moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

NATO musi być gotowe na zagrożenia

Największe od kilku dekad manewry wojskowe NATO „Steadfast Defender 2024” z udziałem 90 tys. żołnierzy rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Poinformował o tym gen. Christopher Cavoli, Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych w Europie, po posiedzeniu Komitetu Wojskowego NATO w Brukseli. W ćwiczeniach wezmą udział wojskowi z 32 państw, w tym z Polski.

– Pamiętajmy, że pokój nie jest nam dany na zawsze, dlatego chociaż nie szukamy konfliktu, to musimy być na niego gotowi – mówił adm. Rob Bauer, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, podczas konferencji prasowej podsumowującej dwudniowe posiedzenie komitetu w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. W spotkaniu uczestniczyli szefowie sztabów państw członkowskich Sojuszu i ich odpowiednik ze Szwecji.

Adm. Bauer zaznaczył, że Sojusz musi być gotowy nie tylko na dzisiejsze wyzwania, lecz także te, które nadejdą. – Powinniśmy być bardziej elastyczni, reagować szybciej i lepiej niż nasi przeciwnicy, mamy być przygotowani – podkreślił przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO.

REKLAMA

Jednym z elementów tych przygotowań będą największe od dziesięcioleci ćwiczenia wojskowe NATO „Steadfast Defender 2024”. Podczas konferencji amerykański generał Christopher Cavoli, Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych NATO w Europie, zapowiedział, że w manewrach weźmie udział około 90 tys. żołnierzy. – Sojusz zademonstruje swoją zdolność do wzmocnienia obszaru euroatlantyckiego, to będzie jasna demonstracja naszej jedności, siły i determinacji do wzajemnej obrony, a także ochrony naszych wartości i porządku międzynarodowego – mówił gen. Cavoli. Jak dodał, w ćwiczeniach, które rozpoczną się w przyszłym tygodniu i potrwają do maja, wezmą udział jednostki ze wszystkich 31 państw członkowskich NATO oraz Szwecji, kandydującej do NATO.

Wojskowi będą się szkolić przede wszystkim w Polsce, Niemczech i w krajach bałtyckich. W ramach „Steadfast Defender 2024” zostaną rozegrane również największe tegoroczne manewry Wojska Polskiego „Dragon ‘24”, których scenariusz będzie inspirowany doświadczeniami z wojny w Ukrainie. Weźmie w nich udział 20 tys. wojskowych z dziewięciu państw NATO oraz użyte ma być ponad 3500 jednostek sprzętu wojskowego, w tym czołgi Abrams i K2, wyrzutnie Chunmoo i Himars czy armatohaubice Krab.

Podczas rozmów w Brukseli omówiono też sytuację w Ukrainie. Adm. Bauer przypomniał, że wojna trwa tam już 694 dni i zauważył, że ostatnia rosyjska ofensywa, choć jest niszczycielska, nie odnosi większych sukcesów. – Wojna między Rosją a Ukrainą znajduje się obecnie w fazie, w której żadna ze stron praktycznie się nie porusza – ocenił admirał. Dodał, że Rosjanie cały czas tracą ludzi i sprzęt, ale nadal są silnym przeciwnikiem. – Nie wiemy, co się wydarzy na tej wojnie w tym roku, nie powinniśmy oczekiwać cudu po żadnej ze stron – stwierdził przewodniczący. Zapewnił, że Ukraińcy, którzy walczą w obronie wolności i demokracji, mogą liczyć na wsparcie NATO w każdym nadchodzącym dniu. – Wspieramy Ukrainę, szkoląc żołnierzy i dostarczając sprzęt, i będziemy to robić nadal – dodał adm. Bauer. W Brukseli rozmawiano również m.in. o wytycznych na lutowe posiedzenie ministrów obrony państw NATO i szczyt w Waszyngtonie w lipcu tego roku.

Komitet Wojskowy NATO jest najwyższym organem władzy wojskowej Sojuszu. W jego skład wchodzą szefowie sztabów generalnych lub obrony państw członkowskich. Zadaniem komitetu jest m.in. wypracowywanie wojskowych zaleceń i opinii do decyzji podejmowanych przez Radę Północnoatlantycką.

AD

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Oczy na Kijów
 
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Na ratunek… komandos
Włoski Centauro na paryskim salonie
Formoza. Za kulisami
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Pancerniacy trenują cywilów
Pancerny sznyt
Terytorialsi w gotowości do pomocy
„Operacja borelioza”
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Olimp gotowy na igrzyska!
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Szkolenie na miarę czasów
Polsko-litewskie konsultacje
Walka – tak, ale tylko polityczna
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Za zdrowie utracone na służbie
Prezydent Zełenski w Warszawie
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Mark Rutte pokieruje NATO
Wracajcie z medalami!
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Z parlamentu do wojska
The Suwałki Gap in the Game
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
RBN przed szczytem NATO
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Lato pod wodą
Śmierć przyszła po wojnie
Szpital u „Troski”
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Feniks – następca Mangusty?
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Roczny dyżur spadochroniarzy
Serwis bliżej domu
Czujemy się tu jak w rodzinie
Jak usprawnić działania służb na granicy
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Spadochroniarze na warcie w UE
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO