moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Raptory lecą do Polski

Kilka amerykańskich F-22 Raptor ma wzmocnić tarczę powietrzną NATO w Europie. Ich załogi będą też szkolić się z polskimi pilotami. Przylot maszyn potwierdził dziś wicepremier Mariusz Błaszczak. Raptory będą stacjonować w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. To najnowocześniejsze na świecie samoloty V generacji, są skonstruowane tak, by radarom było bardzo trudno je wykryć.

– Samoloty F-22 Raptor na początku przyszłego tygodnia będą w Polsce. Nie po raz pierwszy i nie ostatni – powiedział dziś wicepremier Mariusz Błaszczak w Polskim Radiu. I dodał, że to efekt naszej współpracy z sojusznikami. Zadaniem amerykańskich myśliwców będzie przede wszystkim patrolowanie przestrzeni powietrznej i współpraca z polskimi siłami powietrznymi. Minister obrony zapowiedział, że planowane są już wspólne szkolenia polskich i amerykańskich pilotów. – Wszystko to służy odstraszaniu agresora i pokazywaniu tego, że NATO jest solidarne wobec siebie i buduje zdolności, które stanowią o bezpieczeństwie naszej ojczyzny – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Informację o tym, że Raptory lecą do Polski podało wczoraj dowództwo Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce. „Najnowsze samoloty myśliwskie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, F-22 Raptor, przybyły do bazy RAF Lakenheath w Anglii. To ich przystanek w drodze do 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, gdzie wesprą tarczę powietrzną NATO w Europie”, czytamy w komunikacie dowództwa. Samoloty F-22 należą do 90 Eskadry Myśliwskiej i na co dzień stacjonują w bazie Elmendorf-Richardson na Alasce.

Misja NATO Air Shielding, w którą zaangażują się Raptory, jest prowadzona, by chronić terytoria krajów położonych od Bałtyku po Morze Czarne przed zagrożeniem powietrznym i rakietowym. Podczas niedawnego szczytu NATO w Madrycie zdecydowano, by misję Air Policing, której zadania były typowe dla działań w czasie pokoju, przekształcić w misję Air Shielding. Ma ona dawać większe możliwości obrony przestrzeni powietrznej oraz lepiej integrować samoloty z naziemną obroną powietrzną. „Raptor jest kluczowym elementem globalnej grupy zadaniowej uderzeniowej, zaprojektowanym do szybkiej i dalekiej dominacji w powietrzu. Nie może się z nim równać żaden myśliwiec, co czyni go wysoce strategiczną platformą wspierającą NATO Air Shielding”, czytamy w komunikacie Dowództwa Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce.

Dlaczego F-22 jest nazywany najlepszym myśliwcem? Wyprodukowany przez koncern Lockheed Martin samolot został zbudowany w technologii stealth, co oznacza, że radarom jest niezwykle trudno go wykryć. Maksymalna prędkość F-22 to ok. 2,5 tys. km/h. Myśliwiec ma dwa niezwykle mocne silniki (generują razem ponad 200 kN ciągu, a przy wykorzystaniu dopalacza ponad 300 kN), dzięki którym może lecieć w trybie Super Cruise, czyli przekroczyć prędkość dźwięku bez konieczności użycia tzw. dopalaczy. Raptor jest również wyposażony w radar, który może wykryć przeciwnika oddalonego nawet o 240 km.

F-22 zaprojektowano przede wszystkim do walki powietrznej, ale w boju sprawdził się już także bombardując cele naziemne. W 2014 roku w Syrii zniszczył bazę terrorystów ISIS. Był to pierwszy raz, kiedy samolot wykorzystano w działaniach bojowych (gotowość do wykonywania takich zadań osiągnął w 2005 roku). Raptory mają jedynie amerykańskie siły zbrojne, rząd USA zakazał ich sprzedaży innym państwom.

Przylot F-22 nie będzie pierwszą ich wizytą w Polsce. W 2015 roku F-22 wylądowały w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego, jednak ich pobyt trwał wówczas tylko jeden dzień. Teraz prawdopodobnie zostaną u nas na dłużej.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Master Sgt. Jeremy Lock/ US Air Force

dodaj komentarz

komentarze


Rakietowe kompetencje w Zielonce
 
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Dwa medale w Budapeszcie
Za nami Invictus Games w Düsseldorfie
Brązowa czwórka podwójna
RBN o rezultatach szczytu NATO
Atak o świcie
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Czerwona powódź
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Lecimy F-35
Abramsy jadą na ukraiński front
Armia wraca na wschód Polski
"Jesienny ogień” z ministrem
LITPOLUKRBRIG z nowym dowódcą
Szef rządu w Łuczniku
Samoloty C-295M w Wojsku Polskim służą już 20 lat!
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Śladem profesjonalistów
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Plan misji „Air Defender”
Gdy zagraża ogień
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Murem za polskim mundurem
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Szwedzi na „Czernickim”
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Armia: Żołnierze, badajcie się!
Polsko-koreańskie rozmowy
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Kurs na rozwój
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
16 Dywizja świętuje
Konsekwentnie dąży do celu
Mała Narew już w Gołdapi
Wojsko pomoże Słoweńcom
Odliczanie do przysięgi
Przysięga w Kolnie
Ahoj, Dni NATO!
FA-50 doleciały!
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
Raki dla podhalańczyków
Okręt w matni, załoga walczy
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
F-16 i Hercules wylądują na drodze
Stawia na dobrą komunikację
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Wyższe diety za służbę na granicy
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Wirtualna walka na morzu
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO