moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję

Mijają lata, zmieniają się epoki, jednak zagrożenie dla cywilizacji zachodniej wciąż przychodzi z tego samego kierunku, ze Wschodu – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony, na uroczystościach upamiętniających 230. rocznicę bitwy pod Racławicami. Szef MON-u przypomniał, że 75 lat temu w Waszyngtonie podpisano Traktat Północnoatlantycki.

Z okazji 230. rocznicy bitwy pod Racławicami, w której Polacy pokonali rosyjskie wojsko, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz złożył kwiaty pod pomnikami Bartosza Głowackiego na polach racławickich i Tadeusza Kościuszki w Proszowicach. Spotkał się też z uczniami Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Racławicach.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że bitwa pod Racławicami, chociaż miała niewielki wymiar militarny, była zwycięstwem, które napełniło serca Polaków otuchą. – Okazała się zrywem dającym wielką nadzieję, a wspólnota, która w Racławicach się wytworzyła dała szansę na wolność naszej ojczyzny – powiedział. Szef resortu obrony zaznaczył, że w obecnych, trudnych czasach trzeba odwoływać się do Kościuszki, który „wystraszył imperium zła”. – Współcześnie, choć ze zmienionymi postaciami, imperium zła wciąż funkcjonuje na naszej geograficznej mapie i sieje zagrożenie. Mijają lata a zagrożenie dla cywilizacji zachodniej przychodzi wciąż z tego samego kierunku – dodał.

REKLAMA

Wicepremier Kosiniak-Kamysz przyznał, że droga do wolności nie była łatwa. – Ta wolność została wywalczona na wielu frontach, wymodlona, wyuczona, przetrwała w polskich domostwach. Bo Polska jest tam, gdzie my jesteśmy, gdzie są Polacy – mówił. Nawiązując do bitwy z 4 kwietnia 1794 roku zauważył, że „wtedy kosy postawione na sztorc były bronią, która zaskoczyła silnie uzbrojoną armię carską”. Dodał również, że wówczas rzeczą ważniejszą od zwycięstwa militarnego było nadanie praw chłopstwu przez Kościuszkę. – On zrobił jeszcze jedną rzecz, moim zdaniem ważniejszą od samego zwycięstwa. Zbudował naród. Kościuszko uczynił chłopów obywatelami – powiedział minister obrony i podkreślił, że „braterstwo między Polakami zrodziło się w Racławicach”.

Jednym z uczestników insurekcji kościuszkowskiej i walk z carskimi żołnierzami pod Racławicami był Bartosz Głowacki. Waleczność tego kosyniera przeszła do historii, a on sam stał się symbolem zaangażowania chłopów w walkę o wolność ojczyzny. Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał, że dopiero 30 lat temu udało się postawić na polach racławickich pomnik Bartosza Głowackiego. – Miałem 13 lat i byłem tutaj, w Racławicach, z moim ojcem – mówił i zwrócił się do uczniów. – Najbardziej chcę to powiedzieć do tych młodych wspaniałych uczniów szkoły im. Tadeusza Kościuszki, że warto inwestować w siebie, w swój rozwój, w swoją świadomość. (…) To wszystko procentuje. Nigdy bym się 30 lat temu nie spodziewał, że przyjadę do was na takie święto jako wicepremier i minister obrony narodowej, więc wszystko jest przed wami, wszystko jest możliwe! – przekonywał. Kosiniak-Kamysz mówił również uczniom, by mieli twarde i silne fundamenty, po których stąpają. – Macie patrona, który zasługuje na wasz szacunek, na podążanie jego przykładem w pojmowaniu patriotyzmu, oddania ojczyźnie i umiłowania wolności – zaznaczył.

Po spotkaniu z uczniami wicepremier Kosiniak-Kamysz złożył kwiaty pod pomnikiem Bartosza Głowackiego na polach racławickich. Następnie udał się do Proszowic, gdzie w centrum tej miejscowości złożył kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Podziękował również wszystkim, którzy pamiętają o 230. rocznicy bitwy pod Racławicami. – Dziękuję wam, że kultywujecie te tradycje, że pamiętacie o naszym niezwykłym bohaterze. Braterstwo chłopów i Kościuszki, braterstwo Głowackiego i naczelnika powstania jest symbolem – mówił. – Tadeusz Kościuszko może być bohaterem dla każdego z nas, niezależnie od tego skąd się wywodzimy. Czy z dużego miasta czy z najmniejszej nawet miejscowości, bo jest bohaterem ogólnopolskim, światowym – ocenił wicepremier.

Zdaniem szefa resortu obrony bitwa pod Racławicami nie jest tylko i wyłącznie wspomnieniem, ale namacalnym dowodem budowy patriotyzmu zwycięskiego. – Młode pokolenie musi być zaszczepione patriotyzmem. Patriotyzm to jest nasze zobowiązanie, to miłość do ojczyzny, pokoju, normalności – podkreślił. Minister zwrócił też uwagę na zbieżność 4 kwietnia z dwoma wydarzeniami. – 75 lat temu w Waszyngtonie podpisano Traktat Północnoatlantycki, powstało NATO. Czy można mieć lepszego patrona dla takiego dnia jak Tadeusz Kościuszko. To jest chyba wielka opatrzność, że w dniu rocznicy wiktorii racławickiej powstał Pakt Północnoatlantycki, a po 50 latach jego funkcjonowania, do Sojuszu wstąpiła Polska– zaznaczył minister.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Dwie dekady ulepszania Sojuszu
 
Polki pobiegły po srebro!
Po śladach polskich bohaterów
They Will Check The Training Results in Combat
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Mobilne dowodzenie
Śladami ojca
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wszystkie misje AWACS-a
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Flota Bayraktarów w komplecie
Krwawa noc pośród puszczy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
Polska wiktoria na Monte Cassino
Na straży nieba
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Zawsze gotowi do pomocy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Abramsy w pętli
Pływacy i maratończycy na medal
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
By Polska była bezpieczna
Ostatnia droga Pileckiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Grand Quadriga ‘24”
Cień atomowej zagłady
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Pierwsza Drużyna” na start
„Ryś” z laserem
Ameryka daje wsparcie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Broń Hitlera w rękach AK
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Bohater odtrącony
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Nie szpital, a instytut
NATO on Northern Track
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO