moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sojusznicza przeprawa

Czołgi Abrams, Leopard, a także transportery Rosomak i VBCI sforsowały rzekę Narew. Było to możliwie dzięki przeprawie zorganizowanej przez żołnierzy z czterech armii. – To dowód na to, że siły sojusznicze przykładają dużą wagę do bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak, który obserwował działania wojskowych podczas ćwiczeń „Defender”.

Jeden z epizodów międzynarodowych manewrów „Defender Europe ’22” odbył się dziś w okolicach Nowogrodu. Tu pododdziały Wojska Polskiego, Stanów Zjednoczonych, Francji i Szwecji wspólnie forsowały rzekę Narew. – Wszyscy widzimy, jaka jest sytuacja na Ukrainie i zdajemy sobie sprawę z potencjalnego zagrożenia. To ćwiczenie ma pokazywać współdziałanie i sprawność Sojuszu Północnoatlantyckiego w kolektywnej obronie – powiedział prezydent Andrzej Duda, który obserwował przeprawę wojsk przez rzekę. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP zaznaczył także, że ćwiczenia, które odbywają się w Polsce, są „ważnym elementem doskonalenia współdziałania sojuszniczego”. – Cieszę się, że ćwiczenia w obronie odbywają się na terytorium Polski. Mam nadzieję, że wszystkim rodakom pokazuje to sojuszniczą dbałość o nasze bezpieczeństwo – zaznaczył.

O tym, że „Defender Europe ’22” jest bardzo ważnym przedsięwzięciem mówił także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – To ćwiczenia, które pokazują, że siły sojusznicze budują interoperacyjność, że współpracują ze sobą. Żołnierze Wojska Polskiego nieustannie podnoszą swoje umiejętności, wzmacniając tym samym bezpieczeństwo zarówno Polski, jak i całej wschodniej flanki NATO – powiedział szef MON-u. Dodał, że bardzo ważna jest obecność wojskowych ze Stanów Zjednoczonych, Francji oraz Szwecji, która może wkrótce dołączyć do Sojuszu Północnoatlantyckiego. – To wszystko jest dowodem tego, że siły sojusznicze przykładają dużą wagę do bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO. Razem jesteśmy silniejsi – podkreślił.

REKLAMA

Film: MON

Poligonowe zmagania sojuszników oglądał również Mike Brzeziński, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Amerykański dyplomata zauważył, że przesłaniem ćwiczeń „Defender” mogłoby być hasło „Jesteśmy gotowi”. Brzeziński dodał, że „bezpieczeństwo Polski jest święte, dlatego całe NATO stoi z nią ramię w ramię”. Podziękował także, za goszczenie amerykańskich żołnierzy, których jest na terenie naszego kraju już 12,6 tys., czyli więcej niż kiedykolwiek wcześniej. – Dziękuje Polsce także za to, że jest humanitarnym mocarstwem i pokazuje światu, jak należy traktować uchodźców – mówił.

Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, w realizację zadań nad Narwią było zaangażowanych prawie 2 tys. żołnierzy. Według scenariusza ćwiczenia teren na przeciwległym brzegu rzeki zajmował przeciwnik (w rolę OPFOR-u, ang. opposing force, wcielili się żołnierze z Batalionu Rozpoznawczego 9 Brygady Kawalerii Pancernej). Najpierw do działania wkroczyło lotnictwo. Myśliwce Su-22 rozpoznały i zniszczyły cele na zajętym przez przeciwnika obszarze, a ze śmigłowców W-3 Sokół desantowali się żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Kiedy sytuacja została opanowana rozpoczął się przerzut ciężkiego sprzętu przez Narew. Czołgi Leopard 2PL przedostały się na drugi brzeg, płynąc po dnie rzeki, a amerykańskie Abramsy po – zbudowanym przez siły US Army i Szwecji – moście pontonowym. Przeprawy promowe zorganizowali także Polacy i Francuzi, dzięki temu Narew mogły przekroczyć kołowe transportery opancerzone Rosomak i VBCI. Działania sojuszników zabezpieczały amerykańskie śmigłowce AH-64 Apache.

Przeprawa przez Narew nie zakończyła poligonowych działań sojuszników. Teraz Amerykanie przerzucą swoje siły na teren państw bałtyckich, a pozostałe pododdziały skierują się do Orzysza, gdzie m.in. przeprowadzą wspólny trening ogniowy.

Organizatorem ćwiczeń „Defender Europe ’22” są Stany Zjednoczone. W sumie na terenie pięciu krajów bierze w nich udział 18 tys. żołnierzy z ponad 20 państw, z czego 7 tys. z nich ćwiczy w Polsce. Manewry sojuszników zakończą się 27 maja.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Przemysław Keler/KPRP, Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt nowych wyzwań
 
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Biden: gra na przeczekanie
Szczyt NATO w Madrycie
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Wizyta w PKW Łotwa
Przełomowy szczyt
Nowy dowódca sił NATO w Europie
Motorem jest pamięć o poległych
Śladem profesjonalistów
Obwód ługański w rękach Rosjan
PKW Orlik wrócił do domu
Dwanaście razy złoto
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Marynarze nadawali ton rywalizacji o medale
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Amerykańskie F-15 w Polsce
WOT organizuje szkolenia w wakacje
Spektakl Kremla
W desancie zostają najlepsi
Unowocześnianie MW RP
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Ślązak lepiej uzbrojony?
Kierunek Liban
Zmiany kadrowe w WP
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
For Our Freedom and Yours
Na jakich zasadach rekompensaty dla rezerwistów?
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Przełomowy szczyt w Madrycie
Virtuti Militari ma 230 lat
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Kierunek Düsseldorf
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Nowe kły Rosomaków
Hańcza po raz pierwszy
Piąta kadencja generała Konopki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Światowi liderzy już w Madrycie
Umowa na Perkozy podpisana
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Pierwsza taka przysięga
Święto Dowództwa Operacyjnego
Sojusz z inicjatywą
WOT szkolił się w Solinie
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Nowe legitymacje służbowe dla żołnierzy
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Szczęśliwa „Błyskawica”
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO