moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Koniec szczytu NATO w Wilnie. Najważniejsze decyzje dla Polski

Rosja przestaje być w jakimkolwiek stopniu partnerem Sojuszu. Rosja jest agresorem i największym zagrożeniem dla państw Sojuszu – powiedział Andrzej Duda po zakończeniu szczytu NATO. Zdaniem prezydenta, który podsumował dwudniowe obrady w Wilnie, kluczowe dla państw wschodniej flanki jest zatwierdzenie tzw. planów obronnych oraz zwiększenie sił odpowiedzi NATO.

W stolicy Litwy zakończył się drugi i zarazem ostatni dzień szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej mówił o najważniejszych z polskiej perspektywy ustaleniach spotkania. – Rosja przestaje być w jakimkolwiek stopniu partnerem NATO. Rosja jest agresorem i największym zagrożeniem dla państw Sojuszu – powiedział zwierzchnik Sił Zbrojnych RP. Prezydent zaznaczył, że w Wilnie dyskutowano także o zapowiadanej relokacji na Białoruś najemników tzw. Grupy Wagnera oraz broni nuklearnej. – Zgodziliśmy się, że pod szczególną obserwacją NATO będzie obszar, który my nazywamy bramą brzeską. To przekłada się także na dyskusję o parasolu nuklearnym NATO. Jeśli broń nuklearna miałaby zostać użyta przeciwko państwom Sojuszu, to państwa te odpowiedzą w stosowny sposób na taki atak – podkreślił prezydent.

 

REKLAMA

Andrzej Duda poinformował, że po raz pierwszy od czasów zimnej wojny Sojusz stworzył i zatwierdził plany obronne. – Mieliśmy dotąd tzw. plany ewentualnościowe, które miały charakter swoistego prowizorium. Natomiast plany, które właśnie zostały zatwierdzone, ujmują obronę terytorium Sojuszu zupełnie inaczej. Mówimy tu o realizacji zobowiązań, o których wspominał między innymi prezydent Joe Biden, że każdy cal ziemi NATO będzie broniony – tłumaczył Andrzej Duda. Dodał, że jest to odejście od obowiązującej niegdyś w Sojuszu zasady deterrence by punishment (odstraszanie przez ukaranie, czyli obrona po ataku i odzyskiwanie utraconego terytorium) na rzecz zasady deterrence by denial (odstraszanie przez uniemożliwienie dostępu). – Nie możemy dopuścić do sytuacji, by powtórzyła się Bucza, by wyzwalać teren spod wrogiej okupacji – mówił prezydent, nawiązując do zbrodni popełnionych przez Rosjan w tym ukraińskim mieście.

Polski przywódca wyjaśnił także, że wraz z przyjęciem nowych planów obronnych w dokumentach planistycznych zapisano kwestie związane ze zwiększeniem sił odpowiedzi NATO do 300 tys. żołnierzy. – Szacuje się, że gdyby doszło do ataku na bramę brzeską, na nasze terytorium do natychmiastowej jego obrony zostałoby skierowanych 100 tys. żołnierzy Sojuszu – zaznaczył.

Prezydent przyznał, że choć oficjalne zaproszenie Ukrainy do Sojuszu nie zostało wystosowane, to jednak podczas wileńskiego szczytu podjęto wiele decyzji zbliżających Kijów do NATO. Wymienił m.in. rezygnację z planu działań na rzecz członkostwa (Membership Action Plan − MAP), utworzenie Rady NATO-Ukraina oraz zapewnienie kolejnego pakietu pomocy dla tego kraju ze strony Sojuszu. – Nasi ukraińscy partnerzy zdawali sobie sprawę z tego, że przyjęcie Ukrainy do NATO w formie pełnego członkostwa jest obecnie niemożliwe ze względu na toczącą się wojnę. Gdyby została dziś przyjęta jako członek NATO, należy zakładać, że tego samego albo następnego dnia wystąpiłaby o zastosowanie artykułu 5, czyli o kolektywną obronę. Sojusz musiałby w takiej sytuacji wysłać żołnierzy na front. Polscy żołnierze musieliby jechać na front. Jako prezydent takiej decyzji podjąć bym nie chciał – zaznaczył stanowczo prezydent Duda.

Podkreślił, że przyjęcie Ukrainy do NATO jest bardzo ważne, bo jest to kraj o dużej powierzchni oraz z bardzo silną i doświadczoną w walce armią. Dodał, że dzisiaj to my jesteśmy wschodnią flanką NATO. Jeżeli Ukraina zostanie przyjęta do Sojuszu, to „ta flanka przynajmniej w części znacząco rozciągnie się na wschód”. Prezydent zwrócił również uwagę na zgodę Turcji na rozszerzenie Sojuszu o Szwecję. – Z perspektywy bezpieczeństwa wschodniej flanki ma to ogromne znaczenie – ocenił.

Andrzej Duda zapowiedział, że po powrocie do Polski zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Posiedzenie ma się odbyć w czwartek po południu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Marek Borawski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Nowy szef CWCR
 
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zamiana po włosku
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Abramsy pod dobrą opieką
Palmiry – miejsce kaźni
Tajna misja polskiej agentki
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Leopardy jadą na poligon
Priorytety dla armii
Będzie za co kupić koreańską broń
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Polska przystań brytyjskich jeńców
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Kleszcze dla wojska
Offset dla „Wisły”
Podwójny Półmaraton Komandosa
W Jachrance o skokach spadochronowych
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Pamiętamy o Niezłomnych
Mocny sygnał od NATO
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nowoczesna łączność dla armii
Sztandar dla Dowództwa WOT
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Wielki test w West Point coraz bliżej
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Lista trupich główek
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Eurofightery znowu w Polsce
Przerwany lot „Orlika”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Telefon zaufania dla żołnierzy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Którą drogą do armii?
Dobrowolsi – czas start!
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wojenny bohater na szubienicy
Rusza morski „Dragon”
Ferie w mundurze
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Air Show ’25 – do zobaczenia
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Lotnictwo i kobiety
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Jaką drogą po wojskowy indeks?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO