moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Raptory już w Polsce

Amerykańskie myśliwce F-22 Raptor pojawiły się w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Samoloty na co dzień stacjonują na Alasce. Do Europy przyleciały, by wzmocnić ochronę wschodniej flanki NATO. Taka decyzja zapadła podczas niedawnego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie.

O lądowaniu samolotów Raptor w Łasku poinformował na Twitterze wicepremier Mariusz Błaszczak. Szef MON podkreślił, że F-22 należą do najnowocześniejszych myśliwców świata. Do Polski przyleciały w ramach natowskiej misji Air Shielding. W oficjalnych komunikatach nie ma informacji, ile samolotów pojawiło się w 32 Bazie, ani też jakie dokładnie zadania będą realizować amerykańscy piloci. Ograniczono się jedynie do stwierdzenia, że włączą się oni w ochronę wschodniej flanki NATO.

O tym, że przylecą do Polski, wiadomo było już pod koniec lipca. Wówczas maszyny, które należą do 90 Eskadry Myśliwskiej i na co dzień stacjonują w Elmendorf-Richardson na Alasce, zostały przerzucone do Europy. Pierwszym ich przystankiem była brytyjska baza RAF Lakenheath, ale już wówczas było jasne, że nie zostaną tam długo.

F-22 są zaliczane do najlepszych myśliwców świata. Zostały zbudowane w technologii stealth, która sprawia, że są trudne do wykrycia przez radary. Dzięki nowoczesnym silnikom mogą działać w trybie Super Cruise, czyli przekroczyć prędkość dźwięku nawet bez użycia dopalaczy. Są wyposażone w radar zdolny do wykrywania celów, które znajdują się w odległości 240 km. Piloci mogą wykorzystać w prowadzonych działaniach zarówno rakiety powietrze–powietrze, jak i powietrze–ziemia oraz 120-milimetrowe działko pokładowe M61 Vulcan. Po raz pierwszy na polu walki F-22 został wykorzystany osiem lat temu w Syrii. Samolot przeprowadził wówczas udany atak na bazę Państwa Islamskiego. „Raptor jest kluczowym elementem globalnej grupy zadaniowej, zaprojektowanym do osiągania dominacji w powietrzu. Nie może się z nim równać żaden inny myśliwiec” – podkreśla w swoich komunikacie Dowództwo Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce.

Decyzja o rozpoczęciu nowej misji zapadła podczas czerwcowego szczytu NATO w Madrycie. Przywódcy państw członkowskich uznali wówczas, że wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę i licznych prowokacji wymierzonych w Sojusz należy wzmocnić ochronę wschodniej jego flanki. Stąd decyzja o przekształceniu skrojonej na czas pokoju misji lotniczej Air Policing w nowe przedsięwzięcie. Jednym z założeń Air Shielding jest integracja rozproszonych dotąd naziemnych jednostek obrony przeciwpowietrznej i przeciwrakietowej oraz samolotów. Do państw położonych na obrzeżach Sojuszu zostały też przerzucone nowe siły. Amerykanie rozmieścili w Polsce dwie baterie rakiet Patriot. Podobna broń trafiła na Słowację. Tam jednak za obsługę wyrzutni odpowiadają żołnierze z Niemiec i Holandii. Jednocześnie Francja rozlokowała swój system obrony powietrznej Mamba w Rumunii, Hiszpania zaś wspomaga swoim systemem NASAMS armię Łotwy.

Odkąd Rosja napadła na Ukrainę, przestrzeń powietrzną nad Polską patrolowały już m.in. francuskie Rafale czy myśliwce F-35B z Wielkiej Brytanii. Samoloty z Niemiec, Włoch i Węgier strzegą nieba w państwach bałtyckich, Amerykanie zaś przerzucili do Estonii maszyny F-35A Lightning II z bazy w niemieckim Spandhalem. Podobne przykłady można by mnożyć. Jak tłumaczą przedstawiciele NATO, działania te mają rozciągnąć od Bałtyku do Morza Czarnego tarczę do ochrony państw Sojuszu przed ewentualnym atakiem lotniczym i rakietowym, a także przed rosyjskimi pociskami bądź dronami, które mogłyby naruszyć natowskie terytorium przypadkowo, choćby na skutek błędnych obliczeń. Rosja raz po raz atakuje cele położone na zachodzie Ukrainy. Wczoraj, na przykład, rakiety spadły na instalacje wojskowe w obwodzie lwowskim, zaledwie 15 km od granicy z Polską. 

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
 
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Maszerowali, lecz nie ginęli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko poza schematem
W Korei o uzbrojeniu dla polskiego wojska
Lekkoatletka CWZS-u triumfowała we Florencji
Topaz dla Bułgarii
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gotowi na dyżur w SON
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Razem gotowi na wszystko
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Słowa jak pociski
„Nasze granice w Monte Cassino”
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Do końca walczył z tyranią
Przysięga dobrowolsów
Najsprawniejsi wieloboiści
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Śladem profesjonalistów
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
„Wsypa” w kościele św. Aleksandra
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Polska potrzebna od zaraz
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Amunicja dla artylerzystów
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Breakthrough for the Polish Armed Forces
B9 stawia na solidarność
Piekielny ogień dla polskiej armii
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
WOT i „Anakonda”
Litwini kupią zestawy Grom
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Finlandia w NATO
Więcej miejsc na studiach w LAW
Obrady Grupy Północnej w Polsce
„Baltops ’23”. Siła NATO na Bałtyku
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Polska wśród światowych liderów
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Nowy regulamin dla żołnierzy
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Przeciwko czerwonemu imperium zła
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Nowy wymiar wojska
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO