moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WOT i „Anakonda”

Prowadzenie obserwacji z powietrza, zabezpieczanie przepraw wodnych i współpraca z instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo – to zadania, które wykonywali terytorialsi podczas manewrów „Anakonda ‘23”. Wzięli w nich udział żołnierze ze wszystkich brygad położonych na wschodniej ścianie Polski.

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej w ćwiczeniach „Anakonda” uczestniczyli po raz trzeci. WOT ćwiczyły z wojskami operacyjnymi od 2018 roku, choć wówczas w bardzo ograniczonym zakresie – formacja dopiero powstawała. W tym roku zaangażowanie terytorialsów było nieporównywalnie większe, do udziału w „Anakondzie” zostały włączone wszystkie brygady rozmieszczone w rejonie wschodniej i północnej granicy Polski: 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, 2 Lubelska Brygada OT, 1 Podlaska Brygada OT, 4 Warmińsko-Mazurska Brygada OT, a oprócz nich także 5 Mazowiecka Brygada OT. – Zadaniem żołnierzy było wsparcie wojsk operacyjnych w działaniach taktycznych prowadzonych w rejonie odpowiedzialności naszych brygad – wyjaśnia mjr Witold Sura, rzecznik prasowy WOT-u. – Wśród działań, które wykonywali terytorialsi były m.in. prowadzenie obserwacji z powietrza, czym zajmowała się grupa rozpoznania obrazowego, oraz ścisła współpraca z funkcjonariuszami innych służb podległych pod MSWiA i instytucjami układu pozamilitarnego z województw północnej, centralnej i wschodniej Polski – dodaje mjr Sura.

I tak żołnierze WOT-u zostali włączeni m.in. w działania związane z pokonywaniem przeszkody wodnej w okolicach Trzebiatowa (Zachodnie Pomorze). Zadaniem terytorialsów z 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej było rozpoznanie miejsca, w którym odbywała się przeprawa oraz jej zabezpieczenie. – Żołnierze patrolowali okolicę, poruszając się lekkimi pojazdami typu quad, ale też pieszo. Zorganizowane zostały również patrole na wodzie – opowiada mjr Sura. – Postawili także posterunki obserwacyjne, dzięki którym mogli zapewnić bezpieczeństwo przemieszczającym się bojowym wozom piechoty – dodaje rzecznik prasowy WOT-u. Podobny epizod został przećwiczony na wschodzie Polski – u styku województw podlaskiego i mazowieckiego. Zadanie przemieszczenia m.in. czołgów Leopard i wojskowych pojazdów kołowych z jednego na drugi brzeg rzeki Bug otrzymała 1 Warszawska Brygada Pancerna. Czołgi przeprawiano po dnie koryta Bugu, z kolei do transportu sprzętu kołowego wykorzystano most pontonowy. Terytorialsi wspierali pancerniaków, prowadząc rozpoznanie i rozstawiając posterunki obserwacyjne. – Podobne przeprawy zabezpieczali również dla 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i 25 Brygady Kawalerii Powietrznej – dodaje mjr Sura.

Żołnierze z 1 Podlaskiej BOT brali też udział w ćwiczeniach samorządowych „Mierzeja ‘23”, które były częścią „Anakondy”. – Zadaniem terytorialsów była współpraca z instytucjami samorządowymi odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo lokalnych mieszkańców – wyjaśnia oficer prasowy. WOT współpracował wówczas również z Państwową Strażą Pożarną. – Żołnierze pomagali zarówno w zabezpieczaniu miejsc szpitalnych w obiektach publicznych, np. szkołach, jak i przy segregowaniu poszkodowanych – wyjaśnia kpr. Sabina Mazurek z 4 Warmińsko Mazurskiej BOT.

Mjr Witold Sura podkreśla, że zadania terytorialsów były dla nich sprawdzianem tego, czego uczą się na szkoleniach. – Działania w swoich rejonach odpowiedzialności nie były dla nich dużym zaskoczeniem, ponieważ ćwiczyli w terenie, który znają jak własną kieszeń – przyznaje mjr Sura.

Ewa Korsak

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


RBN przed szczytem NATO
 
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Olimp gotowy na igrzyska!
Posłowie wybrali patronów 2025 roku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Oczy na Kijów
Partyzanci z republiki
Paryż – odliczanie do rozpoczęcia igrzysk!
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
„Armia mistrzów” – kolarstwo, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, triatlon i wspinaczka sportowa
Jak usprawnić działania służb na granicy
Sejm podziękował za służbę na granicy
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Spadochroniarze na warcie w UE
Wracajcie z medalami!
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Ciężko? I słusznie! Tak przebiega selekcja do Formozy
Nie wierzę panu, mister Karski!
Tridon Mk2, czyli sposób na drona?
„Operacja borelioza”
„Armia mistrzów” – sporty wodne
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Jaki będzie czołg przyszłości?
Lotnicy pamiętają o powstaniu
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
„Armia mistrzów” – sporty walki
Szpital u „Troski”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Polsko-litewskie konsultacje
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Formoza. Za kulisami
Operacja „Wschodnia zorza”
Z parlamentu do wojska
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Lato pod wodą
Roczny dyżur spadochroniarzy
Pancerniacy trenują cywilów
Posłowie o efektach szczytu NATO
Feniks – następca Mangusty?
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Londyn o „Tarczy Wschód”
Za zdrowie utracone na służbie
The Suwałki Gap in the Game
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Na ratunek… komandos
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
International Test
Włoski Centauro na paryskim salonie
Prezydent Zełenski w Warszawie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO