moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!

Dziś oddajemy hołd tym, którzy oddali swoje życie za Polskę. Ich ofiara nigdy nie ulegnie zapomnieniu – zapewnia wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. 84 lata temu z rąk Sowietów życie straciło prawie 22 tys. Polaków, wśród nich prawie 10 tys. oficerów Wojska Polskiego. Hołd ofiarom oddali dziś prezydent, szef MON-u, przedstawiciele instytucji państwowych, dowódcy sił zbrojnych. „Składam hołd naszym rodakom – jeńcom wojennym i więźniom politycznym – pomordowanym w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach kaźni” – napisał w swoim przesłaniu prezydent Andrzej Duda. „Ci niezłomni patrioci oddali życie za wierność Ojczyźnie” – zaznaczył.

By ich ofiara nie została zapomniana

Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślił, iż „masakra dokonana wiosną 1940 roku miała jasny cel. Sowiecka Rosja chciała, by suwerenne państwo polskie nigdy więcej się nie odrodziło”. Prezydent dodał, że zbrodnia ta przez wiele lat była przez sowietów ukrywana, jednak o prawdę zadbali bliscy ofiar i środowiska patriotyczne. „Chcę dziś podziękować wszystkim, którzy dbają o zachowanie tej pamięci. Słowa wdzięczności kieruję do wspólnot lokalnych w całej Polsce, które czczą ofiary zbrodni pochodzące z ich miejscowości i regionów. Dziękuję Państwu za wysiłek, który buduje etos suwerennej Rzeczypospolitej” – napisał Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że mimo iż od ujawnienia zbrodni katyńskiej mijają lata, rosyjski imperializm wciąć zagraża Europie i światu, czego dowodem jest tocząca się w Ukrainie wojna. „Zbrodnia popełniona przez Sowietów to przestroga przed tym, do czego zdolny jest rosyjski imperializm. Musimy zrobić wszystko, by go powstrzymać” – zaznaczył. „Cześć i chwała bohaterom! Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej! – napisał.


Hołd pomordowanym oficerom oddał też wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. „Dokonana 84 lata temu przez sowieckie NKWD zbrodnia w Katyniu była bestialskim mordem na naszym narodzie. Sowieccy zbrodniarze robili wszystko, by złamać polskiego ducha oraz by prawda o ludobójstwie nigdy nie wyszła na jaw” – napisał w mediach społecznościowych. „W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oddajemy hołd tym, którzy oddali swoje życie za Polskę. Ich ofiara nigdy nie ulegnie zapomnieniu” – zapewnił szef MON-u.

REKLAMAPamięć o kapelanach

W rocznicę upamiętniającą tragiczne wydarzenia Muzeum Katyńskie zorganizowało wystawę poświęconą gen. Mieczysławowi Smorawińskiemu, jednej z ofiar mordu katyńskiego. Natomiast Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich – uroczystości upamiętniające duszpasterzy Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej. Podczas tego wydarzenia Lech Parell, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, odznaczył osoby zasłużone medalami „Pro Bono Poloniae” oraz „Pro Patria”. Natomiast sam UdSKiOR, podobnie jak Instytut Pamięci Narodowej, został przez Stowarzyszenie uhonorowany medalem „Vinctis Non Victis”. – Zastrzyk wiary zawsze dawał siłę w chwilach kryzysu, zwątpienia, a zwłaszcza w chwili ostatecznej. Wiara jest przecież źródłem nadziei, że dobro ostatecznie zwycięży – powiedział podczas uroczystości Lech Parell. Jak dodał, dziś „żywimy przekonanie, że oni wszyscy, a szczególnie kapłani, wytrwali w swej wierze do końca i godnie przyjęli śmierć”. – O tym, że tak się stało przekonują ich życiorysy, które możemy lepiej poznać dzięki Stowarzyszeniu. Dziękuję za państwa prace i konsekwentne trwanie na straży ich pamięci – zwrócił się do organizatorów wydarzenia.

Podczas uroczystości Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich wyróżniło ludzi i instytucje, które dbają, aby pamięć o poległych duchownych trwała. Tytuł „Kustosza pamięci kapelanów katyńskich” otrzymał m.in. Wojskowy Instytut Wydawniczy. – Temat zbrodni katyńskiej był wielokrotnie podejmowany na łamach naszych wydawnictw i niemal zrósł się z działalnością naszego instytutu. Czujemy się powołani do tego, aby przypominać kolejnym pokoleniom o zbrodni dokonanej na polskich oficerach, a także dbać o ich pamięć i szacunek – mówi Anna Putkiewicz, zastępca dyrektora WIW, która odebrała wyróżnienie. Redaktor naczelna kwartalnika „Polska Zbrojna. Historia” i portalu polska-zbrojna.pl, zaznaczyła także, że WIW, wspólnie ze Stowarzyszeniem oraz PKP przygotował m.in. wystawę upamiętniającą kapelanów wojskowych, którzy stali się ofiarami zbrodni katyńskiej. – Bardzo nas cieszy, że tę wystawę od ponad roku można zobaczyć w różnych miejscowościach w Polsce, gdzie spotyka się z zainteresowaniem mieszkańców i daje świadectwo prawdzie. Przed nami kolejne wartościowe projekty, które zrealizujemy wspólnie ze Stowarzyszeniem Pamięć Kapelanów Katyńskich – zapewnia.

Uroczystości w całym kraju

Ofiary zbrodni katyńskiej uczczono także w Krakowie, gdzie odbył się uroczysty Apel. W imieniu ministra obrony narodowej, wieniec przy Krzyżu Katyńskim złożył gen. broni Adam Joks, dowódca 2 Korpusu Polskiego. W Gdyni uroczystości odbyły się przy tablicy Marynarzy Polskich Zamordowanych na Wschodzie, a w Olsztynie przy pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Natomiast w Warszawie, Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek Senatu, oddała hołd zamordowanym, składając wieniec w Dolince Katyńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. „Prawda o tej zbrodni ukrywana była przez wiele lat. Pielęgnujmy ją, by nigdy nie została zapomniana” – napisała w mediach społecznościowych.

Jutro ulicami stolicy przejdzie Katyński Marsz Cieni. O godzinie 15.00 sprzed byłej siedziby Muzeum Wojska Polskiego wyruszy ponad 300 rekonstruktorów z całego kraju. Trasa marszu będzie wiodła przez Trakt Królewski i Stare Miasto, a zakończy się przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, przy ul. Muranowskiej. – Żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Policji Państwowej i Korpusu Ochrony Pogranicza, którym w kwietniu 1940 roku Rosjanie strzelali w tył głowy, do końca wierni Polsce nie mogą zostać zapomniani. Pamięć o sowieckiej zbrodni w Katyniu powinna być żywa, dlatego coroczny przemarsz przez historyczne centrum stolicy w ciszy i skupieniu wzbudza refleksję o tych, którzy jako żołnierze września 1939 roku, a później jeńcy sowieckich obozów, nie powrócili już do swoich domów – mówi Jarosław Wróblewski, koordynator wydarzenia. – Zapraszamy, aby Państwo towarzyszyli nam tego dnia w ciszy i skupieniu w tej symbolicznej ostatniej drodze polskich jeńców, wsłuchując się na postojach w ich przejmujące wspomnienia – mówi organizator.

Wydarzenie poprzedzi msza w intencji ofiar, która o godz. 12.00 rozpocznie się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: KPRP, DGW, Muzeum Katyńskie

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsi na oceanie
 
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Zapraszamy na Festiwal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Krwawa noc pośród puszczy
Abramsy w pętli
Po przeprawie ruszyli do walki
Wojskowe Oscary przyznane!
Pływacy i maratończycy na medal
Więcej hełmów dla żołnierzy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
NATO on Northern Track
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rajd ku czci saperów
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polki pobiegły po srebro!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Układ nerwowy Mieczników
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Flota Bayraktarów w komplecie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Gry wojenne w szkoleniu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Mobilne dowodzenie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Uwaga, transformacja!
Na straży nieba
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ameryka daje wsparcie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Serwis K9 w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pytania o europejską tarczę
Wojna w świętym mieście, epilog
Bohater odtrącony
Test współpracy dla bezpieczeństwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO