moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”

Najpierw eliminacje wewnątrzszkolne, potem wojewódzkie i wreszcie wielki finał w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa. Uczniowie 16 szkół ponadpodstawowych z całej Polski mierzyli się z pytaniami dotyczącymi wiedzy o Wojsku Polskim. Najlepsza okazała się reprezentacja Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie.

EkstraKLASA Wojskowa to Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Wojsku Polskim organizowany przez Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji. Jego celem jest popularyzacja wiedzy z zakresu wojskowości oraz zachęcenie młodych ludzi do służby w Wojsku Polskim. Turniej jest adresowany do uczniów klas wojskowych, uczestników MON-owskich programów edukacyjnych: Oddziałów Przygotowania Wojskowego, Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych, „CYBER.MIL z klasą” i Branżowych Oddziałów Wojskowych.

W tym roku odbyła się trzecia edycja turnieju. Zasady różniły się jednak od dwóch jego poprzednich odsłon, kiedy był on rozgrywany w systemie pucharowym. Teraz wyłonione w kwalifikacjach wewnątrzszkolnych trzyosobowe reprezentacje uczniów najpierw rywalizowały w etapie wojewódzkim. W środę 17 kwietnia szesnaście najlepszych drużyn z najwyższą łączną liczbą punktów spotkało się w wielkim finale w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa.

REKLAMA

Na dwa półfinały i sam finał organizatorzy przygotowali w sumie około 180 pytań. Miały one różny poziom trudności. Te łatwiejsze padały ze wskazaniem odpowiedzi do wyboru: A, B, C lub D, a także prawda/fałsz lub tak/nie, trudniejsze zaś były pytania otwarte, w których uczniowie musieli sami podać odpowiedź. – Pytania trzeciej edycji skupiały się głównie na elementach Regulaminu Ogólnego Sił Zbrojnych RP i regulaminu musztry, a także taktyki. Pytaliśmy uczniów m.in. o rodzaje działań zasadniczych, musieli też wiedzieć, czy żołnierz musi oddać honory podczas podnoszenia i opuszczania flagi województwa mazowieckiego, kiedy można dokonać zmiany warty na wartowni albo do ilu metrów w odległości od patrolu działają w dzień szperacze – mówi ppłk Artur Boruta, szef Wydziału Edukacji Obronnej CWCR i sędzia turnieju. Oficer dodaje, że z pytaniami nie każdy żołnierz by sobie poradził. – Niektóre były naprawdę bardzo szczegółowe, ale młodzi popisali się sporą wiedzą. Widać było ich merytoryczne przygotowanie, zaangażowanie i to, że udział w turnieju traktują bardzo poważnie – mówi ppłk Boruta.

Etap centralny został zorganizowany na wzór teleturnieju „1 z 10”. Były pytania do wszystkich drużyn, a także etap, w którym uczniowie wskazywali odpowiadającego. W ten sposób spośród czterech finałowych drużyn został wyłoniony mistrz EkstraKLASY Wojskowej. Zwycięską drużynę z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie reprezentowali: Emilia Walczyk (I klasa), Gabriela Iskra (II klasa) i Mikołaj Saba (III klasa). Jak przyznaje nauczyciel opiekun klas OPW w staszowskim liceum, młodzież solidnie przygotowała się do turnieju. – Poświęcali na to wolny, pozalekcyjny czas. Na bieżąco ocenialiśmy zagadnienia, które mają już opanowane, a nad którymi muszą jeszcze popracować. Złapali bakcyla i wciąż chcieli wiedzieć więcej. Poza materiałami otrzymanymi od organizatorów posiłkowali się innymi poradnikami i podręcznikami wojskowymi. Byłem pod wrażeniem ich zaangażowania – mówi ppłk rez. Arkadiusz Nenutil, opiekun OPW w liceum w Staszowie. Przyznaje, że choć już cztery lata jest poza służbą wojskową, to przygotowania uczniów stały się dla niego czasem „samokształcenia” i „edukacyjną ucztą”. – Korzystali z mojej wiedzy, ale doszło też kilka razy do sytuacji, że przy zagadnieniach podchwytliwych czy mających różną interpretację prowadziliśmy dyskusje i spory. Zdarzyło się raz czy dwa, że przekonali mnie do swoich racji – przyznaje nauczyciel.

Podkreśla też, że od początku wierzył, iż jego podopieczni są przygotowani na podium. – Na etapie wojewódzkim zdeklasowali konkurencję. W finałach poziom był bardziej wyrównany, ale myślę, że gdyby trafili na pytania konkurentów, to w 99 procentach znaliby prawidłową odpowiedź. Szczęście sprzyja lepszym, a oni naprawdę przyłożyli się do tego turnieju – mówi ppłk rez. Nenutil.

W turnieju wiedzy o Wojsku Polskim drugie miejsce zajęli kadeci z ZDZ – Zespołu Szkół w Rybniku, a trzecie uczniowie ze Szkoły Technicznej im. Dywizjonu 303 BZDZ (Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego) w Chojnicach.

Trzy najlepsze drużyny, poza otrzymaniem nagród rzeczowych, wezmą także udział w Centralnym Zlocie Klas Wojskowych, który odbędzie się we wrześniu w Drawsku Pomorskim.

Paulina Glińska

autor zdjęć: CWCR

dodaj komentarz

komentarze


Wyszkolenie sprawdzą w boju
 
Gry wojenne w szkoleniu
Zmiany w dodatkach stażowych
Pływacy i maratończycy na medal
Zapraszamy na Festiwal
Mobilne dowodzenie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Pierwsza Drużyna” na start
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Więcej hełmów dla żołnierzy
Rajd ku czci saperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ameryka daje wsparcie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
W obronie wschodniej flanki NATO
Serwis K9 w Polsce
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wioślarze i triatlonistka na podium
Po przeprawie ruszyli do walki
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Krwawa noc pośród puszczy
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polki pobiegły po srebro!
Uwaga, transformacja!
Układ nerwowy Mieczników
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojskowe Oscary przyznane!
Armia Andersa w operacji „Honker”
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Bohater odtrącony
Pytania o europejską tarczę
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Flota Bayraktarów w komplecie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Na straży nieba
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
I zdobyliśmy!
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
„Ta ziemia do Polski należy…”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO