moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
16 Dywizja świętuje

Tylko w ten weekend słowa przysięgi wojskowej ma wypowiedzieć 4400 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Najliczniejsza grupa, licząca 850 ochotników, wierność ojczyźnie ślubowała w sobotę na Polach Grunwaldu. Przysięga odbyła się w czasie obchodów święta 16 Dywizji Zmechanizowanej. W uroczystości uczestniczył m.in. minister obrony Mariusz Błaszczak.

W sobotę z okazji święta 16 Dywizji Zmechanizowanej żołnierze zaprosili sympatyków wojska na piknik na Pola Grunwaldu. W tym samym miejscu odbyła się także przysięga wojskowa. Wierność i gotowość do obrony ojczyzny ślubowało 850 ochotników, którzy w jednostkach podległych związkowi taktycznemu ukończyli szkolenie podstawowe w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. – To bardzo symboliczne, że składacie przysięgę właśnie w tym miejscu. To bardzo symboliczne, że dziś dziękujemy tu żołnierzom 16 Dywizji Zmechanizowanej za ich służbę – powiedział minister.

Szef MON-u przypomniał, że 16 Dywizja Zmechanizowana odpowiada za bezpieczeństwo północno-wschodniej części kraju, a jej żołnierze pełnią służbę na wschodnich granicach Polski. – Serdecznie wam dziękuję za obronę naszej granicy. Naród, Polacy, stoją murem za polskim mundurem – zapewnił minister obrony.

REKLAMA

Słowa podziękowania za decyzję o zasilenia Wojska Polskiego minister skierował także do nowo mianowanych żołnierzy oraz ich bliskich. – Dziękuję, że wychowaliście swoich synów i córki w poczuciu patriotyzmu – powiedział Mariusz Błaszczak. – To gwarancja naszego bezpieczeństwa – ocenił.

Minister zaznaczył, że w ten weekend nie tylko na Polach Grunwaldu będzie przysięga wojskowa. Podobne uroczystości zaplanowano na terenie całego kraju, dzięki czemu szeregi armii zasili łącznie 4400 osób. – W październiku rozpoczynamy kolejny turnus szkoleniowy, do udziału w którym zgłosiło się już 4300 ochotników – poinformował szef MON-u. Wyjaśnił, że wszystko to, ma doprowadzić do tego, że Wojsko Polskie będzie liczyło łącznie 300 tys. żołnierzy. – To jest możliwe i tak będzie. Wówczas będziemy dysponowali najsilniejszą armią lądową w Europie – podkreślił.

Szef resortu obrony przypomniał, że w całym kraju są odtwarzane zlikwidowane przed laty jednostki wojskowe, cały czas powstają też nowe. Żołnierze otrzymują regularnie nowoczesny sprzęt. Jak mówił minister, wkrótce spodziewane są kolejne dostawy np. czołgi K2 zasilą szeregi 9 Brygady Kawalerii Pancernej. – Jeśli chodzi o potencjał, jeden czołg K2 jest równy kilku postsowieckim z rodziny T – zaznaczył minister. Wyjaśnił, że wszystkie działania mające na celu wzmocnienie Wojska Polskiego są podejmowane, aby odstraszyć agresora, aby Rosja nie odważyła się zaatakować Polski. – To gwarancja naszego bezpieczeństwa – zaznaczył.

Podczas uroczystości głos zabrał także gen. bryg. Wojciech Ziółkowski, dowódca 16 DZ. – W dniu tego święta wyrażam najszczersze podziękowania za waszą służbę i poświęcenie na rzecz naszej ojczyzny. Dziękuję, że codziennie stawiacie czoła wyzwaniom i zagrożeniom, dbając o nasze bezpieczeństwo i interesy narodowe – zwrócił się do wojskowych. Skierował kilka słów także do tych, którzy szeregi wojska zasilają od dziś. – Niech słowa roty przysięgi wojskowej będą dla was drogowskazem w każdym dniu waszej służby. Pamiętajcie, że dziś przyjmujecie na siebie ogromne zobowiązanie, a Polska na Was liczy. Życzę Wam dużo odwagi, wytrwałości i żołnierskiego szczęścia – powiedział.

Historia 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej sięga 1919 roku, kiedy rozpoczęło się formowanie regularnych jednostek armii powstania wielkopolskiego. Rok później nowa Dywizja Strzelców Pomorskich została nazwana 16 Pomorską Dywizją Piechoty. Jej żołnierze brali udział m.in. w wojnie polsko-bolszewickiej 1920-1921 roku, w wojnie obronnej w 1939 roku, wchodząc w skład Grupy Operacyjnej „Wschód” oraz Armii „Pomorze”. W 1949 roku dowództwo dywizji zostało ulokowane w Elblągu, a sama jednostka po raz kolejny zmieniła nazwę – przeformowano ją na 16 Dywizję Pancerną. Od 1990 roku związek taktyczny funkcjonuje jako 16 Dywizja Zmechanizowana. Dwa lata później jednostka otrzymała przydomek „Pomorska”, a jej patronem został król Kazimierz Jagiellończyk.

Dowództwo związku taktycznego stacjonuje w Olsztynie, a podlega mu: 9 Brygada Kawalerii Pancernej, 15 i 20 Brygada Zmechanizowana, 1 Brygada Artylerii, 15 Pułk Przeciwlotniczy, 16 Pułk Logistyczny, 16 Pułk Saperów oraz 9 Batalion Dowodzenia. Żołnierze, którzy zasilają jej szeregi wielokrotnie służyli w misjach poza granicami kraju, a od dwóch lat są zaangażowani w działania mające na celu zabezpieczenie granicy polsko-białoruskiej. Na co dzień koncentrują się natomiast na szkoleniu, m.in. z sojusznikami, wdrażają też do służby nowe uzbrojenie. To właśnie oni, jako pierwsi w Wojsku Polskim, otrzymali sprzęt południowokoreańskiej produkcji; armatohaubice K9 i czołgi K2, a także wyrzutnie rakietowe HIMARS ze Stanów Zjednoczonych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Twitter MON, 16 DZ, st. kpr. Piotr Szafarski

dodaj komentarz

komentarze


Realia, a nie teoria
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
32 krążki pływaków-żołnierzy
PKW Orlik gotowy na misję
Uwolnić zakładników
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Sokół czuwa w Tatrach
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Abramsy jadą na ukraiński front
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Orka po koreańsku
Terytorials na etacie
Szef MON-u o planach obrony kraju
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Pierwszy polski Homar
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Saperzy na wschodzie Polski
Polsko-koreańskie rozmowy
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
PGZ rośnie w siłę
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Spoczęli w ojczyźnie
Unijna pomoc dla Ukrainy
Fiński debiut w Sojuszu
Misja: obronić Finlandię
Zanim wyruszą do Bagdadu
Ekspresowa pomoc
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Futsal na zakończenie rywalizacji
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Polski dzień strzelania w Rumunii
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
PKW Orlik już w Estonii
Wiara bez wiedzy
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Podchorążowie świętują
Wszystkie Pilice w wojsku
Najdłuższa noc
Porozumienie Sikorski-Stalin
„Sokół” wylądował
Kolejne zakupy dla wojska
Out of the Shadow
Narodziny polskich sił morskich
Zielony talizman Polaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO