moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mała Narew już w Gołdapi

Konsekwentnie budujemy polski system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony, gdy przekazywał do 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego zestaw przeciwlotniczy Mała Narew. Ich załogi niebawem wejdą w system dyżurów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych naszego kraju.

– To świetny sprzęt ze względu na wielokanałowość rażenia celów i intuicyjność obsługi. Bardzo się cieszę, że kolejne nowoczesne uzbrojenie trafiło do wyposażenia Wojska Polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony, w 15 Gołdapskim Pułku Przeciwlotniczym. Szef MON-u przypomniał, że to kolejna jednostka sił zbrojnych wyposażona w nowoczesny zestaw przeciwlotniczy krótkiego zasięgu Mała Narew. W październiku 2022 roku pierwsza bateria Mała Narew została przekazana do 18 Pułku Przeciwlotniczego w Zamościu. – Żołnierze z Gołdapi szkolili się z wykorzystaniem sprzętu przeznaczonego dla 18 Pułku i dziś mamy już przeszkolone załogi, które niebawem wejdą w system dyżurów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych naszego kraju – zaznaczył Błaszczak.

 

REKLAMA

Minister obrony dodał, że Polska konsekwentnie buduje system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej we współpracy z partnerem brytyjskim (jak w wypadku Małej Narwi i Narwi) oraz z partnerem z USA (w programie Wisła). Mariusz Błaszczak podkreślił, że taki system obrony przez lata w zasadzie nie istniał. – Dopiero nasze działania od 2015 roku doprowadziły do modernizacji sprzętu, odchodzimy też od sprzętu postsowieckiego – podkreślał minister Błaszczak.


Szef resortu obrony przypomniał, że podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach zatwierdził umowy dotyczące zakupu systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Narew. – Naszym celem jest, aby polskie wojsko miało 23 takie zestawy – poinformował.

System przeciwlotniczy krótkiego zasięgu Mała Narew jest to rozwiązanie pomostowe przed wprowadzeniem systemu Narew. W kwietniu ubiegłego roku została podpisana umowa na dostawę sześciu jednostek ogniowych (wyrzutni) Małej Narwi z Konsorcjum PGZ-Narew, którego zagranicznym partnerem jest brytyjska firma MBDA UK. W skład zestawu wchodzi m.in. polska stacja radiolokacyjna Soła, samochód transportowy na podwoziu Jelcza oraz brytyjska wyrzutnia iLauncher i rakiety CAMM. System zapewni osłonę przeciwlotniczą wojskom, obiektom w obszarze prowadzonych działań, a także ma stanowić uzupełnienie systemu ognia zestawów średniego zasięgu Wisła, tym samym wzmocnić polski sojuszniczy system obrony powietrznej.

Podczas wizyty w województwie warmińsko-mazurskim szef MON-u pojechał także na granicę z obwodem królewieckim i sprawdził system jej wzmocnienia. W działania na rzecz bezpieczeństwa są tu zaangażowani obok Straży Granicznej także żołnierze. Wojskowi wspierają SG od 2021 roku, gdy strona białoruska rozpoczęła ataki hybrydowe na terytorium Polski. W ramach wsparcia wojskowi patrolują pogranicze polsko-białoruskie i z obwodem królewieckim Federacji Rosyjskiej oraz rozbudowują systemy zapór. Zadania te wykonują głównie jednostki 16 i 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz żołnierze wojsk obrony terytorialnej.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Najdłuższa noc
 
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Terytorials na etacie
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Porozumienie Sikorski-Stalin
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Narodziny polskich sił morskich
„Sokół” wylądował
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Szef MON-u o planach obrony kraju
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Sokół czuwa w Tatrach
Zielony talizman Polaków
Out of the Shadow
Ekspresowa pomoc
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Pierwszy polski Homar
Saperzy na wschodzie Polski
Misja: obronić Finlandię
Zanim wyruszą do Bagdadu
Realia, a nie teoria
Uwolnić zakładników
Orka po koreańsku
Unijna pomoc dla Ukrainy
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Polski dzień strzelania w Rumunii
Kolejne zakupy dla wojska
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
PKW Orlik już w Estonii
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
PGZ rośnie w siłę
Podchorążowie świętują
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
PKW Orlik gotowy na misję
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Wiara bez wiedzy
Fiński debiut w Sojuszu
Futsal na zakończenie rywalizacji
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Abramsy jadą na ukraiński front
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Spoczęli w ojczyźnie
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Polsko-koreańskie rozmowy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie Pilice w wojsku
32 krążki pływaków-żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO