moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Holendrzy kończą dyżur w Polsce

Samoloty F-35 holenderskich sił powietrznych od lutego pełnią w Polsce dyżur Air Policing. W tym czasie piloci kilka razy podrywali maszyny na sygnał Alpha Scramble. Ich obecność to nie tylko wyraz sojuszniczego wsparcia, ale też okazja do wspólnych z Polakami ćwiczeń. Misja Holendrów na wschodniej flance NATO potrwa do końca marca.

– Głównym zadaniem sił powietrznych NATO jest obrona granic państw członkowskich. Odstraszamy, ale jesteśmy gotowi odpowiedzieć na każde wrogie działania wobec nas – mówił gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak, inspektor sił powietrznych, podczas konferencji prasowej na lotnisku w Królewie Malborskim. Jeszcze przez kilka dni będą tu stacjonować samoloty V generacji F-35 z holenderskich sił powietrznych, które dyżurują w Polsce od lutego w ramach misji Enhanced Air Policing.

Z dziennikarzami spotkali się również Ömer Nafiz Gülmezoğlu, zastępca szefa sztabu ds. planowania w Dowództwie Sił Powietrznych NATO, holenderscy lotnicy oraz polscy piloci F-16 i MiG-29. – Każdego dnia, w dzień i w nocy, strzeżemy natowskiego nieba jako jedna wielka drużyna, według zasady: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – zapewnił gen. Ömer Nafiz Gülmezoğlu. Zwrócił uwagę na to, jak istotne są silne i pozostające w gotowości siły powietrzne. To właśnie one – jak mówił generał – jako pierwsze będą reagować na „wszelkie wrogie intencje” i rozpoczęcie konfliktu zbrojnego. Powtórzył, że NATO jest zdeterminowane, by bronić terytorium każdego państwa należącego do Sojuszu.


Film: Maciej Bąkowski/ ZbrojnaTV

Obecność holenderskich samolotów w Polsce to jednoznaczny sygnał dla Rosji. – Jesteśmy gotowi i silni. Codziennie nasi piloci wykonują misje w powietrzu, szkolą się i współpracują ze sobą. Muszę powiedzieć, że jako Polska jesteśmy bardzo dumni, będąc częścią natowskiej drużyny. Absolutnie nie czujemy się dziś osamotnieni – mówił gen. bryg. Ireneusz Nowak. Przypomniał że holenderski kontyngent nie jest pierwszym, który pełni dyżur w Polsce. Wcześniej byli u nas amerykańscy piloci F-22 oraz włoscy piloci Eurofighterów. – Musimy być gotowi do obrony przez cały czas – powiedział gen. Nowak.

Holenderscy piloci F-35 opowiadali dziennikarzom o swojej służbie w Polsce. – Mieliśmy dużo pracy, spędziliśmy wiele godzin w powietrzu, wykonaliśmy kilka misji, ale z wiadomych przyczyn nie mogę podzielić się szczegółami na ten temat – mówił Shackle, jeden z pilotów. Do tej pory holenderskie ministerstwo obrony poinformowało o dwóch alarmach Alpha Scramble dla samolotów F-35 stacjonujących Polsce. 23 lutego podano informację o przechwyceniu trzech rosyjskich samolotów, dzień wcześniej o tego typu operacji mówiła Kajsa Ollongren, minister obrony Holandii.

Stacjonujący w Polsce Holendrzy przez cały czas biorą udział w natowskich szkoleniach lotniczych. Wykonywali m.in. misje treningowe symulujące kontratak obronny czy niszczenie obrony przeciwlotniczej wroga. Wraz z siłami powietrznymi Polski, Francji, Niemiec i Amerykanów szkolili się z przechwytywania samolotów.

We wtorek odbyła się też powietrzna sesja fotograficzna, w której brały udział holenderskie F-35, polskie F-16 i MiG-29 oraz francuskie Rafale. Jej efekty pokażemy wkrótce na naszym portalu.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Abramsy pod dobrą opieką
 
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wojna o porządek świata
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Pierwszy skok
Wojenny bohater na szubienicy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Mocny sygnał od NATO
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zamiana po włosku
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nowy szef CWCR
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Cud w Trewirze
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zachód przeciwko „korsarzom”
Lista trupich główek
Offset dla „Wisły”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zimowy sprawdzian podchorążych
Palmiry – miejsce kaźni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Nowoczesna łączność dla armii
Rusza kwalifikacja wojskowa
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
„Avenger” na Monte Cassino
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Eurofightery znowu w Polsce
Skromny początek wielkiej wojny
Polska przystań brytyjskich jeńców
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Dobrowolsi – czas start!
Air Show ’25 – do zobaczenia
Którą drogą do armii?
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Bruksela przed szczytem
Tajna misja polskiej agentki
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wielki test w West Point coraz bliżej
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Podwójny Półmaraton Komandosa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO