moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Opracowany w WAT schron trafi do produkcji

W czasie pokoju i wojny ochroni przed zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi i radiologicznymi, jest odporny na działania balistyczne, powietrzną falę uderzeniową, zagruzowanie i pożary zewnętrzne. Modułowy schron, opracowany przez ekspertów z Wojskowej Akademii Technicznej, będzie produkowany przez polską firmę. Spółka nabyła od WAT-u licencję i wprowadzi produkt na rynek.


Pomieszczenie techniczne schronu modułowego. Fot. MAHTON

Do produkcji ma trafić modułowy schron podwójnego przeznaczenia, zaprojektowany przez naukowców z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej oraz inż. Michała Lorka, właściciela firmy budowlanej, która wykonała prototyp obiektu. Umowę licencyjną w sprawie produkcji schronu podpisano 13 grudnia. Porozumienie sygnowali: rektor-komendant WAT-u gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak i Michał Lorek jako licencjodawcy oraz Paulina Mrotek, pełnomocnik przedsiębiorstwa Mahton Schrony sp. z o.o., które będzie odpowiadać za produkcję. Jak informuje WAT, w podpisaniu umowy uczestniczyli także: prof. dr hab. inż. Zbigniew Szcześniak z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, który jest rzeczoznawcą w zakresie budownictwa fortyfikacyjnego, ppłk dr inż. Ryszard Chmielewski, dyrektor Instytutu Inżynierii Lądowej Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, oraz dr hab. inż. Adam Bartnicki, dyrektor Centrum Transferu Technologii WAT.

– Technologie opracowywane w Wojskowej Akademii Technicznej znajdują zastosowanie nie tylko w Wojsku Polskim, lecz także w wielu dziedzinach polskiej gospodarki. Projektujemy i tworzymy urządzenia oraz innowacyjne rozwiązania, które są chętnie wdrażane do produkcji przez polskie firmy i trafiają na rynek. Nie pracujemy w izolacji, ale działamy wspólnie z innymi podmiotami, uczelniami, firmami i instytucjami, cywilnymi i wojskowymi, by proponowane rozwiązania były przydatne społeczeństwu – mówi gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, rektor-komendant WAT-u. Michał Lorek zaznacza natomiast, że zaprojektowany schron modułowy jest innowacją na skalę światową.

Dr hab. inż. Zbigniew Szcześniak, wykładowca WAT-u i współtwórca Polskiej Szkoły Fortyfikacji Współczesnej, wyjaśnia, że schron jest odporny na zagrożenia chemiczne, biologiczne i radiologiczne, w tym opad promieniotwórczy. Ma także zabezpieczać przed powietrzną falą uderzeniową, zagruzowaniem, odłamkami różnego pochodzenia i długotrwałym pożarem zewnętrznym. Może również chronić przed działaniami balistycznymi.

– Schron zapewnia najlepsze warunki do zbiorowego przetrwania w dłuższym czasie w różnych sytuacjach wywoływanych katastrofami naturalnymi, awariami przemysłowymi, zaostrzeniem konfliktów społecznych i międzynarodowych oraz działaniami terrorystycznymi, a także wojennymi – wyjaśnia prof. Szcześniak. Jak dodaje, do wykonania obiektu nie potrzeba dużo czasu. Schron modułowy buduje się bowiem z gotowych elementów.

Zgodnie z koncepcją znajdzie się w nim wejście główne i ewakuacyjne, a poza tym salon, sypialnia, kuchnia, łazienka, pomieszczenie techniczne i przedsionek hermetyzujący. Jak informują naukowcy, w czasie pokoju obiekt może być wykorzystywany jako pomieszczenie magazynowe, a po odpowiednim doposażeniu także jako komora normobaryczna.

Prace projektowe nad schronem trwały kilka lat. Finalnie Michał Lorek, inżynier z Bydgoszczy, oraz eksperci z WAT-u stworzyli wspólnie projekt polskiego schronu modułowego. Został on opatentowany, przeszedł też odpowiednie badania i testy doświadczalne. Produkt był prezentowany podczas MSPO w Kielcach w 2019 roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MAHTON, Mariusz Maciejewski / WAT

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
 
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Nie szpital, a instytut
Cień atomowej zagłady
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
NATO on Northern Track
Pływacy i maratończycy na medal
Śladami ojca
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Polki pobiegły po srebro!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Krwawa noc pośród puszczy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Grand Quadriga ‘24”
Nowe zadania szefa SKW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Broń Hitlera w rękach AK
Zawsze gotowi do pomocy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polska wiktoria na Monte Cassino
Bohater odtrącony
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
By Polska była bezpieczna
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Na straży nieba
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Ryś” z laserem
Wszystkie misje AWACS-a
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
„Pierwsza Drużyna” na start
They Will Check The Training Results in Combat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO