moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Powstaje 2 Korpus Polski

O tym, że gen. dyw. Adam Joks zostanie dowódcą tworzonego właśnie 2 Korpusu Polskiego, minister Mariusz Błaszczak poinformował podczas szkolenia polskich i amerykańskich pilotów śmigłowców na 21 Centralnym Poligonie Lotniczym. Generał obejmie stanowisko 1 sierpnia i będzie odpowiedzialny m.in. za współpracę z amerykańską armią, która stacjonuje w Polsce.

Minister obrony narodowej wręczył dziś gen. dyw. Adamowi Joksowi powołanie na stanowisko dowódcy 2 Korpusu Polskiego. Przekazanie nominacji odbyło się na 21 Centralnym Poligonie Lotniczym. – Korpus będzie organizowany przez gen. Joksa, a powstanie po to, by zwiększyć interoperacyjność ze Stanami Zjednoczonymi. To wzmocni zdolności obronne Wojska Polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak i przypomniał, że gen. Joks przez ostatnie dwa lata był zastępcą dowódcy V Korpusu US Army. – Chcę wykorzystać doświadczenia gen. Joksa, które zdobył do tej pory w 5 Korpusie. Ten związek taktyczny dowodzi całymi siłami zbrojnymi US Army na wschodniej flance NATO – wyjaśnił minister.

 

REKLAMA

 

To właśnie na jego wzór zostanie zorganizowany 2 Korpus Polski, dlatego w strukturach powstającej formacji znajdzie się m.in. element sił powietrznych związany ze śmigłowcami Apache. Korpus będzie odgrywał kluczową rolę w prowadzeniu ewentualnej narodowej i sojuszniczej operacji obronnej Polski. Gen. dyw. Adam Joks obejmie stanowisko 1 sierpnia.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski oraz gen. Joks obserwowali również wspólne szkolenie polskich pilotów W3 Sokół i amerykańskich pilotów Apache’y. – Byliśmy pod wielkim wrażeniem tego, co dziś zobaczyliśmy – mówił szef resortu obrony i przypomniał, że polska armia zakupi 96 Apache’y. – Jeszcze przed realizacją tego kontraktu Wojsko Polskie będzie wykorzystywało osiem śmigłowców Apache użyczonych nam przez amerykańską armię. To będzie bardzo silne wzmocnienie polskich sił zbrojnych – zapewniał minister Błaszczak. – Naszym celem jest zbudowanie tak silnego wojska, by Polska nie została zaatakowana przez Rosję. Naszym celem jest odstraszanie i jest to dokonywane w ścisłej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Doprowadzimy do tego, że czołgi Abrams i śmigłowce Apache zamkną bramę brzeską, czyli kierunek potencjalnego ataku na Polskę – dodał Błaszczak. Minister poinformował również, że pierwsi przyszli piloci Apache’y wylecą na szkolenie do USA już w sierpniu. – Osiem śmigłowców Apache trafi do nas, gdy zostaną przeszkoleni piloci oraz technicy – zapowiedział Błaszczak. Polska armia będzie korzystać z użyczonych platform do momentu dostaw zakupionego sprzętu.

Z kolei Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, wyznał, że czuje dumę, oglądając wspólne szkolenie polskich i amerykańskich lotników. – Apache’e są najbardziej zaawansowanymi śmigłowcami na świecie. Są nazywane latającymi czołgami, co mówi wszystko, co powinniśmy o nich wiedzieć – powiedział ambasador. – To, co czyni to szkolenie jeszcze bardziej niezwykłym, to to, że już wkrótce właśnie polscy piloci będą siedzieć za sterami Apache’y – dodał.

Gen. dyw. Adam Joks przez ostatnie dwa lata był zastępcą dowódcy V Korpusu US Army, który stacjonuje w Fort Knox. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Politechniki Warszawskiej, Europejskiego Centrum Studiów Bezpieczeństwa w Garmisch-Partenkirchen oraz Akademii Wojennej Wojsk Lądowych w Carlisle Barracks w USA. Służył m.in. w 13 Pułku Zmechanizowanym, 9 Ośrodku Szkolenia Specjalistów Czołgowych i 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej. Dowodził także Centralną Grupą Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej w Kielcach i 6 Brygadą Powietrznodesantową. Kierował sztabem Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu, był również zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Od 2019 roku pełnił służbę na stanowisku dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC).

Ewa Korsak

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Na ratunek… komandos
 
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szkolenie na miarę czasów
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Spadochroniarze na warcie w UE
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Prezydent Zełenski w Warszawie
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Serwis bliżej domu
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Roczny dyżur spadochroniarzy
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Feniks – następca Mangusty?
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Oczy na Kijów
Mark Rutte pokieruje NATO
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Lato pod wodą
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Włoski Centauro na paryskim salonie
RBN przed szczytem NATO
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Walka – tak, ale tylko polityczna
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Formoza. Za kulisami
Jak usprawnić działania służb na granicy
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Wracajcie z medalami!
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Szpital u „Troski”
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
The Suwałki Gap in the Game
Czujemy się tu jak w rodzinie
Za zdrowie utracone na służbie
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Polsko-litewskie konsultacje
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Pancerniacy trenują cywilów
Olimp gotowy na igrzyska!
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Śmierć przyszła po wojnie
Z parlamentu do wojska
„Operacja borelioza”
Pancerny sznyt
Letnia Bryza na Morzu Czarnym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO