moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
BohaterON-y rozdane

Nauczyciele, historycy, przedsiębiorcy, badacze, artyści, muzealnicy odebrali nagrody BohaterON 2022 im. Powstańców Warszawskich. Statuetki, przyznawane w siedmiu kategoriach, wręczono po raz czwarty. Dotychczas uhonorowano nimi 70 laureatów, którzy w szczególny sposób promują wiedzę o historii Polski i współczesny patriotyzm.

– To budujące, że jest tak wielu społeczników, pasjonatów, artystów, dziennikarzy i organizacji, inspirujących innych dzięki opowiadaniu historii Polski XX wieku w ciekawy sposób – mówiła Agnieszka Łesiuk-Krajewska, organizatorka kampanii BohaterON – włącz historię! podczas piątkowej gali Nagrody BohaterON-y 2022 im. Powstańców Warszawskich w Studiu Koncertowym Polskiego Radia.

Nagroda od czterech lat jest przyznawana osobom i instytucjom, które w szczególny sposób promują wiedzę o historii Polski oraz współczesny patriotyzm. W tym roku organizatorzy rozszerzyli formułę i postanowili również nagradzać za działania np. na rzecz pomocy Ukraińcom i Ukrainie. – To współczesny wyraz patriotyzmu i wcielania w życie wartości, jakimi kierowali się powstańcy – zaznaczyli. Agnieszka Łesiuk-Krajewska dodała, że warto opowiadać polską historię nowocześnie i ciekawie oraz otaczać troską tych, którym wojna zabrała młodość. – Nagroda nosi imię powstańców warszawskich, gdyż są oni dla nas wzorem, pokazują, że dobro drugiego człowieka jest najważniejsze, przypominają nam jak ważna jest uczciwość, honor, wolność i miłości do ojczyzny – podkreśliła Łesiuk-Krajewska.

REKLAMA

W liście do uczestników uroczystości premier Mateusz Morawiecki napisał, że laureaci nagród pokazują, iż wydarzenia sprzed prawie 80 lat wciąż są żywe, mają moc poruszania naszych serc i umysłów, nadal skłaniają do działania i nie pozwalają przejść obok nich obojętnie. Zaznaczył też, że prowadzona od kilku lat kampania „BohaterON – włącz historię!” to nowatorska forma uczczenia hołdu powstańcom warszawskim.
– Wyrażam też wdzięczność i głęboki podziw wobec tych, którzy w sierpniu i wrześniu 1944 roku oddali życie i tych, którzy jako świadkowie historii, wciąż są wśród nas – dodał szef rządu. Zaznaczył, że wspólnym zadaniem współczesnych Polaków jest budowanie takiej Polski, o jakiej marzyli powstańcy. – Wartości, dla których przez 63 dni przelewali swą krew są nadal aktualne – przekonywał Mateusz Morawiecki.

Najlepsi z najlepszych

Spośród zgłoszonych kandydatów do nagrody komitet organizacyjny wybrał po pięciu nominowanych w siedmiu kategoriach: dziennikarz, firma, instytucja, nauczyciel, organizacja non-profit, osoba publiczna i pasjonat. Laureatów wybierała kapituła – złożona z powstańców, przedstawicieli rządu, biznesu, historyków i ambasadorów kampanii – pod przewodnictwem Piotra Glińskiego, ministra kultury. Przyznano Złote, Srebrne i Brązowe BohaterON-y, a internauci w głosowaniu online w każdej z kategorii przyznawali Złote BohaterON-y Publiczności.

W kategorii organizacja non-profit Złotym BohaterON-em wyróżniono Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów „Zośka” i „Parasol” za dbanie o spuściznę dwóch legendarnych batalionów Armii Krajowej i opiekę nad ich grobami. Taką samą nagrodę dla instytucji przyznano Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu. Opowiada ono o niemieckim nazistowskim obozie dla polskich dzieci w Łodzi. Muzeum otrzymało też Złotego BohaterON-a publiczności.

Brak opisu.

Laureatem Złotego BohaterON-a w kategorii firma została Poczta Polska za działania na rzecz kultywowania polskiej tradycji i pomoc humanitarną dla Ukrainy. Z kolei wśród nauczycieli zwyciężył Cornelius McGrath, nauczyciel historii z St Mary’s Secondary School w Nenagh w Irlandii, za popularyzację wiedzy o powstaniu warszawskim poza granicami Polski.
Złotego BohaterON-a w kategorii osoba publiczna otrzymał Marek Bukowski, aktor, scenarzysta i reżyser, za scenariusz i reżyserię filmów „Babilon. Raport o stanie wojennym” oraz „Marusarz. Tatrzański orzeł”. W kategorii dziennikarz uhonorowano Edytę Poźniak, szefową Redakcji Aktualności Programu 1 Polskiego Radia, za reżyserię i scenariusz serii filmów dokumentalnych „Dzieci Syberii”. Natomiast wśród pasjonatów laureatem został Zygmunt Walkowski, fotograf, specjalista interpretacji zdjęć Warszawy, za identyfikacje fotografii walczącej stolicy.

Komitet organizacyjny nagrody przyznał także nagrodę specjalną Złotego BohaterON-a dla Marka Stroka, pasjonata i znawcy powstania warszawskiego. Otrzymał ją jako wyraz uznania zasług za wybitną, pełną pasji działalność badawczą oraz ogromny dorobek naukowo–historyczny, wnikliwe dokumentowanie dziejów konspiracji i powstańczej Warszawy oraz opracowanie najpełniejszej kolekcji biogramów powstańczych.

Nagrodzeni otrzymali statuetki, a wszyscy nominowani – pamiątkowe dyplomy.

Kampania pomoc i edukacja

Nagrody przyznawane są w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „BohaterON – włącz historię!”. Ma ona na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników powstania oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez trzy wrocławskie organizacje: Fundację Rosa, Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów.

W ramach kampanii udzielana jest pomoc bohaterom walk o stolicę, obejmująca m.in. koordynację pomocy medycznej, zapewnianie środków higienicznych oraz medycznych, wynajem sprzętu rehabilitacyjnego czy dostawę obiadów. Dotychczas przeznaczono na takie wsparcie ponad 1,6 mln zł. Częścią kampanii są też zajęcia edukacyjno-historyczne dla młodzieży szkolnej, w których wzięło już udział blisko 2 mln uczniów.

Poprzednim edycjom BohaterON-u towarzyszyła też akcja Kartka dla Powstańca, w ramach której każdy mógł wysyłać pocztówkę, list bądź laurkę do wybranego powstańca. W ten sposób ponad 1,2 mln kartek trafiło do bohaterów. W tym roku pocztówki zastąpił portal www.dumnizpowstancow.pl, gdzie można zamieszczać wpisy związane z pamięcią dla uczestników powstania. Dotąd dodano ponad 30 tys. wpisów. Tradycyjne kartki nadal są wykonywane przez dzieci przebywające w szpitalach. Takie laurki wręczono powstańcom podczas piątkowej gali.

Uroczystości towarzyszyło widowisko muzyczne „Bohaterowie z ruin, czyli historia warszawskich robinsonów” w reżyserii Haliny Przebindy. Koncert był hołdem złożonym odwadze warszawiaków, którzy ukrywali się przed niemieckim okupantem. Wystąpili m.in.: Stanisława Celińska, Piotr Cugowski, Katarzyna Dąbrowska, Sebastian Karpiel-Bułecka oraz Warszawski Chór Chłopięcy. Współorganizatorem widowiska było Narodowe Centrum Kultury. Gala Nagrody BohaterON-y została objęta patronatem narodowym prezydenta Andrzeja Dudy w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Laureaci BohaterON-ów 2022

Kategoria „organizacja non-profit” kierowana do instytucji pozarządowych realizujących zadanie kultywowania polskiej historii i kultury oraz podtrzymywania dziedzictwa narodowego
Złoty BohaterON – Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów „Zośka” i „Parasol”
Srebrny – Fundacja Dziedzictwa Kulturowego za projekty konserwatorskie na cmentarzach i w kościołach
Brązowy – Fundacja Twarze Depresji za bezpłatną pomoc psychologiczną dla dzieci i dorosłych, w tym uchodźców z Ukrainy
Złoty BohaterON Publiczności – Związek Harcerstwa Polskiego za akcję pomocy dla Ukrainy

Kategoria „instytucja” dla muzeów, bibliotek, teatrów, wydawnictw, które w szczególny sposób przyczyniły się do propagowania historii Polski XX wieku
Złoty BohaterON – Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu. Niemiecki nazistowski obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942–1945). Muzeum otrzymało też Złotego BohaterON-a Publiczności
Srebrny – Archiwum Akt Nowych
Brązowy – Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie

Kategoria „firma” dla tych, którzy w ramach swojej firmy prowadzili działania o charakterze historycznym lub sponsorowali projekty realizowane przez innych
Złoty BohaterON – Poczta Polska
Srebrny – Spółka Tarczyński za pomoc mieszkańcom Ukrainy przez przekazanie sprzętu wojskowego i produktów spożywczych
Brązowy – Grupa Arche za rewitalizacje opuszczonych zabytkowych obiektów
Złoty BohaterON Publiczności – Spółka POLREGIO za wsparcie uchodźców z Ukrainy bezpłatnymi przewozami

Kategoria „nauczyciel” skierowana do osób, które w ciekawy, przystępny i niebanalny sposób przekazują wiedzę historyczną swoim uczniom
Złoty BohaterON – Cornelius McGrath, St Marty’s Secondary School, Nenagh, Irlandia
Srebrny – Arkadiusz Pater, Szkoła Podstawowa nr 21 w Koszalinie za przekazywanie historii w sposób nieszablonowy
Brązowy – Izabella Czernecka, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Brzesku za inicjowanie lokalnych akcji wspierających potrzebujące dzieci
Złoty BohaterON Publiczności – Andrzej Tomczyk, Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Raciborzu za promowanie patriotycznych wartości

Kategoria „osoba publiczna” dla tych, którzy swoimi działaniami i autorytetem są w stanie porwać tłumy
Złoty BohaterON – Marek Bukowski, aktor, scenarzysta, reżyser
Srebrny – Piotr Blak, artysta muzyk za krzewienie pamięci o powstaniu warszawskim
Brązowy – Omenaa Mensah i Rafał Brzoska, przedsiębiorcy zaangażowani w działalność filantropijną za największy prywatny transport humanitarny dla potrzebujących na Ukrainie
Złoty BohaterON Publiczności – Martyna Wojciechowska, podróżniczka, dziennikarka, za wspieranie domów dziecka i rodzin zastępczych z Ukrainy

Kategoria „dziennikarz” dla przedstawicieli mediów, którzy w swojej pracy poruszają tematykę historii Polski XX wieku
Złoty BohaterON – Edyta Poźniak (Polskie Radio)
Srebrny – Aleksandra Głogowska (Radio dla Ciebie), za reżyserię słuchowiska „Pola Gniewu” na podstawie dramatu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Brązowy – Michał Przedlacki (TVN), za dokumentowanie rosyjskiej napaści na Ukrainę. Otrzymał także Złotego BohaterON-a Publiczności.

Kategoria „pasjonat” kierowana do osób prywatnych, które z własnej inicjatywy i często własnym nakładem realizują ważne z punktu widzenia społeczności lokalnych działania
Złoty BohaterON – Zygmunt Walkowski, fotograf, specjalista interpretacji zdjęć Warszawy
Srebrny – Artur Szulc, historyk i pisarz za popularyzację polskiej historii w Szwecji i książkę „Powstanie warszawskie 1944” po szwedzku
Brązowy – Kamil Dziurdź, komendant 2 Szczepu Harcerskiego Szkwał w Tarnowskiej Woli za zaangażowanie w przybliżanie powstańczych idei i tradycji
Złoty BohaterON Publiczności – Katarzyna Węgrzyn, autorka bloga „Gdzie w Polsce na weekend” za popularyzację polskiej historii

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: bohateron.pl, Poczta Polska

dodaj komentarz

komentarze


Abramsy jadą do Ukrainy!
 
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Ochotnicy rozpoczynają służbę
Ukraina czeka na czołgi
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
The Fall of the Superpower Myth
Otwarte bramy Auschwitz
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Modernizacyjne priorytety wojska
Precjoza z Funduszu Obrony Narodowej przekazane do muzeum
Walczymy z imperium zła
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Snowboardziści otworzyli medalową passę
Jak Chmielnicki cara widział
Dłuższa służba się opłaci
Pamięć o powstańcach styczniowych
Z Radomia do Las Vegas
Wojskowa rodzina w hali sportowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polacy pełnią dyżur w UE
Siły Zbrojne Republiki Serbii
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
F-35 rozpoczynają Air Policing
Zachód o wsparciu dla Kijowa
To był wielki cios dla polskiej armii
Nowa strzelnica w Piastowie
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Droga do mistrzostwa
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
W hołdzie powstańcom styczniowym
Upominki dla tureckich dzieci
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Nowe specjalności dla czołgistów
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Dodatek już nie za klasę
Tons on Board
Desant w Forcie Bragg
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Orlik w natowskiej misji
SAROV w opcji
Dwie dekady WIM-u
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Nie zmarnować szansy
Armia Czerwona niesie śmierć
Bicz Boży dla zgrai moskiewskiej
Przetarcie przed manewrami
Nie poddaliśmy się uciemiężeniu
Bieszczadzki zwiad
Chwała bohaterom!
Śladem profesjonalistów
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Więcej pieniędzy za długoletnią służbę
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Potęgi militarne według Global Firepower

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO