moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
O pomocy dla Ukrainy

Wicepremier Mariusz Błaszczak wziął udział w zorganizowanej w Kopenhadze konferencji na temat pomocy dla Ukrainy. Przedstawiciele 25 państw rozmawiali o dalszym wsparciu dla zaatakowanego przez Rosję kraju. Szef polskiego MON-u podkreślał, że trzeba stale przypominać światu, iż Rosja jest agresywna i zamierza odbudować swoje imperium.

W spotkaniu państw wspierających Ukrainę, które dziś odbyło się w Kopenhadze, wzięli udział przedstawiciele, głównie szefowie resortów obrony, m.in. Norwegii, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, USA, Japonii i Polski. – Konferencja Ukraine Defence Contact Group to uzupełnienie naszych działań prowadzonych w ramach NATO i tych, którym przewodzi sekretarz obrony USA – powiedział po zakończeniu spotkania Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony narodowej. – Naszym wspólnym celem jest wsparcie Ukrainy – podkreślił.

Jak podaje Ministerstwo Obrony Narodowej, Polska jest jednym z najbardziej aktywnych państw wspierających Ukrainę. Przekazuje pomoc dla mieszkańców oraz sprzęt wojskowy, a ich wartość szacowana jest na 1,7 mld USD. – Polska wspiera Ukrainę zarówno w formie donacji, dotyczących między innymi wyposażenia wojskowego, wspieramy także organizując szkolenia dla Ukraińców. Rzeczywiście inne państwa ten zakres zwiększają poprzez donacje finansowe. To bardzo dobrze. Należy skoordynować te wszystkie działania, tak aby były one skuteczne, a Ukraina odparła rosyjską agresję – zaznaczył Mariusz Błaszczak. Wicepremier dodał, że podczas spotkania przedstawił polskie programy i mówił o wojskowym sprzęcie, który sprawdza się w obronie Ukraińców.

REKLAMA

Szef MON powiedział jeszcze o jednym zadaniu, przed którym stoją państwa uczestniczące w Ukraine Defence Contact Group. – Największym zagrożeniem, przed jakim stoi Ukraina, ale też kraje sąsiadujące z Rosją, jest to, że wolny świat zmęczy się informacjami o wojnie. Naszym zadaniem jest podtrzymywanie zainteresowania świata tym, że Rosja jest agresywna i zamierza odbudować swoje imperium – powiedział Błaszczak.

Gościem specjalnym konferencji był Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy. Przypomniał on, że Ukraińcy każdego dnia giną z rąk agresora. „Wzrost cen gazu i paliw na Zachodzie to niewielka cena za pokój. Za pokój w Europie Ukraińcy płacą życiem” – napisał Reznikow w mediach społecznościowych po zakończeniu konferencji. Ukraiński minister obrony powiedział też dziennikarzom, że spośród sprzętu wojskowego jego kraj potrzebuje dziś najbardziej myśliwców.

Z uczestnikami konferencji za pomocą wideołącza rozmawiał także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Po raz kolejny prosił o wsparcie dla walczącego narodu. – Im szybciej powstrzymamy Rosję, tym szybciej będziemy mogli poczuć się bezpieczni – powiedział Zełenski, zwracając się do obecnych na konferencji. – Potrzebujemy uzbrojenia, amunicji do naszej obrony – dodał prezydent.

Podczas konferencji w Kopenhadze padły deklaracje kolejnych transz pomocy. Dania zapowiedziała, że jej wsparcie dla Ukrainy wyniesie w sumie ok. 500 mln dolarów. – To ogromna darowizna. Nie zawiedziemy – deklarowała Mette Frederiksen, premier Danii. Zapowiedziała również, że Duńczycy będą szkolić ukraińskich żołnierzy. Wielka Brytania z kolei ogłosiła, że wyśle na Ukrainę systemy rakietowe wielokrotnego startu i pociski kierowane. Ben Wallace, brytyjski minister obrony, nie powiedział, ile sztuk broni trafi na Ukrainę, ale zapewnił, że „Zachód będzie ramię w ramię dostarczał Ukrainie broń, by pomóc bronić się przed Putinem”.

Konferencję zorganizowała grupa Ukraine Defence Contact Group, która powstała w marcu 2022 roku w bazie lotniczej sił powietrznych USA w Ramstein. Zainicjował ją sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin. Głównym zadaniem grupy jest koordynowanie wsparcia wojskowego dla Ukrainy.

Ewa Korsak

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Polska wzmacnia Baltic Air Policing
 
Ukraińska kontrofensywa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Powrót do korzeni
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Desant pod Arnhem
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Collective Defense is Priority
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Półmaratończycy na medal
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie
Zostań stypendystą MON-u
Putin sięga po rezerwy
Czerwona agresja
Śladem profesjonalistów
Drony w WOT
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
Patriotyzm to nie frazes
WAT z myślą o przyszłości
„Z miłości do Ojczyzny”. Wanda Thun „Wandzia”
Palili się do zwycięstwa i wygrali
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Dublet pięciobojowych sztafet
Czynnik ludzki kluczem odporności państwa oraz jego sił zbrojnych
System zwalczania BSL
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Wojska OT mają pięć lat!
Od Chersonia po Krym
Jastrzębie nad Słowacją
Ile Polska straciła podczas II wojny
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Znamy najlepsze Wydarzenie Historyczne Roku
Brunatny najazd
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Raptory lecą do Polski
„Rekin” dobił do brzegu
Siła WOT
Premier w Żelaznej Dywizji
Początek oficerskiej drogi
Nowy znak specjalny komandosów
Alianci z AK
Włoscy lotnicy w Malborku
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Przygotowani na kryzys
Desant czeka na nowych żołnierzy
Raptory już w Polsce
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
NATO stawia na drony
Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Rusowicz „Góral”
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lata temu
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Manewry 18 Dywizji w Nowej Dębie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO