moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rex kapralem! Psy będą miały stopnie wojskowe

Psy służące w armii będą miały stopnie wojskowe od szeregowego do sierżanta. Tak zdecydował gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego WP. – Pies to nie narzędzie do walki. To nasz partner, pełnoprawny członek zespołu i trzeba go docenić. To bardzo dobra decyzja, długo na nią czekaliśmy – mówią przewodnicy psów. O nadaniu psu stopnia będą decydować dowódcy jednostek, w których służą czworonogi.

Z propozycją nadania psom stopni wojskowych do generała Wiesława Kukuły, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, wystąpili pod koniec listopada żołnierze, którzy są przewodnikami psów. – Szef SGWP pozytywnie odpowiedział na ten apel. Wczoraj wydał rozkaz, na podstawie którego wprowadzone zostały stopnie wojskowe dla psów służących w Siłach Zbrojnych RP – mówi płk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy SGWP.

 

REKLAMA

Zgodnie z decyzją szefa SGWP o awans dla psów będą mogli występować ich przewodnicy lub dowódcy jednostek, w których czworonogi służą. Psy mają być awansowane do sześciu stopni: szeregowy, starszy szeregowy, kapral, starszy kapral, plutonowy i sierżant. Uprawnionym do nadania stopnia wojskowego będzie dowódca jednostki, w której pies jest na etacie.


Film: SGWP

Rozkaz szefa SGWP reguluje także zasady awansowania psów. I tak: stopień szeregowego psa nadaje się zwierzakowi, który przeszedł kurs podstawowy i zdał egzamin końcowy oraz uzyskał atest Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie. Psy, które nie mają przeszkolenia podstawowego, też będą mogły zdobyć stopień szeregowego po ukończeniu szkolenia doskonalącego w Celestynowie i uzyskaniu pierwszego atestu. Stopień starszego szeregowego psa otrzyma zwierzę, które pozytywnie zaliczy pierwszą recertyfikację i dostanie ocenę bardzo dobrą po pierwszym roku służby od ukończenia szkolenia podstawowego. Kolejne stopnie wojskowe, już w korpusie podoficerskim, psy służbowe będą mogły otrzymać nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od poprzedniego mianowania, przy założeniu, że z ponownej certyfikacji znów dostaną piątkę. – Nadawanie stopni psom będzie odbywać się z okazji ważnych uroczystości, np. Święta Wojska Polskiego lub święta jednostki, w której pies służy – informuje płk Klejszmit. Dodaje, że stopnie nadawane będą psom dożywotnio.

Decyzja o stopniach wojskowych dla psów służących w polskiej armii była wyczekiwana przez środowisko żołnierskie. – To świetny pomysł i mam nadzieję, że jak najszybciej wejdzie w życie – mówi st. szer. Monika Krasińska-Ligejka z 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Sama jest przewodnikiem psa poszukiwawczo-ratowniczego i współtworzyła koncepcję utworzenia grup poszukiwawczo-ratowniczych K9 w tym rodzaju sił zbrojnych. – Dla nas, przewodników, psy są naszymi partnerami w służbie, a nie narzędziem do pracy. Nadanie stopni wojskowych psom pozwoli innym zrozumieć nasze podejście do służby zwierząt – dodaje st. szer. Krasińska-Ligejka. Podkreśla, że choć same psy tej zmiany nie odczują, to w pełni na takie uhonorowanie zasługują. – Z pomysłem wprowadzenia stopni dla psów nosiliśmy się już kilka lat, gdy w WOT rozwijaliśmy projekt K9. Swoje propozycje opieraliśmy na rozwiązaniach stosowanych np. w armii amerykańskiej, gdzie psy mają stopnie wojskowe. Nasza koncepcja nie doczekała się realizacji w WOT, ale tym bardziej cieszę się, że teraz zmiany będą dotyczyć całych sił zbrojnych – podkreśla przewodniczka psa z 13 ŚBOT. Dodaje, że chciałaby, aby za przykładem wojska poszły inne polskie służby mundurowe, w których służą psy, czyli np. policja czy straż pożarna.

Z pomysłu nadania psom stopni wojskowych cieszy się także „Lopez”, emerytowany podoficer Jednostki Wojskowej Komandosów, a dziś żołnierz aktywnej rezerwy. „Lopez” z psem bojowym służył na misji w Afganistanie. Jego pies, „Faro”, podobnie jak inne czworonogi z JWK, specjalizuje się w wyszukiwaniu materiałów wybuchowych, tropieniu i walce. – Kilka dni temu, gdy generał Kukuła odwiedził Jednostkę Wojskową Komandosów, obejrzał pokaz wyszkolenia psów bojowych. Cieszymy się, że szef SGWP rozumie, że nasze psy to niejako dodatkowi żołnierze w sekcji specjalnej i należą im się stopnie wojskowe tak jak służbowe emerytury – podkreśla podoficer. Żołnierze odwołują się do doświadczeń armii Stanów Zjednoczonych, gdzie psy od dawana mają stopnie wojskowe. – Psy służbowe to coś więcej niż narzędzie do walki. To doskonale wyszkolony operator, partner. Zwierzę, które jest ufne i gotowe do poświęcenia, by ratować nasze życie lub zdrowie. Stopnie wojskowe dla psów to symboliczny gest uhonorowania poświęcenia tych zwierząt – dodaje inny ze specjalsów.

W Wojsku Polskim służy około 150 psów, m.in. w wojskach lądowych (np. jednostkach saperów), wojskach obrony terytorialnej, wojskach specjalnych oraz w Żandarmerii Wojskowej. Czworonogi przygotowane są m.in. do tropienia materiałów wybuchowych lub środków odurzających, patrolowania, stróżowania, do poszukiwania np. osób zaginionych oraz do walki. W 2021 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która określa świadczenia emerytalne dla zwierząt służbowych – psów i koni – które służyły w siłach zbrojnych i służbach podległych MSWiA.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Daniel Dmitriew/ JWK, DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Za zdrowie utracone na służbie
 
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Śmierć przyszła po wojnie
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Polsko-litewskie konsultacje
Na ratunek… komandos
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Formoza. Za kulisami
Prezydent Zełenski w Warszawie
Szkolenie na miarę czasów
Wracajcie z medalami!
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
RBN przed szczytem NATO
Feniks – następca Mangusty?
Spadochroniarze na warcie w UE
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Serwis bliżej domu
Jak usprawnić działania służb na granicy
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Z parlamentu do wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Mark Rutte pokieruje NATO
Oczy na Kijów
Roczny dyżur spadochroniarzy
Czujemy się tu jak w rodzinie
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Włoski Centauro na paryskim salonie
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Szpital u „Troski”
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Pancerniacy trenują cywilów
Pancerny sznyt
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Silniejsza obecność sojuszników z USA
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Lato pod wodą
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Olimp gotowy na igrzyska!
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Walka – tak, ale tylko polityczna
„Operacja borelioza”
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
The Suwałki Gap in the Game

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO