moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rząd pracuje nad obroną cywilną

Procedury na czas wojny oraz sytuacji kryzysowych, wskazanie zakresu odpowiedzialności służb i administracji oraz miejsc tymczasowego schronienia – to między innymi ma określać ustawa o obronie cywilnej. W nowych przepisach znajdą się też zadania dla Korpusu Ochrony Cywilnej. Projekt ma w maju trafić do Sejmu.

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się konferencja prasowa poświęcona ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej, nad którą pracuje rząd. O założeniach projektu mówili wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej oraz Marcin Kierwiński, minister spraw wewnętrznych i administracji. – Siły Zbrojne Rzeczpospolitej, siła NATO to gwarancja polskiego bezpieczeństwa. Ale przykład walczącej heroicznie od dwóch lat Ukrainy pokazuje, że nie byłoby możliwości udzielenia jej wsparcia, gdyby nie opór ludności w pierwszych dniach. Zatrzymanie ofensywy rosyjskiej na Kijów stało się możliwe dzięki zaangażowaniu całego społeczeństwa – przypomniał Władysław Kosiniak-Kamysz. Wicepremier podkreślał, że nie może to być jednak ruch chaotyczny. – Działanie obrony cywilnej i ochrony ludności musi być określone w strukturze państwa. Najpierw ochrony, jeśli jest czas pokoju, a obrony, jeśli dojdzie do czasu kryzysu, wojny – zaznaczył szef MON-u.

Wicepremier podkreślał, że obywatele są największą siłą, największą armią. – Żeby to wszystko zadziałało każdy musi wiedzieć co robić, jakie są jego zadania, jego miejsce. Kto dowodzi, kto sprawuje nadzór nad udzielaniem pomocy. Po to jest właśnie ustawa o obronie cywilnej – wyjaśniał wicepremier. 

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński, który stanie na czele obrony cywilnej, przedstawił sześć filarów, założeń ustawy. – Po pierwsze zostanie zaprojektowany system ostrzegania i alarmowania o sytuacjach niebezpiecznych. Dzięki niemu wszelkie instytucje państwa, które mają zdolność docierania do pojedynczego człowieka, będą w stanie przekazać informacje o nadchodzącym zagrożeniu. W sytuacji krytycznej każdy otrzyma informację o tym, co się dzieje i co należy zrobić – mówił Kierwiński. Drugi filar to plany zabezpieczenia ludności. – Są takie sytuacje, w których państwo musi przetransportować zagrożoną ludność w określone miejsca. Użyć całej swojej infrastruktury: drogowej, kolejowej, także z użyciem wojska i policji. Wszystkie procedury z tym związane zostaną opisane w ustawie – zapewniał minister. Kolejny filar dotyczy schronów. – Wprowadzimy jasne kryteria związane z budową nowych obiektów, tak żeby miały one podpiwniczenia i garaże, by mogły spełniać rolę tymczasowych miejsc ochrony ludności – mówił Kierwiński. Zapewnił też, że miejsca, w których w razie potrzeby będzie można się schronić, będą ewidencjonowane oraz regularnie sprawdzane.

REKLAMA


Film: Maciej Bąkowski, Ewa Korsak / ZbrojnaTV

Szef MSWiA zapowiedział również, że trzeba zbudować odporność Polaków na zagrożenia. Jak podkreślał, każdy musi być świadomy, z jakimi zagrożeniami może się spotkać i jak na nie reagować. A wicepremier Kosiniak-Kamysz dodał, że istotny jest tu także program edukacyjny, dzięki któremu dzieci będą się uczyć np. pierwszej pomocy. – Kolejną kwestią będzie stworzenie struktur ochrony ludności i obrony cywilnej. Chodzi tu o zestaw procedur i wskazanie zakresu odpowiedzialności służb państwowych – kontynuował Marcin Kierwiński. Jako ostatni filar systemu minister wskazał funkcjonowanie obrony ludności w czasie wojny. – Zbudujemy Korpus Ochrony Cywilnej składający się z ludzi, którzy będą odpowiadać za konkretne zadania, gdy przyjdzie czas „W”. Te osoby będą zwolnione z bieżącej mobilizacji wojskowej – tłumaczył. – Chcemy do tego zaangażować, oczywiście zupełnie dobrowolnie, byłych funkcjonariuszy różnych służb, funkcjonariuszy MSWiA, a także ochotniczych straży pożarnych – wyjaśniał minister.

Obrona cywilna będzie finansowana z nowo powołanego funduszu, który ma być zasilany przez rząd oraz samorządy.
Przygotowanie ustawy rząd konsultuje z samorządami i organizacjami pozarządowymi, szczególną rolę pełni tu ochotnicza straż pożarna. Proces konsultacji ma się zakończyć około 20 kwietnia. – Chcemy, by projekt trafił do prac sejmowych pod koniec maja – zapowiedział Marcin Kierwiński.

W realizację ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej będzie zaangażowane również Wojsko Polskie. – Armia uczestniczy na wszystkich liniach obrony państwa – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Krzysztof Niedziela/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Jak usprawnić działania służb na granicy
 
Roczny dyżur spadochroniarzy
Pancerny sznyt
Wracajcie z medalami!
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Szpital u „Troski”
Prezydent Zełenski w Warszawie
Olimp gotowy na igrzyska!
Pancerniacy trenują cywilów
Oczy na Kijów
Włoski Centauro na paryskim salonie
Szkolenie na miarę czasów
Walka – tak, ale tylko polityczna
Formoza. Za kulisami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Feniks – następca Mangusty?
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Czujemy się tu jak w rodzinie
Serwis bliżej domu
Za zdrowie utracone na służbie
Polsko-litewskie konsultacje
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Spadochroniarze na warcie w UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Silniejsza obecność sojuszników z USA
RBN przed szczytem NATO
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Śmierć przyszła po wojnie
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
„Armia mistrzów” – sporty wodne
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
„Operacja borelioza”
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Mark Rutte pokieruje NATO
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Lato pod wodą
Z parlamentu do wojska
Na ratunek… komandos
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
The Suwałki Gap in the Game
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO