moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kwalifikacja wojskowa już niebawem

21 marca zostanie ogłoszona kwalifikacja wojskowa. Przed komisjami lekarskimi będzie musiało się stawić ponad 210 tys. młodych ludzi. Wśród nich zdecydowaną większość stanowią mężczyźni urodzeni w 2003 roku. Armia czeka też na ochotników, którzy ukończyli 18 lat. Tegoroczna kwalifikacja potrwa od 4 kwietnia do 8 lipca.

Kwalifikacja wojskowa odbywa się od 2009 roku, czyli od czasu zawieszenia zasadniczej służby wojskowej. Głównym celem kwalifikacji jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi pod kątem służby w wojsku. Każdego roku wezwanie przed komisje lekarskie dostaje około 200 tys. osób, w tym tzw. rocznik podstawowy, czyli mężczyźni, którzy ukończyli 19 lat.

 

Kto się musi stawić?

Co roku szczegóły dotyczące kwalifikacji określają w odpowiednim rozporządzeniu ministrowie: spraw wewnętrznych i administracji oraz obrony narodowej. Tegoroczna kwalifikacja zostanie ogłoszona 21 marca i potrwa od 4 kwietnia do 8 lipca. Będzie się odbywać na terenie wszystkich 16 województw. Za jej przeprowadzenie odpowiedzialni są wojewodowie przy współudziale szefów 16 wojewódzkich sztabów wojskowych. – Szacujemy, że w tym roku obowiązek stawiennictwa dotyczy ok. 210 tys. młodych osób, w tym głównie mężczyzn urodzonych w 2003 roku – informuje płk Mariusz Muskus, szef Oddziału Uzupełnień Pokojowych i Służby Wojskowej w Zarządzie Organizacji i Uzupełnień P-1 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Ale to nie wszystko. Przed komisjami będą musieli stawić się także mężczyźni z roczników 1998–2002, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, a także osoby urodzone w 2000 i 2001 roku, które wcześniej otrzymały kategorię zdolności „B” (czasowo niezdolne do czynnej służby, np. z powodów zdrowotnych). Stawienie się przed komisją i poddanie się badaniom lekarskim pozwoli w ich przypadku na uregulowanie stosunku do powszechnego obowiązku obrony i przeniesienie do rezerwy.

Obowiązek stawiennictwa przed komisjami będą też miały niektóre kobiety. Chodzi tu zwłaszcza o panie urodzone w latach 1998–2003, mające wykształcenie przydatne w wojsku lub kończące w tym roku naukę w określonych specjalnościach i kierunkach, w tym lekarskim, farmacji, pielęgniarstwa, psychologii, ratownictwa medycznego i weterynarii. Do kwalifikacji mogą się także zgłosić pełnoletni ochotnicy, nie mający jeszcze przydzielonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Każdego, kto stanie do kwalifikacji, czekają na początek podstawowe badania lekarskie, w tym pomiar ciśnienia, sprawdzenie słuchu i wzroku, wagi i postawy. Ci, którzy zmagają się z chorobą przewlekłą, będą musieli przedstawić dokumentację medyczną i w razie konieczności wziąć udział w dodatkowych badaniach. Częścią kwalifikacji będzie też rozmowa z przedstawicielem wojskowej komendy uzupełnień. Ta ostatnia osoba, na podstawie m.in. orzeczenia lekarskiego i kategorii zdrowia przyznanej przez członka komisji lekarskiej, zdecyduje o przeznaczeniu (lub nie) do odbywania czynnej służby wojskowej i wręczy książeczkę wojskową. Ci, którzy przeszli kwalifikację, zostaną po 14 dniach przeniesieni do rezerwy. Wyjątkiem będą osoby z kategorią „B”, czyli z orzeczoną czasową niezdolnością do służby.

Na dwa razy

W 2020 roku kwalifikacja rozpoczęła się na początku lutego i miała potrwać do 30 kwietnia. W połowie marca – z powodu pierwszej fali koronawirusa – została zakończona. Ci, którzy nie zdążyli stanąć przed komisją, zostali w 2020 roku zwolnieni z tego obowiązku. W rezultacie kwalifikacja nie objęła połowy z ponad dwustu tysięcy dziewiętnastolatków i osób ze starszych roczników zobowiązanych do stawiennictwa. – Osoby te, już jako rocznik starszy miały możliwość podejścia do kwalifikacji w 2021 roku. Jeśli się nie stawiły, muszą pamiętać, że ten obowiązek dotyczy ich do końca roku kalendarzowego, w którym ukończą 24 lata – mówi płk Muskus.

Pandemia pokrzyżowała plany także w przypadku ubiegłorocznej kwalifikacji. Pierwotnie miała się rozpocząć 25 stycznia i potrwać do końca kwietnia. Tak się jednak nie stało. Znowelizowane rozporządzenie wprowadziło nowe terminy, zakładające prowadzenie kwalifikacji w ciągu całego roku, z datami ogłoszenia w marcu lub lipcu. – Kwalifikacja została rozłożona na dwie tury. Pierwsza trwała od 7 kwietnia do 23 lipca, druga od 9 sierpnia do 19 listopada. W większości miast w Polsce odbyła się w tym drugim terminie – informuje płk Muskus.

Co zabrać na kwalifikację?

Osoby wybierające się na kwalifikację muszą zabrać ze sobą dowód osobisty, zdjęcie bez nakrycia głowy o wymiarach 3x4 cm, dokumenty potwierdzające wykształcenie lub kontynuację nauki oraz dokumentację medyczną dotyczącą chorób przewlekłych lub przebytych urazów. Ci, którzy stawali już przez komisjami, np. osoby z kategorią „B”, powinni zabrać dokument potwierdzający tożsamość i książeczkę wojskową. Pozostałe dokumenty są wymagane jedynie w przypadku, gdy zaszły w nich jakieś zmiany (np. ukończenie nauki, nowe badania medyczne).

Przypomnijmy, że zmiany w zakresie kwalifikacji ma wprowadzić procedowana ustawa o obronie ojczyzny. Wśród głównych propozycji zmian są te zakładające wydłużenie obowiązku stawiennictwa do końca roku kalendarzowego, w którym osoba objęta kwalifikacją skończy 55 lat, zastąpienie książeczki wojskowej zaświadczeniem o odbyciu kwalifikacji oraz brak konieczności poddania się badaniom lekarskim w przypadku ubiegania się o przyjęcie do służby czynnej w ciągu trzech lat od wydania orzeczenia o zdolności do jej pełnienia. Nadzór nad całością kwalifikacji ma – w miejsce ministra spraw wewnętrznych i administracji – przejąć szef MON-u.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
 
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zbrodnia made in ZSRS
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Szpej na miarę potrzeb
Barwy walki
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto wojskowego sportu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
V Korpus z nowym dowódcą
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, część druga
Mundury w linii... produkcyjnej
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Przygotowania czas zacząć
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kurs z dzwonem
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojsko inwestuje w Limanowej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ogień w podziemiu
Sprawa katyńska à la española
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Głos z katyńskich mogił
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Rakiety dla Jastrzębi
Ramię w ramię z aliantami
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Optyka dla żołnierzy
Odstraszanie i obrona
NATO na północnym szlaku
Prawda o zbrodni katyńskiej
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zmiany w dodatkach stażowych
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO