moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!

Chcesz zostać podoficerem wojsk lądowych? Sprawdź, który kierunek będzie dla ciebie najlepszy oraz jakie wykształcenie i kwalifikacje musisz mieć, aby ubiegać się o przyjęcie na kurs w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych. Termin złożenia dokumentów do wojskowego centrum rekrutacji mija 15 czerwca.

Dla cywila, który chce zostać podoficerem, ukończenie kursu jest warunkiem uzyskania stopnia kaprala. Żeby dostać się na szkolenie, trzeba jednak spełniać określone wymagania, m.in. być pełnoletnim, mieć polskie obywatelstwo oraz zdolności fizyczną i psychiczną do zawodowej służby wojskowej potwierdzoną podczas badań. Nie bez znaczenia są także wykształcenie i kwalifikacje. Te wymogi zależą od specjalności, w której chce szkolić się kandydat. W poznańskiej Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych ochotnicy mogą ubiegać się o jedno z 210 miejsc na kursach w aż sześciu specjalnościach.

 

REKLAMA

Zostać wojskowym muzykiem lub ratownikiem

I tak do grupy osobowej orkiestr i zespołów estradowych szkoła przyjmie 15 osób. Kandydaci muszą mieć świadectwo ukończenia szkoły muzycznej II stopnia w specjalności gra na instrumencie muzycznym. Preferowane jest także wyższe wykształcenie muzyczne. W Poznaniu mogą się też kształcić kandydaci na wojskowych pielęgniarzy lub pielęgniarki (30 miejsc). Zainteresowani muszą się jednak legitymować prawem wykonywania zawodu wydanym przez okręgową radę pielęgniarek i położnych oraz co najmniej 12-miesięcznym stażem pracy w zawodzie. Pierwszeństwo w naborze będą miały osoby, które odbyły m.in. szkolenia specjalizacyjne i kursy, a także z tytułem magistra pielęgniarstwa lub po studiach podyplomowych z organizacji i zarządzania w ochronie zdrowia (albo z innych kierunków związanych z zarządzaniem kryzysowymi i bezpieczeństwem). Swoje szanse zwiększą kandydaci, którzy brali udział w zabezpieczeniu medycznym misji polskich kontyngentów wojskowych.

Podobne kryteria dotyczą naboru przyszłych wojskowych ratowników medycznych (30 miejsc). Pod uwagę będą również brane: staż pracy w jednostkach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, świadectwa z kursów z zakresu m.in. medycyny pola walki i ratownictwa wysokościowego oraz tytuł magistra z takich dziedzin jak: zdrowie publiczne, zarządzanie kryzysowe, biologia człowieka. – To grupa, której stawiamy naprawdę wysoko poprzeczkę. Wymagany jest dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku lub specjalności z zakresu ratownictwa medycznego oraz tytuł zawodowego licencjata lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe ratownika medycznego. Oprócz wykształcenia trzeba też mieć odpowiednie kwalifikacje, w tym udokumentowane kursy doskonalenia zawodowego – wyjaśnia chor. Agata Kwiecińska, rzecznik prasowy SPWL.

Kryptologia, a może rozpoznanie?

Osoby, które chcą szkolić się z kryptologii (40 miejsc) i cyberbezpieczeństwa (40 miejsc), muszą mieć wykształcenie co najmniej średnie techniczne, np. z dziedziny telekomunikacji, teleinformatyki, informatyki, łączności czy matematyki. Kandydaci mogą uzyskać dodatkowe punkty, jeśli należą do Związku Harcerstwa Polskiego, organizacji proobronnych i sportowych, ukończyli kursy udzielania pierwszej pomocy, osiągnęli sukcesy na olimpiadach sportowych i w konkursach wiedzy. Warto dodać, że już na etapie składania wniosku kandydaci na szkolenie z kryptologii i cyberbezpieczeństwa będą musieli wyrazić zgodę na przeprowadzenie postępowania sprawdzającego. – To konieczne, bo stanowiska, jakie obejmą ci żołnierze po ukończeniu kursu i promocji na kaprala, będą wymagały dopuszczenia do informacji objętych odpowiednimi klauzulami. W przypadku służby w kryptologii wymaganą klauzulą będzie „ściśle tajne”, a w przypadku cyberbezpieczeństwa „tajne” – wyjaśnia chor. Kwiecińska.

Ci, którzy chcą wziąć udział w szkoleniu w grupie rozpoznania ogólnego, muszą mieć średnie wykształcenie, może być także branżowe, np. o kierunku elektronicznym, teleinformatycznym, informatycznym, mechatronicznym lub elektrycznym. Na liście dodatkowych, preferowanych kwalifikacji znajdują się m.in.: praktyki lub staże w instytucjach wojskowych, szkolenia i kursy wojskowe z zakresu rozpoznania, członkostwo w organizacjach proobronnych, udokumentowana znajomość języków obcych (języki: angielski, rosyjski, ukraiński). Na szkolenie w tej grupie szkoła przyjmie 55 osób.

Kiedy nabór i egzaminy

Niezależnie od wybranej przez kandydata specjalności egzaminy wstępne odbędą się w takim samym terminie: od 5 do 9 sierpnia tego roku. Na początek ochotników czeka test sprawności fizycznej. – Podczas sprawdzianu siły kandydaci będą musieli zmierzyć się z popularnymi pompkami i brzuszkami, z kolei ich wytrzymałość zostanie sprawdzona w marszobiegu na 1000 metrów. W konkurencji szybkości kobiety będą biegać zygzakiem po kopercie, a mężczyzn czeka bieg wahadłowy – zapowiada chor. Kwiecińska.

Kolejnymi etapami rekrutacji będą: analiza ocen na świadectwie ukończenia szkoły średniej oraz rozmowa kwalifikacyjna, pozwalająca ocenić predyspozycje i motywacje do zawodowej służby wojskowej. Kandydatów na wojskowych muzyków dodatkowo czeka przesłuchanie z umiejętności gry na instrumencie muzycznym.

Ci, którzy wypadną najlepiej, rozpoczną kurs podoficerski. Bez względu na wybraną specjalność rozpocznie się on dla wszystkich 2 września 2024 roku. – Wspólne dla wszystkich ochotników będą pierwsze etapy kursu, czyli szkolenie podstawowe w ramach dobrowolnej służby wojskowej, przysięga i kształcenie bazowe. Dalsze szkolenie, czyli tzw. specjalistyka oraz praktyki, będą zależeć od specjalności i będą się odbywać w centrach i ośrodkach szkolenia, a w przypadku przyszłych muzyków wojskowych w Dowództwie Garnizonu Warszawa – mówi chor. Kwiecińska. Ostatnim etapem kursu będzie egzamin na podoficera. Tuż po nim żołnierzy czeka uroczysta promocja na kaprala.

Przypomnijmy, że nabór cywilnych kandydatów na kursy dla przyszłych kaprali prowadzą też inne szkoły podoficerskie. Aplikujący do Sondy w Zegrzu na złożenie dokumentów mają czas do 10 czerwca 2024 roku (III edycja kursów ruszy w październiku 2024 r.). Placówka przygotowała w sumie 360 miejsc w trzech turach szkoleniowych, a ochotnicy mogą się szkolić w grupach m.in. eksploatacji systemów łączności i piechoty lekkiej. Do 26 lipca 2024 roku mają czas osoby zainteresowane kursami w Szkole Podoficerskiej Marynarki Wojennej w Ustce. Tam 30 przyszłych kaprali będzie się szkolić w specjalności technicznej. Można też aplikować na III edycję kursów o specjalności inżynieryjno-lotniczej w Szkole Podoficerskiej Sił Powietrznych. Czas mija 9 sierpnia, a szkolenie ruszy w listopadzie. W tym roku w Dęblinie kursy w kilku specjalnościach przejdzie w sumie 602 kandydatów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Michał Czornij

dodaj komentarz

komentarze


Zawsze gotowi do pomocy
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Na straży nieba
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Śladami ojca
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bohater odtrącony
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
NATO on Northern Track
Pływacy i maratończycy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polki pobiegły po srebro!
Ameryka daje wsparcie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Abramsy w pętli
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wszystkie misje AWACS-a
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Broń Hitlera w rękach AK
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Serwis K9 w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Krwawa noc pośród puszczy
Mobilne dowodzenie
Po śladach polskich bohaterów
Nowe zadania szefa SKW
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Układ nerwowy Mieczników
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
„Pierwsza Drużyna” na start
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Grand Quadriga ‘24”
„Ryś” z laserem
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Święto Oddziału Specjalnego ŻW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO