moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi

Do jednostek wojskowych trafiły już pieniądze, które dowódcy będą mogli przekazać na zapomogi. Środki te zostaną przekazane żołnierzom zawodowym, którzy z różnych powodów znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. W ramach pierwszej tegorocznej transzy Ministerstwo Obrony Narodowej przeznaczyło na ten cel ponad 12 mln zł.

Zdarzenie losowe, długotrwała choroba członka rodziny, zniszczenie domu w wyniku klęski żywiołowej – to tylko kilka sytuacji, w których żołnierze zawodowi mogą ubiegać się o zapomogę z wojska. Pieniądze na ten cel wypłacane są ze specjalnego funduszu, który w ostatnich latach jest uruchamiany zazwyczaj dwa razy w roku. Tegoroczna, pierwsza transza w wysokości 12 001 600 zł trafiła już do jednostek.

W ramach tej puli Dowództwo Generalne RSZ ma do podziału 8 mln 358 tys. zł, z tego większość, bo 8 mln 188 tys. zł, może trafić do żołnierzy jednostek podległych Dowództwu (pozostała kwota jest przeznaczona dla żołnierzy służących w DGRSZ). Dowództwa: Operacyjne i Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymały odpowiednio 152 tys. 900 zł i 513 tys. 700 zł, a do Dowództwa Garnizonu Warszawa trafiło 523 tys. zł (plus dodatkowo 235 tys. 400 zł do jednostek pozostających na przydziale gospodarczym DG).

REKLAMA

Pieniądze na zapomogi ma do dyspozycji także szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Zostaną one przeznaczone dla potrzebujących żołnierzy służących zarówno w jednostkach podległych IWSZ (725 tys. zł), jak i w innych jednostkach, które pozostają na przydziale gospodarczym tej instytucji (407 tys. 700 zł). Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej ma do rozdysponowania dla potrzebujących 362 tys. 300 zł, a Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni 260 tys. zł.

Pieniądze dla żołnierzy w potrzebie mają też jednostki wojsk specjalnych: NIL (110 tys. zł), Jednostka Wojskowa Komandosów (91 tys. zł), GROM (114 tys. zł) i Formoza (64 tys. 400 zł) oraz Służby: Wywiadu Wojskowego (20 tys. zł) i Kontrwywiadu Wojskowego (64 tys. 200 zł).

Zapomoga jest rodzajem wsparcia finansowego dla żołnierzy zawodowych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, spowodowanej m.in. zdarzeniem losowym, klęską żywiołową, długotrwałą chorobą lub śmiercią członka rodziny. Warunkiem ubiegania się o nią mogą być też inne zdarzenia, które przyczyniły się do znacznego pogorszenia warunków materialnych żołnierza i jego rodziny. O ten rodzaj wsparcia może wystąpić sam żołnierz lub jego przełożony. Przy ustalaniu wysokości świadczenia brane są pod uwagę m.in. dochody wojskowego i jego najbliższej rodziny oraz kwota wydatków poniesionych w związku z zaistniałym zdarzeniem. W praktyce mogą to być np. wydatki przeznaczone na remont zniszczonego domu, rehabilitację czy zakup niezbędnych leków. Z wnioskiem o przyznanie zapomogi dla żołnierza mogą też wystąpić do ministra obrony narodowej organy przedstawicielskie. Szef MON-u ma bowiem do dyspozycji środki finansowe na pomoc dla żołnierzy i ich rodzin znajdujących się w wyjątkowo trudnych sytuacjach.

W 2022 roku żołnierzom zawodowym przyznano w sumie 6284 zapomogi, a ich średnia wysokość wyniosła 2267 zł. O tego rodzaju pomoc najczęściej wnioskowali podoficerowie, a wśród głównych przyczyn znalazły się: choroba żołnierza lub członków jego rodziny, wydatki na środki farmaceutyczne, wizyty lekarskie i rehabilitację oraz koszty związane z edukacją dzieci.

To jednak nie wszystko. Według informacji resortu obrony na podstawie decyzji wydawanych w trybie indywidualnym, a podejmowanych przez ministra obrony narodowej, przyznano dodatkowo 39 zapomóg na łączną kwotę 703 920 zł. – Do najczęstszych przyczyn ubiegania się o wsparcie finansowe należały: wydatki związane z chorobą żołnierza lub członków jego rodziny, a także śmierć żołnierza. W ostatnim przypadku wsparcie finansowe otrzymała rodzina zmarłego wojskowego – informują przedstawiciele MON-u.

Warto przypomnieć, że obecnie trwają prace legislacyjne dotyczące wydania nowego rozporządzenia w sprawie funduszu na nagrody uznaniowe i zapomogi dla żołnierzy zawodowych. Jest to konieczne z uwagi na zapisy ustawy o obronie ojczyzny. Nowe regulacje, mające zastąpić rozporządzenie z 29 maja 2014 roku, nie będą odbiegały od obecnie obowiązujących.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Marcin Pałka/ 12 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
 
Polsko-koreańskie rozmowy
Lecimy F-35
Nie uznaje półśrodków
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Spełnia marzenia
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Szef MON-u o planach obrony kraju
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Przyszłość pod znakiem dronów
Plan misji „Air Defender”
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Wojskowe kontrakty w USA
Wojsko pomoże Słoweńcom
Odliczanie do przysięgi
The Power of Buzdygany Awards
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Polska rozdarta przez okupantów
Przysięga w Kolnie
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Stawia na dobrą komunikację
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Abramsy jadą na ukraiński front
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Trening na awaryjnym lotnisku
Nie płynie z nurtem
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Śladem profesjonalistów
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Długi marsz na wschód
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Tak rodziła się konspiracja
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
16 Dywizja świętuje
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Czerwona powódź
Konsekwentnie dąży do celu
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Z pułku w brygadę
Wychodzi poza schematy
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Brązowa czwórka podwójna
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
"Jesienny ogień” z ministrem
RBN o rezultatach szczytu NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szwedzi na „Czernickim”
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Raki dla podhalańczyków
Moc Buzdygana
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Wyższe diety za służbę na granicy
Dwa medale w Budapeszcie
Wirtualna walka na morzu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO