moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe kły Rosomaków

Rosomaki zyskają bardzo na sile ognia. W przyszłym roku do wojska mają trafić pierwsze transportery uzbrojone w nową bezzałogową wieżę ZSSW-30, której orężem jest 30 mm armata Bushmaster Mk44S oraz podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR. Wart 1,7 mld zł kontrakt na dostawę 70 wież ZSSW-30 podpisano dziś w obecności wicepremiera Mariusza Błaszczaka.

– Wartość zamówień skierowanych od 2016 roku przez Ministerstwo Obrony Narodowej do Huty Stalowa Wola sięga 10 mld zł. HSW to poważna firma, to poważna marka, a broń produkowana przez HSW należy do najlepszych – mówił wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak podczas uroczystości podpisania kontraktu na dostawę dla Sił Zbrojnych RP systemu wieżowego ZSSW-30.

Zgodnie z umową Wojsko Polskie ma otrzymać do końca 2027 roku 70 opracowanych przez konsorcjum HSW SA i WB Electronics systemów wieżowych, które do jednostek trafią zainstalowane na kołowych transporterach opancerzonych Rosomak. Kontrakt wart jest 1,7 mld zł.

REKLAMA

Wicepremier Mariusz Błaszczak podkreślał, że ZSSW-30 to produkt polskiej myśli technicznej, który znacząco zwiększy zdolności bojowe pododdziałów piechoty zmotoryzowanej. – To uzbrojenie, które da przewagę Wojsku Polskiemu na polu walki – mówił szef resortu obrony. Zaznaczył, że wieża ZSSW-30, poza armatą 30 mm oraz karabinem maszynowym o kalibrze 7,62 mm, posiada podwójną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Z kolei Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA, przypominał, że ZSSW-30 to jeden z najnowocześniejszych systemów wieżowych na rynku. – To jeden z najnowocześniejszych systemów w swojej klasie na świecie, owoc pracy polskich inżynierów. Kolejny raz udowadniamy, że nie mamy się czego wstydzić, gdyż opracowujemy i dostarczamy najwyższej jakości rozwiązania, które wzbudzają uznanie i zainteresowanie u naszych sojuszników – komentował prezes PGZ, której częścią jest HSW SA.

Jak poinformował podczas spotkania wicepremier Mariusz Błaszczak, HSW zadeklarowała, że pierwsze wieże dostarczy armii szybciej, niż przewiduje podpisany właśnie kontrakt. – Początkowo sądziliśmy, że pierwsze dostawy nastąpią za dwa lata, ale dziś po intensywnych konsultacjach okazało się, że HSW jest w stanie pierwsze egzemplarze wież wyprodukować już w przyszłym roku. Bardzo za to dziękuję – mówił wicepremier. Zapowiedział także, że w ZSSW-30 będą uzbrajane nie tylko Rosomaki, lecz również Borsuki, czyli bojowe wozy piechoty, których produkcja jest przygotowywana w HSW.

Właśnie wczoraj PGZ poinformowała, że niedługo będzie mogła rozpocząć się produkcja seryjna Borsuka. Prototypowy egzemplarz nowego bojowego pływającego wozu piechoty (NBPWP) jest obecnie na ostatnim etapie prób i testów, czyli państwowych badań kwalifikacyjnych. Jeśli zakończą się powodzeniem, będzie można rozpocząć produkcję seryjną wozu.

– Gratuluję wszystkim osobom, które włożyły swoją wiedzę i talent w doprowadzenie projektu do tego ważnego etapu i wierzę, że już niedługo będę mógł pogratulować tym, którzy będą zaangażowani w produkcję seryjną i dostawy Borsuków dla Wojska Polskiego – podkreślił Bartłomiej Zając, prezes HSW SA.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Leszek Chemperek CO / MON

dodaj komentarz

komentarze


Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
 
Dwa złota w jeden dzień
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Wojsko pomaga ratować Odrę
Operacja „Śluza”
Wymiana ciosów w Ukrainie
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Awanse w święto wojska
Polacy świętują z żołnierzami
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Ostatni rozdział generała
Raptory lecą do Polski
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
1 Kadrowa idzie w bój
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
NATO zmienia priorytety
Raptory już w Polsce
AWL również w Żaganiu
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Akademia Abrams ruszyła!
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Katorżnik nie odpuszcza
Śladem profesjonalistów
AFN uderzył w Kołobrzegu
Desant do Jeziora Żywieckiego
Świat polskiej armii sprzed stu lat
Kolektywna obrona to priorytet
Wspierają rodziny ukraińskich żołnierzy
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Szkolenie na klifie
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Młot na bolszewików
Żołnierze świętowali
Powrót do korzeni
O pomocy dla Ukrainy
Rozkaz ludobójstwa
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Przemysł idzie w OPL
Kolejny krążek żołnierza-sportowca
Zwiad ze spadochronem
O jeden most za daleko?
Włoscy lotnicy w Malborku
Pożegnanie z Iskrą
Trzeci turnus na szkoleniu
Wszystkiego najlepszego!
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Wizyta w PKW Łotwa
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO