moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe specjalności dla czołgistów

W polskiej armii zostaną wprowadzone nowe specjalności dla szeregowych i podoficerów. Ma to związek z kupnem nowoczesnych czołgów: M1A2 Abrams i K2 Black Panther. – Wdrażanie sprzętu wymaga budowy struktur organizacyjnych, w tym utworzenia nowych specjalności wojskowych dla załóg kupionych czołgów – uzasadniają przedstawiciele MON-u.

Żołnierze zawodowi są podzieleni na korpusy osobowe, następnie grupy osobowe oraz specjalności wojskowe. Korpusów jest w sumie 20, m.in.: wojsk lądowych, sił powietrznych, logistyki, inżynierii wojskowej czy medyczny. W każdym z nich są grupy osobowe (np. sztabowa, aeromobilna, pancerno-zmechanizowana, pokładowa, pilotów, ubezpieczenia lotów, lekarzy, farmaceutów), a te z kolei dzielą się na specjalności, inne w każdym rodzaju służby oraz odrębne dla oficerów, podoficerów i szeregowych zawodowych.

Niedługo w wojsku pojawią się nowe specjalności. Ma to związek z zakupami dla polskiej armii nowoczesnego sprzętu pancernego: czołgów M1A2 Abrams i K2 Black Panther. – Wdrażanie sprzętu wymaga utworzenia nowych specjalności wojskowych dla ich załóg. Pojawi się więc siedem nowych specjalności wojskowych związanych z obsługą i eksploatacją czołgów – uzasadniają przedstawiciele resortu obrony narodowej. W MON-ie powstał już odpowiedni projekt w tej sprawie. Zgodnie z dokumentem nowe specjalności będą dotyczyć podoficerów oraz szeregowych zawodowych korpusu osobowego wojsk lądowych i grupy osobowej pancerno-zmechanizowanej.

REKLAMA

W wypadku szeregowych będzie to aż pięć nowych specjalności. Obok m.in. działonowych, ładowniczych i kierowców czołgów używanych przez Siły Zbrojne RP, takich jak m.in. Leopard 2 i PT-91, pojawią się specjalności: działonowego, ładowniczego i kierowcy czołgu Abrams (oznaczone odpowiednio 20B85, 20B86, 20B87) oraz działonowego i kierowcy czołgu K2 (20B88, 20B89).

Dwie nowe specjalności działonowych Abramsa i K2 będą też przeznaczone dla podoficerów (odpowiednio 20B28 i 20B29). To nowość, bo w przypadku pozostałych czołgów stanowiska takie zajmują wyłącznie szeregowi zawodowi. – W ramach prac nad nowymi strukturami organizacyjnymi batalionów czołgów, przyjęto rozwiązania, w których wybrane stanowiska działonowych czołgów Abrams i K2, będą zaszeregowane do stopnia etatowego podoficera młodszego – informują przedstawiciele MON-u. Dwie nowe specjalności w korpusie podoficerów pojawią się obok istniejących dziś specjalności, np. dowódczo-pancernej, dowódczo-zmechanizowanej czy ogólnej.

W ostatnich latach przepisy dotyczące korpusów, grup i specjalności były zmieniane kilka razy, m.in. w 2015 r., gdy do armii został wprowadzony korpus osobowy kryptologii i cyberbezpieczeństwa, a także w 2020 r., gdy w wojsku pojawił się korpus wojsk obrony terytorialnej. Ostatnie zmiany miały miejsce w czerwcu tego roku i były związane z wejściem w życie Ustawy o obronie ojczyzny. Wówczas w korpusie osobowym wojsk lądowych, w grupie osobowej aeromobilnej pojawiła się specjalność instruktora zrzutów towarowych, a w korpusie osobowym ogólnym, w grupie osobowej ochrony informacji niejawnych – specjalność dotycząca bezpieczeństwa teleinformatycznego przeznaczona dla szeregowych zawodowych. W korpusie wojsk obrony terytorialnej w grupie osobowej lekkiej piechoty z kolei nowością była specjalność snajpera lekkiej piechoty dla podoficerów oraz szeregowych. Rozporządzenie wprowadziło też nową specjalność dla osób z niepełnosprawnościami – oznaczoną jako „99Z10”. Jest ona stosowana jako druga specjalność, obok tej, która wiąże się z wykonywaniem zadań i obowiązków na konkretnym stanowisku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Sławomir Kozioł/ 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świecie popkultury
 
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Cegiełka na morzu
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
O pomocy dla Ukrainy
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Młot na dyktatora
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
To dobra ustawa dla wojska
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Nowatorskie manewry Marszałka
Na trasie legendarnego biegu
Great Game on the Sea
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Air Policing piątej generacji
NATO patrzy na wschód
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
NATO podsumowało 2022 rok
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Garnizon US Army na stałe
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Śladem profesjonalistów
Wspólne zakupy amunicji
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
VIS na misję
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
F-35 w powietrzu
Celne oko strzelców CWZS-u
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Biały Dom o polskich MiG-ach
Pod okiem rangersów
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Piekielny ogień w zasięgu ręki
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Medic on the Battlefield
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Karą mogła być tylko śmierć
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Słowo czekisty
Na ratunek „Rudemu”
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO