moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy szef SGWP już na stanowisku

Moim celem będzie przygotowanie żołnierzy oraz podległych mi struktur tak, by byli gotowi do skutecznej obrony Polski – powiedział generał broni Wiesław Kukuła podczas uroczystości przejęcia obowiązków szefa Sztabu Generalnego. O swoim wsparciu zapewnił nowego dowódcę ustępujący ze stanowiska generał Rajmund T. Andrzejczak.

Generał broni Wiesław Kukuła został wyznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę na szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego 10 października. Stało się to tuż po otrzymaniu rezygnacji ze stanowiska od szefa SGWP gen. Rajmunda T. Andrzejczaka. Dziś w siedzibie sztabu odbyła się uroczystość, podczas której ustępujący szef SGWP przekazał obowiązki swojemu następcy. Udział w niej wzięli m.in. dowódcy rodzajów sił zbrojnych oraz żołnierze służący w Sztabie Generalnym. – Podczas długiego spotkania z panem generałem Wiesławem Kukułą ustaliliśmy dwie najważniejsze rzeczy, co do których była między nami pełna zgoda. Pierwsza to płynne przekazanie obowiązków ze szczególną troską o gotowość bojową oraz utrzymanie rytmu szkolenia sił zbrojnych i ciągłości operacji, które wykonują żołnierze. Druga to zapewnienie o moim absolutnym, pełnym wsparciu wtedy, kiedy będzie ono potrzebne i oczekiwane – wskazał w swoim przemówieniu gen. Rajmund T. Andrzejczak. 

REKLAMA

Generał mówił również o doświadczeniu, które zdobywał przez 36 lat służby. – To był dobry czas. Pełniłem służbę na wszystkich poziomach: taktycznym, operacyjnym i strategicznym. Na poziomie taktycznym zawsze wymagałem od dowódców agresywnej postawy wobec szkolenia. Na poziomie operacyjnym liczyła się skuteczność w środowisku wielodomenowym. Na szczeblu strategicznym potrzebna jest z kolei cierpliwość. I jej panu, panie generale, życzę – zwrócił się do gen. Kukuły.

Obejmujący dowodzenie Sztabem Generalnym gen. broni Wiesław Kukuła podkreślił z kolei, że jego żołnierskie doświadczenie pochodzi z wojsk specjalnych, a dowodząc wojskami obrony terytorialnej miał okazję przekonać się o potencjale społecznym. – Najważniejszą lekcją tego okresu było zrozumienie, że z powodzeniem możemy ten potencjał zagospodarować na potrzeby obronności – zaznaczył nowy szef SGWP. Gen. Kukuła powiedział również, że obejmuje dowodzenie Sztabem Generalnym, gdy Wojsko Polskie przechodzi wielką przemianę. – Spełnia się marzenie wszystkich żołnierzy, w tym moje. Trwa przeobrażanie sił zbrojnych, zwiększa się ich liczebność, do jednostek napływa najlepsze na świecie wyposażenie, powstają też nowe struktury – mówił generał. – Ale czas na zakończenie tych zmian nie jest nieograniczony, bo świat ulega dramatycznym przeobrażeniom na naszych oczach. Dlatego moim zasadniczym celem będzie przygotowanie moich żołnierzy oraz podległych mi struktur do skutecznej obrony Polski – podkreślił. Zwrócił się również do żołnierzy Sztabu Generalnego. – W środowisku bezpieczeństwa zachodzą ciągłe zmiany, przygotowanie na nie Wojska Polskiego to nasze wspólne zadanie – zapowiedział gen. Wiesław Kukuła.

Film: Dominika Celińska / Zbrojna TV

Po uroczystości w Sztabie Generalnym obaj generałowie odwiedzili cmentarz wojskowy na Powązkach i zapalili znicz na grobie gen. Franciszka Gągora, szefa SGWP, który zginął w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem. W południe zaś gen. Wiesław Kukuła złożył wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Ewa Korsak

autor zdjęć: SGWP

dodaj komentarz

komentarze


„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
 
I zdobyliśmy!
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Polki pobiegły po srebro!
„Pierwsza Drużyna” na start
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojskowe Oscary przyznane!
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pytania o europejską tarczę
NATO on Northern Track
Po przeprawie ruszyli do walki
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Armia Andersa w operacji „Honker”
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
W obronie wschodniej flanki NATO
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Układ nerwowy Mieczników
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Abramsy w pętli
Flota Bayraktarów w komplecie
Na straży nieba
Mobilne dowodzenie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Zapraszamy na Festiwal
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Pierwsi na oceanie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Gry wojenne w szkoleniu
Uwaga, transformacja!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Rajd ku czci saperów
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Krwawa noc pośród puszczy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Serwis K9 w Polsce
Bohater odtrącony
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO