moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WOT szkolił się w Solinie

Pierwsze zadanie to zejście z mającej ponad 80 metrów wysokości zapory wodnej w Solinie, drugie zaś to wspięcie się na nią. Szkolenie z technik linowych organizowane przez 3 Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej było przeznaczone dla żołnierzy, którzy mieli już doświadczenie ze wspinaczką. Jeden z nich jest nawet zdobywcą Mount Everestu.

Terytorialsi z 3 Podkarpackiej Brygady OT spędzili dwa dni na szkoleniu w Solinie, gdzie znajduje się najwyższa w Polsce zapora wodna. Ma 82 m wysokości i 664 m długości, waży 2 mln ton. Zapora od lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia spiętrza wody Sanu i Solinki. Obiekt jest też atrakcyjnym miejscem do szkolenia linowego. – Można tu się szkolić zarówno ze zjazdów, jak i podchodzenia po linie. Mało która tak wysoka budowla daje takie możliwości – wyjaśnia kpt. Sławomir Woch, oficer sekcji szkoleniowej 3 Podkarpackiej Brygady OT, instruktor wspinaczki skałkowej Polskiego Związku Alpinizmu, jeden z instruktorów prowadzących szkolenie terytorialsów.

W zajęciach wzięli udział żołnierze OT już doświadczeni we wspinaczce. – Wśród nich są również osoby po kursach wspinaczki skałkowej bądź pracownicy firm wykonujących prace na wysokości. Mieliśmy wśród kursantów nawet zdobywcę Mount Everestu – mówi ppor. Łukasz Groch, dowódca szkolonego pododdziału. Większość uczestników ćwiczeń brała udział w organizowanej przez 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich kwalifikacji i otrzymała Wojskową Odznakę Górską.

REKLAMA

– Podczas szkolenia na zaporze żołnierze musieli z niej zjechać, wykorzystując przyrząd zjazdowy. Jest to wymagające zadanie, ponieważ budowla jest podzielona na dwie części – mówi kpt. Woch. Górna część to pionowa ściana, zbudowana tak, że schodzący zupełnie jej nie dotyka. Schodzi, używając tylko lin. Dolna część zapory jest pochyła, dzięki czemu można się od niej odbijać nogami. – Ale i tak dla większości osób najtrudniejszym momentem tego zadania jest… przejście przez barierkę po raz pierwszy – dodaje z uśmiechem kpt. Sławomir Woch. Po zjeździe z zapory uczestnicy szkolenia musieli wrócić na górę. – Używali tzw. techniki jumarowania, w której wykorzystuje się przyrządy zaciskowe do podchodzenia – mówi ppor. Groch. Najszybszy uczestnik kursu zjechał z ponad 80-metrowej zapory w zaledwie 12 s (średni wynik to minuta), natomiast rekordzista wspiął się na nią w 2,5 min (średnio zajmowało to 4 min).

– Tego typu zajęcia są przykładem rozwijania kompetencji przydatnych zarówno w czasie wojny, jak i w sytuacjach klęsk czy katastrof – zauważa Magdalena Mac, p.o. rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Betonowa zapora wodna w Solinie jest bowiem największą elektrownią szczytowo-pompową w Polsce. – Znajomość tego obiektu jest dla nas bardzo ważna. W razie awarii jesteśmy w stanie zasilać go naszą kontenerową elektrownią polową – wyjaśnia kpt. Woch. – Ćwiczenia mają również inny wymiar. Pokazujemy mieszkańcom okolicy, że jesteśmy, że można na nas liczyć, a także że szkolenia w WOT są naprawdę bardzo atrakcyjne, więc warto wstąpić w nasze szeregi – dodaje oficer.

Ewa Korsak

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Wizyta w PKW Łotwa
 
Zwiad ze spadochronem
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Desant do Jeziora Żywieckiego
Śladem profesjonalistów
Akademia Abrams ruszyła!
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Raptory już w Polsce
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
O pomocy dla Ukrainy
Szkolenie na klifie
Wspierają rodziny ukraińskich żołnierzy
Ostatni rozdział generała
Trzeci turnus na szkoleniu
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Wojsko pomaga ratować Odrę
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Przemysł idzie w OPL
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Katorżnik nie odpuszcza
Włoscy lotnicy w Malborku
Świat polskiej armii sprzed stu lat
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Kolejny krążek żołnierza-sportowca
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Kolektywna obrona to priorytet
Rozkaz ludobójstwa
1 Kadrowa idzie w bój
Młot na bolszewików
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Powrót do korzeni
Wymiana ciosów w Ukrainie
Raptory lecą do Polski
Pożegnanie z Iskrą
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Polacy świętują z żołnierzami
Wszystkiego najlepszego!
O jeden most za daleko?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AWL również w Żaganiu
Awanse w święto wojska
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Operacja „Śluza”
Żołnierze świętowali
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
NATO zmienia priorytety
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Dwa złota w jeden dzień
AFN uderzył w Kołobrzegu
Wojsko świętuje, przyłącz się!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO