moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bezpłatne wakacje dla dzieci żołnierzy

Obóz językowo-sportowy w Rogowie, kolonia „Wodny świat” w Waplewie lub obóz pływacki nad Soliną – to tylko kilka propozycji letniego wypoczynku, jaki dla dzieci żołnierzy przygotowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Oferta jest skierowana do rodzin najmniej zarabiających żołnierzy. Aby z niej skorzystać, dochód na jedną osobę nie może przekroczyć 1984 zł.

Opłacane przez MON kolonie i obozy dla dzieci żołnierzy zawodowych to coroczna wakacyjna oferta resortu. Adresowana jest do najsłabiej zarabiających żołnierzy, których nie stać na sfinansowanie wypoczynku swoich pociech. Mogą z niej skorzystać ci, u których średni miesięczny dochód na osobę w rodzinie za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku nie przekracza 40% najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. O ile w ubiegłym roku kwota ta wynosiła 1824 zł, o tyle po tegorocznych podwyżkach i wzroście najniższego wynagrodzenia do 4960 zł próg uprawniający do skorzystania z oferty jest wyższy i wynosi 1984 zł.

Żeglarstwo i piesze wycieczki

REKLAMA

W tym roku na darmowe wakacje żołnierze mogą wysłać swoje dzieci do jednego z trzech wojskowych ośrodków wypoczynkowych AMW Rewita w Waplewie, Solinie lub Rogowie. Podobnie jak w roku ubiegłym do wyboru jest dziewięć dwutygodniowych wyjazdów, w formie kolonii dla najmłodszych i obozów dla młodzieży. Turnusy będą trwały od 25 czerwca do 22 sierpnia. – Przygotowano na nich w sumie 490 miejsc, ale jesteśmy elastyczni i w razie większego zainteresowania możemy z dnia na dzień zwiększyć liczbę dostępnych miejsc – mówi Małgorzata Weber, rzeczniczka prasowa Agencji Mienia Wojskowego.

Najwcześniej, bo już 25 czerwca, rozpoczną się organizowane dla dzieci w wieku 8–17 lat kolonie „Wodny świat” w ośrodku w Waplewie. Uczestnicy będą mogli poznać podstawy żeglarstwa i nauczyć się żeglowania na jachtach typu Optymist i Omega. Czekają ich też spływy kajakowe i zawody żeglarskie, a także całe mnóstwo wycieczek pieszych, rowerowych i zajęć integracyjnych. Dwa kolejne turnusy kolonii w tym ośrodku zostały zaplanowane na 9–23 lipca oraz 23 lipca–6 sierpnia (cena 2950 zł).

W tej samej placówce odbędą się też kolonie pod hasłem „Sport i rekreacja” (2–16 lipca, 16–30 lipca, cena 2800 zł). Mogą w nich wziąć udział dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Program przewiduje ogólnorozwojowe gry terenowe i zabawy, turnieje i zawody sportowe, wizyty na kręgielni i strzelnicy. W planie jest także wycieczka szlakiem „Pętli grunwaldzkiej”, łączącej najważniejsze punkty na trasie związane z jedną z największych średniowiecznych bitew z 15 lipca 1410 roku.

Rekreacja, pływanie i nauka języka

Ośrodek w nadmorskim Rogowie oferuje z kolei sportowo-rekreacyjne kolonie dla dzieci w wieku 7–13 lat (turnus 1–15 lipca, cena 2800 zł). Poza ogólnorozwojowymi grami terenowymi, turniejami i zawodami w programie znalazły się wycieczki piesze do Mrzeżyna i Dźwirzyna, wycieczka do oceanarium w Międzyzdrojach oraz rejs statkiem w Kołobrzegu.
W tym samym terminie odbędzie się w Rogowie obóz sportowo-językowy dla młodzieży w wieku 14–17 lat (cena 2950 zł). Tu nastolatków czekają takie atrakcje, jak np. wyprawa do parku rozrywki w Chełmie Gryfickim na „Kajtur Poligon – akcja integracja”, zwiedzanie Muzeum Figur Woskowych w Kołobrzegu oraz udział w morskim rejsie. Poza rozrywką dla młodzieży przygotowano zajęcia z języka angielskiego – w sumie 30 lekcji, także w formie językowych gier i zabaw.

Od 9 do 22 sierpnia można będzie wypocząć w ośrodku nad Soliną: na koloniach „Sport i rekreacja” dla dzieci w wieku 7–15 lat (cena 2800 zł) oraz obozie pływackim dla 8–17-latków (2950 zł). Programy obu wyjazdów przewidują różnorodne zabawy i gry integracyjno-sportowe, turnieje i zawody, wycieczki piesze i rejs statkiem. Uczestników obozu czekają też codzienne dwugodzinne treningi pływackie na krytym basenie pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorskiej.

Małgorzata Weber dodaje, że z oferty kolonii i obozów można też skorzystać komercyjnie. – Bywa, że dziecko żołnierza kwalifikującego się do wsparcia chce wyjechać z kolegą z osiedla. Częstą praktyką w takiej sytuacji jest, że rodzice wykupują pobyt dla swojego dziecka – mówi rzeczniczka prasowa AMW.

Żołnierze zainteresowani ofertą i spełniający wymagania mogą już zgłaszać się do koordynatora wypoczynku w swojej jednostce. Jeśli dziecko żołnierza zostanie zakwalifikowane, MON pokryje koszty pobytu i wyżywienia, transportu oraz ubezpieczenia. Każdy turnus, bez względu na lokalizację, rozpocznie się od kolacji w dniu przyjazdu, a zakończy śniadaniem w dniu wyjazdu.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WDW Kormoran Jurata, AMW Rewita

dodaj komentarz

komentarze


NATO na północnym szlaku
 
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Prawda o zbrodni katyńskiej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sprawa katyńska à la española
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zmiany w dodatkach stażowych
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część druga
Ogień w podziemiu
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ramię w ramię z aliantami
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Szarża „Dragona”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
V Korpus z nowym dowódcą
Rakiety dla Jastrzębi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Kurs z dzwonem
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ocalały z transportu do Katynia
Przygotowania czas zacząć
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Mundury w linii... produkcyjnej
Optyka dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Na straży wschodniej flanki NATO
Zbrodnia made in ZSRS
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Głos z katyńskich mogił
Szpej na miarę potrzeb

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO