moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”

Dotychczas dodatek dla weterana poszkodowanego przysługiwał tylko weteranom pobierającym emeryturę lub rentę inwalidzką. Teraz dostaną go również ci, którzy nadal służą lub pracują w Wojsku Polskim. Nowe przepisy wejdą w życie 24 sierpnia. Środki ze świadczenia będzie można przeznaczyć na rehabilitację oraz pokrycie kosztów dojazdów na leczenie.

– To był postulat środowiska żołnierzy, którzy uczestniczyli w misjach – informuje płk Leszek Stępień, który w Afganistanie stracił nogę, pozostał jednak w armii, ale zgodnie z ówczesnymi przepisami nie otrzymywał dodatku weterana. To świadczenie dostawali tylko ci ranni „misjonarze”, którzy odeszli z wojska. – A przecież każdy żołnierz ranny na misji jest skazany na rehabilitację, której koszty rosną – dodaje oficer.

Intencją ustawodawcy było, aby dodatek weterana został przeznaczony na rehabilitację oraz pokrycie kosztów dojazdów na leczenie. Jego wysokość została uzależniona od orzeczenia odnośnie do uszczerbku na zdrowiu, jakiego żołnierz doznał podczas służby na misji. Świadczenie to wynosi od 5 do 130% najniższej emerytury, która od marca 2023 roku wynosi 1588,44 zł. Weterani poszkodowani będą zatem dostawać od 79,42 do 2064,97 zł.

REKLAMA

St. sierż. Waldemar Skoneczny dotychczas nie dostawał dodatku weterana, zgodnie bowiem z przepisami świadczenie to przysługiwało tym, którzy zakończyli służbę w Wojsku Polskim oraz najciężej rannym „misjonarzom” z uszczerbkiem na zdrowiu powyżej 30%. Tymczasem w jego przypadku komisja lekarska orzekła 30-procentową utratę słuchu, która była skutkiem ostrzału granatnikami RPG na misji w Iraku. Podoficer wrócił do służby w 17 Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. – Koledzy z misji, którzy odeszli do cywila, otrzymywali to świadczenie – mówi.

Podczas sejmowych prac nad nowelizacją ustawy wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz podał, że dotyczy ona 560 osób ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej oraz 40 osób podlegających ministrowi spraw wewnętrznych i administracji. Kto wypłaci im dodatek weterana? Za ustalanie wysokości świadczenia oraz jego wypłatę odpowiedzialny będzie organ emerytalno-rentowy podległy instytucji, która przyznała „misjonarzowi” status weterana poszkodowanego – są to: minister obrony narodowej, minister właściwy do spraw wewnętrznych, szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub szef Agencji Wywiadu.

Dla weteranów poszkodowanych pobierających emeryturę, rentę inwalidzką lub rentę rodzinną nic się nie zmieni, dodatek weterana nadal będzie wypłacał organ emerytalno-rentowy, od którego dotychczas otrzymywali to świadczenie. Weterani poszkodowani, którzy nadal służą w armii i nie nabyli jeszcze uprawnień emerytalnych, powinni zaś złożyć wniosek o dodatek do Wojskowego Biura Emerytalnego w Warszawie. Wzór takiego wniosku pojawi się wkrótce na stronie internetowej biura.

Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia nowelizacji ustawy o weteranach w Dzienniku Ustaw, czyli 24 sierpnia.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik/CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Misja: obronić Finlandię
 
Najdłuższa noc
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Fiński debiut w Sojuszu
„Sokół” wylądował
Unijna pomoc dla Ukrainy
Saperzy na wschodzie Polski
Zwycięstwo bez zwycięstwa
32 krążki pływaków-żołnierzy
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Orka po koreańsku
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
PKW Orlik gotowy na misję
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Narodziny polskich sił morskich
Futsal na zakończenie rywalizacji
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Sokół czuwa w Tatrach
Uwolnić zakładników
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Zielony talizman Polaków
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Kolejne zakupy dla wojska
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Terytorials na etacie
Zanim wyruszą do Bagdadu
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Podchorążowie świętują
Polsko-koreańskie rozmowy
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Wszystkie Pilice w wojsku
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Pierwszy polski Homar
Szef MON-u o planach obrony kraju
Realia, a nie teoria
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
PKW Orlik już w Estonii
Abramsy jadą na ukraiński front
Spoczęli w ojczyźnie
Polski dzień strzelania w Rumunii
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Out of the Shadow
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ekspresowa pomoc
Wiara bez wiedzy
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
PGZ rośnie w siłę
Porozumienie Sikorski-Stalin
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO