tys. żołnierzy i 200 jednostek sprzętu z Litwy, Polski, Portugalii i Stanów Zjednoczonych. Polski kontyngent wystawiła 15 Brygada Zmechanizowana.

 

REKLAMA

Celem manewrów jest budowanie sojuszniczej interoperacyjności i trening działania według wspólnych procedur. – To bardzo ważne ćwiczenia. Stanowią one dowód na to, że polscy żołnierze są gotowi do tego, by przyjść – w razie potrzeby – z pomocą swojemu litewskiemu sojusznikowi i sąsiadowi – ocenił prezydent Andrzej Duda. „Brave Griffin” jest częścią większego natowskiego przedsięwzięcia szkoleniowego, czyli manewrów „Steadfast Defender”. W ramach niego wojska NATO trenują aktywację oddziałów w macierzystych krajach, przerzut na wschodnią flankę i podjęcie wspólnej operacji obronnej. – Nie ma wątpliwości, że ataki hybrydowe na granice naszych państw to testowanie naszych zdolności. Dlatego tego typu ćwiczenia mają ogromne znaczenie jako element odstraszający, zniechęcający do potencjalnego ataku – powiedział prezydent.

Andrzej Duda przypomniał, że w marcu wspólnie z prezydentem Nausėdą był gościem na ćwiczeniach „Dragon”. – Obserwowaliśmy przekraczanie przez wojska Wisły z zachodu w kierunku wschodnim po to, by w razie czego jednostki sojusznicze były w stanie stanąć do obrony Przesmyku Suwalskiego, dzisiaj chyba najbardziej strategicznego miejsca na całej mapie Europy – mówił prezydent.

Prezydenci rozmawiali na temat inicjatywy zgłoszonej kilka tygodni temu przez Andrzeja Dudę, zakładającej podniesienie poziomu oczekiwanych przez NATO krajowych wydatków na obronność do 3 proc. PKB rocznie. – Uważam, że państwa Sojuszu powinny podjąć decyzję o podniesieniu limitu wydatków wobec niewątpliwie agresywnej polityki Rosji – stwierdził prezydent RP. Zaznaczył, że w obliczu negatywnych zmian w systemie bezpieczeństwa wiele państw członkowskich zwiększyło już budżety swoich sił zbrojnych, w tym także Litwa, której wydatki na obronność sięgają obecnie prawie 3 proc. PKB.

Andrzej Duda po raz kolejny odniósł się także do pomysłu dołączenia przez Polskę do natowskiego programu Nuclear Sharing. Zakłada on udostępnianie taktycznej broni jądrowej państwom Sojuszu, które nie mają jej w swoim arsenale. Obecnie z tej formuły korzysta pięć krajów: Belgia, Holandia, Niemcy, Turcja i Włochy. – Działania Rosji wymagają odpowiedzi. Program Nuclear Sharing powinien być rozszerzony na państwa wschodniej flanki NATO – stwierdził polski prezydent. – Od kilku lat podnosimy ten temat podczas rozmów z sojusznikami. Uważam, że staje się on coraz bardziej aktualny. Rosja łamie międzynarodowe porozumienia, relokuje broń jądrową na Białoruś i do obwodu królewieckiego. Jest potrzebna reakcja i adekwatna odpowiedź NATO – przekonywał. Zdaniem Andrzeja Dudy zarzuty, że rozszerzenie programu stwarzałoby zagrożenie, są „bałamutną rosyjską propagandą”.

– Byłem zaskoczonymi ostatnimi reakcjami na słowa prezydenta Andrzeja Dudy – przyznał Gitanas Nausėda. – Znamy się od dawna i kwestie te podnoszone były wielokrotnie. W obecnym kontekście działań Rosji przesunięcie potencjału jądrowego NATO ku wschodniej flance jest całkowicie zrozumiałe. To element odstraszania. Większa uwaga sojuszników w naszym regonie przekłada się na interesy bezpieczeństwa całej Europy – zauważył prezydent Litwy.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Przemysław Keler / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Czy kraje UE sięgną po polską broń?
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dzień, który zmienił bieg wojny
Raport o wojskowej logistyce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Myśliwi na rzecz obronności
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
AWACS-y dostarczone
SOF Delta Cup 2024: tu liczy się nie tylko celność
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Terroryści na lotnisku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ameryka daje wsparcie
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak rozbito więzienie w Końskich
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Latający radar
Sprawcy powinni zostać należycie ukarani
Policjanci szkolą wojsko
Więcej niż szkolenie TCCC
AW149 wkrótce „made in Poland”
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
NATO on Northern Track
Equipment Tailored to the Needs
Kremlowska wirtualna korekta
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wiedza ratuje życie
Zaprojektuj mural o powstaniu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Szef SKW na czele komisji ds. badania rosyjskich wpływów
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Prezydent RP: polskim żołnierzom należy się szacunek
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Ratownicy na medal
Pokazali swoją siłę
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Inwestycja potrzebna jak tlen
„Osiodłać krowę”
„Baltops” – moc na Bałtyku
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Więcej miejsc dla dobrowolsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO