moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Raport Millera dostępny na stronie MON

To bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa i profilaktyki lotniczej – mówił w Sejmie wiceminister Cezary Tomczyk, przypominając, że raport komisji z 2011 roku to jedyny obowiązujący dokument w sprawie przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem. Raport komisji, na której czele stał Jerzy Miller, został dziś udostępniony na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej.

„MON przypomina, że zgodnie z obecnym stanem prawnym jedynym wiążącym dokumentem określającym przebieg oraz faktyczne przyczyny katastrofy jest pochodzący z lipca 2011 r. raport końcowy z badania zdarzenia lotniczego nr 192/20210/2011 samolotu Tu-154M nr 101 zaistniałego 10 kwietnia 2010 r. w rejonie lotniska Smoleńsk Północny sporządzony przez Komisję Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego”, czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej. Kierownictwo resortu obrony opublikowało w piątek rano dokument przygotowany przez zespół, na czele którego w 2011 roku stał Jerzy Miller, ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji.

– Zdecydowaliśmy, że raport Jerzego Millera wraca na stronę ministerstwa. To wydarzyło się właśnie teraz. W imieniu władz państwowych chciałbym poinformować, że raport Jerzego Millera jest jedynym obowiązującym raportem dotyczącym katastrofy pod Smoleńskiem. To bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa i profilaktyki lotniczej – ogłosił wiceminister obrony Cezary Tomczyk podczas obrad Sejmu. Jednocześnie podziękował za pracę Jerzemu Millerowi, Maciejowi Laskowi oraz płk. Mirosławowi Grochowskiemu i pozostałym członkom zespołu, który badał przyczyny katastrofy. – Państwo musi opierać się na prawdzie. A komisja Antoniego Macierewicza nie powstała po to, by pokazać prawdę, jak chciał kiedyś Jarosław Kaczyński. Było dokładnie odwrotnie. Komisja Antoniego Macierewicza powstała po to, żeby udowodnić kłamstwo – mówił wiceminister Tomczyk.

REKLAMA

MON informuje, że w udostępnionym dziś raporcie z 2011 roku wskazano ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku samolotu Tu-154M oraz wydano stosowne zalecenia, które mają zapobiec podobnym wypadkom. Resort podkreśla, że raport komisji jest dokumentem kompletnym, opracowanym w Polsce przez ekspertów z zakresu prawa lotniczego, bezpieczeństwa lotów, konstruktorów, inżynierów oraz aktywnych pilotów i stanowi podstawę do oceny przebiegu i okoliczności katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

Wśród opublikowanych na stronie MON-u dokumentów nie ma załącznika nr 7, który zawiera informacje o obrażeniach, jakie odniosły ofiary katastrofy.

W grudniu 2023 roku wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz zlikwidował podkomisję powołaną przez Antoniego Macierewicza do ponownego zbadania przyczyn tragedii. Podkomisja ta rozpoczęła pracę w 2016 roku, kiedy resortem obrony zarządzał Macierewicz. Polityk dwa lata później stanął na jej czele.

Kilka dni temu w MON-ie rozpoczął pracę nowy zespół, który ma przeprowadzić audyt, ocenić zasadność powołania oraz działania podkomisji Antoniego Macierewicza. W jego skład wchodzą eksperci do spraw lotnictwa, prawnicy oraz osoby zajmujące się audytami. Przewodniczącym jest płk pil. Leszek Błach, szef Zespołu Zapewnienia Jakości w Lotnictwie Władzy Lotnictwa Wojskowego, a jego zastępcą ppłk pil. Adam Kalinowski, szef Pionu Bezpieczeństwa Lotów, instruktor Władzy Lotnictwa Wojskowego. Komisja będzie pracować do czerwca 2024 roku.

MKS

autor zdjęć: Serge Serebro, Vitebsk Popular News/ commons.wikimedia.org

dodaj komentarz

komentarze


Abramsy w pętli
 
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Serwis K9 w Polsce
Śladami ojca
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Bohater odtrącony
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
W obronie wschodniej flanki NATO
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Zmiany w dodatkach stażowych
I zdobyliśmy!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Pierwsza Drużyna” na start
Krwawa noc pośród puszczy
Broń Hitlera w rękach AK
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Po przeprawie ruszyli do walki
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Mobilne dowodzenie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Ta ziemia do Polski należy…”
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pytania o europejską tarczę
Gry wojenne w szkoleniu
Polki pobiegły po srebro!
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pływacy i maratończycy na medal
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowe Oscary przyznane!
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Flota Bayraktarów w komplecie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Na straży nieba
Układ nerwowy Mieczników
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
Ameryka daje wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO