moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Razem gotowi na wszystko

Uprowadzenie statku powietrznego, poszukiwanie rozbitków na morzu czy udzielenie wsparcia lotnikom, którzy katapultowali się z uszkodzonego samolotu – to tylko część wyzwań, którym musieli sprostać uczestnicy ćwiczeń „Renegade/Sarex ’23”. Wzięło w nich udział tysiąc osób: żołnierze, funkcjonariusze służb mundurowych oraz cywile.

„Renegade/Sarex” to ćwiczenia organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, których celem jest sprawdzenie procedur oraz gotowości wojska i innych służb do działań podczas sytuacji kryzysowych. Właśnie zakończyła się 16. edycja szkolenia. – Każdego dnia odczuwamy, że sytuacja bezpieczeństwa się zmienia. Niestety, nie na lepsze – powiedział gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, podczas konferencji podsumowującej „Renegade/Sarex ’23”. Tym bardziej więc przetestowanie współpracy różnych służb jest tak ważne, podkreślają żołnierze.

Do działania zostali zaangażowani wojskowi ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych, funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej oraz Granicznej, medycy, służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR), a także systemu ratownictwa morskiego (SAR), przedstawiciele wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i Polskiego Czerwonego Krzyża.

Jakim wyzwaniom musieli sprostać mundurowi i cywile podczas „Renegade/Sarex ’23”? Gen. broni Piotrowski wyjaśnił, że ćwiczenia odbywały się na terenie dziewięciu województw i było w nie zaangażowanych w sumie tysiąc osób. Do ich zadań należało m.in. odnalezienie załogi statku powietrznego, który uległ awarii, i udzielenie jej wsparcia, zorganizowanie akcji poszukiwania rozbitej maszyny, prowadzanie misji poszukiwawczo-ratowniczych zarówno na morzu, w górach, jak i terenie zurbanizowanym, a także przeciwdziałanie atakom terrorystycznym. To wszystko nie udałoby się bez dobrej koordynacji działań wielu osób reprezentujących różne służby i podmioty.

Do akcji zostali zaangażowani m.in. żołnierze z zespołów poszukiwawczo-ratowniczych czterech brygad WOT-u. Za zabezpieczenie działań wojsk i służb w czasie katastrofy lotniczej odpowiadali żandarmi. – To zadanie, które realizujemy na co dzień – mówił płk Daniel Suski, szef Centrum Operacyjnego Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej. Ale, jak dodał, tym razem żandarmi działali w terenie bardzo zalesionym, co dodatkowo utrudniało zadanie.

Dowódca operacyjny poinformował, że wszystkie zaplanowane epizody ćwiczeń zostały zrealizowane i zakończyły się powodzeniem. – Zauważyliśmy przede wszystkim duży progres, jeśli chodzi o skrócenie łańcucha decyzyjnego – powiedział generał. Przypomniał, że jeszcze kilka lat temu, aby funkcjonariusz i żołnierz mogli współdziałać np. na pokładzie jednego śmigłowca, konieczne było uzyskanie odpowiedniej zgody na poziomie ministerialnym, a dziś sytuacja jest inna i wszystko przebiega sprawniej.

To jednak dopiero wstępne podsumowanie. Przebieg „Renegade/Sarex ’23” jest cały czas dokładnie analizowany. – Będziemy wyciągać wnioski i szukać słabych stron tych działań, bo takie też występują. Istotne jest to, aby je poprawić – zaznaczył. Dodał, że jeden z pierwszych wniosków dotyczy konieczności poprawienia łączności między przedstawicielami służb i innych instytucji, które brały udział w ćwiczeniach.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: sierż. Rafał Samluk / CC DORSZ, kpt. mar. Damian Przybysz / 3 FO, st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek / CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
 
Szkolenie na miarę czasów
„Operacja borelioza”
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Feniks – następca Mangusty?
Z parlamentu do wojska
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Oczy na Kijów
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Za zdrowie utracone na służbie
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Śmierć przyszła po wojnie
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Prezydent Zełenski w Warszawie
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Pancerny sznyt
Lato pod wodą
Serwis bliżej domu
The Suwałki Gap in the Game
Walka – tak, ale tylko polityczna
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Włoski Centauro na paryskim salonie
Olimp gotowy na igrzyska!
Formoza. Za kulisami
Jak usprawnić działania służb na granicy
Mark Rutte pokieruje NATO
Spadochroniarze na warcie w UE
Na ratunek… komandos
Czujemy się tu jak w rodzinie
Szpital u „Troski”
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Roczny dyżur spadochroniarzy
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wracajcie z medalami!
Polsko-litewskie konsultacje
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Pancerniacy trenują cywilów
RBN przed szczytem NATO
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO