moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu

Polska została członkiem Eurokorpusu, stała się ważnym elementem dowodzenia w ramach NATO i UE. Będziemy mieli wpływ na podejmowane decyzje. Dwoisty charakter Eurokorpusu – zdolność współpracy z Sojuszem i Unią – nadaje tej strukturze unikatowy charakter – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak w Strasburgu podczas uroczystości przyjęcia Polski do tej formacji.

Uroczystość przyjęcia Polski jako państwa ramowego, czyli pełnoprawnego członka, odbyła się na głównym placu Eurokorpusu w Strasburgu. Ceremonii, w której uczestniczyli również szefowie sztabów pozostałych państw członkowskich, przewodniczył gen. por. Peter Devogelaere, dowódca generalny Eurokorpusu. – To punkt zwrotny dla Eurokorpusu, kolejne znaczące państwo w Europie wspiera nasze działania – powiedział gen. por. Peter Devogelaere.

Polska dołącza do elity

REKLAMA

Do stojących w rzędzie pięciu pocztów sztandarowych – Francji, Niemiec, Hiszpanii, Belgii i Luksemburga – dołączył jako szósty – polski. Zostały odegrane hymny dotychczasowych członków Eurokorpusu, a gdy zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”, na maszt wciągnięto polską flagę.

Dlaczego Polska dołączyła do Eurokorpusu? Minister Mariusz Błaszczak mówił podczas uroczystości, że jednym z argumentów „za” był natowsko-unijny charakter tego projektu. Zdaniem szefa MON-u Eurokorpus powinien nadal zachować równowagę w zaangażowaniu w operacje Sojuszu oraz Unii. Powinien także kontynuować współpracę z natowskim dowództwem SHAPE w Mons, które odpowiada za koordynację wszystkich operacji podejmowanych przez siły Sojuszu. Jednocześnie szef MON-u zapewnił, że Polska chce się angażować w unijne misje w ramach Eurokorpusu. – Będziemy odpowiedzialnie i z pełnym profesjonalizmem pracować nad wypełnieniem zobowiązań, które dzisiaj przyjęliśmy – podkreślał minister Błaszczak. – Nie jesteśmy tylko konsumentem bezpieczeństwa, ale też gwarantujemy bezpieczeństwo – dodał.

Eurokorpus był dotychczas skoncentrowany głównie na zagrożeniach płynących z południa. Minister Błaszczak zapowiedział, że będziemy rozmawiać z naszymi partnerami także o zagrożeniach ze wschodu, takich jak atak hybrydowy ze strony Białorusi przypuszczony na polską granicę.

Jesteśmy rzetelnym sojusznikiem i partnerem

– Nasza akcesja to ważne wydarzenie dla Eurokorpusu – komentuje kmdr por. Marcin Szpyt, oficer prasowy polskiego kontyngentu Eurocorps, i przypomina, że poprzednio takie wydarzenie miało miejsce 26 lat temu, gdy państwem ramowym Eurokorpusu został Luksemburg.

– Przystępując do Eurokorpusu jako państwo ramowe potwierdzamy, że jesteśmy rzetelnym sojusznikiem i partnerem, na którego zawsze można liczyć w wypełnianiu zadań w ramach NATO czy UE – mówi gen. bryg. Adam Marczak, zastępca szefa Sztabu ds. Wsparcia (DCOS SPT) w Eurokorpusie. Jak podkreśla oficer, Polska będzie miała wpływ na wszystkie podejmowane decyzje. – Bycie przy tzw. stole decyzyjnym to duża odpowiedzialność, także dla mnie jako starszego oficera narodowego – dodaje gen. Marczak.

Polska stała się państwem stowarzyszonym Eurokorpusu w 2002 roku. W styczniu 2003 roku pierwsi żołnierze WP (oficer i podoficer) rozpoczęli służbę w Strasburgu. Obecnie polski kontyngent liczy ponad 60 wojskowych. Wkrótce liczba ta się podwoi, polscy oficerowie obejmą stanowiska dowódcze w kwaterze głównej, zaś w 2023 roku polski trzygwiazdkowy generał zostanie (do 2025 roku) dowódcą tej formacji.

– Czeka nas intensywny czas. Przygotowujemy się do certyfikacji połączonego dowództwa, które powstanie na bazie Eurokorpusu i będzie w gotowości w ramach użycia Sił Odpowiedzi NATO w roku 2024. Rok 2025 będzie oznaczał pełnienie dyżuru w ramach Grupy Bojowej Unii Europejskiej – mówi gen. bryg. Adam Marczak

Podwójne siły

Eurokorpus to europejskie siły dostępne dla UE i NATO. Wielonarodowa Kwatera Główna w Strasburgu planuje i przygotowuje operacje wojskowe oraz nimi kieruje. W jej skład wchodzi 11 krajów, ale tylko Francja, Niemcy, Hiszpania, Belgia, Luksemburg i od teraz Polska są państwami ramowymi, które decydują o zaangażowaniu w natowskie i unijne operacje. Krajami stowarzyszonymi, które wspierają Eurokorpus, delegując do Strasburga oficerów sztabowych, są: Austria, Grecja, Włochy, Rumunia i Turcja.

Podczas wizyty w Strasburgu minister Błaszczak spotkał się także z przedstawicielami Polonii, którym podziękował za pracę na rzecz upowszechniania historii Polski, a szczególnie za pamięć o gen. dyw. Stanisławie Maczku i 1 Polskiej Dywizji Pancernej.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Malwina Ziemkiewicz / CO MON, kmdr por. Marcin Szypt

dodaj komentarz

komentarze


Jakie zasady stypendiów dla studentów?
 
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Przeprawa przez Wisłę
Lotnicza strona „Defendera”
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
PKW Orlik wrócił do domu
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Polscy żołnierze na podium
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Przewrót majowy
Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie
Coraz więcej Rosomaków w armii
Nie tylko „Defender”
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Bitwa o Kamień Stołpecki
Ochotnicy do wojska
Podchorążowie na koniach
„Defender” otworzył ogień
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Uratować życie na polu walki
Amerykańskie F-15 w Polsce
Wielki dzień dla polskiego wojska
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
Resortowe kolonie i obozy
Gotowi na pojedynek!
Symboliczne lwowskie pojednanie
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Sojusznicza przeprawa
Kolejne baterie „Wisły”
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Ukraina potrzebuje silniejszego wsparcia
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Ottokar przyspiesza
Raport podkomisji smoleńskiej
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Spotkaj się ze specjalsami
Polsko-francuska współpraca na poligonie
Aktualizacja Pustelnika
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Więcej pieniędzy na zapomogi
Za wolność naszą i waszą
F-15 w Łasku
Polacy na Monte Cassino
Haniebny wyrok, niezasłużona śmierć
Medale za walkę z COVID-19
Defence24 Day o bezpieczeństwie
Droga ku liczniejszej armii
Kolejne szkoły stawiają na OPW
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Wojsko znów zagra z Gortatem
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Poszła Kresowa, poszła Karpacka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO