moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dodatek specjalny za ochronę granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej poszerza katalog zadań uprawniających do dodatku specjalnego. Dzięki temu będą go mogli otrzymać także żołnierze, którzy ochraniają granicę polsko-białoruską. Za każdą dobę takich działań dostaną 45 zł. MON przygotowało właśnie dwa projekty rozporządzeń w tej sprawie.

Żołnierze zawodowi w zależności od pełnionej służby i zajmowanego stanowiska otrzymują różne dodatki finansowe. Jeden z nich – tak zwany specjalny – przysługuje za szczególne warunki służby i wypłacany jest m.in. załogom wojskowych samolotów i śmigłowców za wykonane loty, marynarzom za służbę na jednostkach wychodzących w morze, wykonywanie prac podwodnych z użyciem sprzętu do nurkowania, skoki ze spadochronem, a także rozminowywanie terenu lub jego oczyszczanie z przedmiotów wybuchowych. Na dodatek specjalny mogą liczyć także wojskowi, którzy wykonują zadania związane z bezpośrednim zwalczaniem terroryzmu, służący w Żandarmerii Wojskowej oraz służbach: kontrwywiadu lub wywiadu wojskowego. Dodatek ten przysługuje także za wykonywanie zadań ratowniczych oraz związanych z zapobieganiem skutkom klęsk żywiołowych lub ich usuwaniem.

Ze względu na wzrost zagrożeń atakami hybrydowymi kierownictwo ministerstwa obrony uznało, że dodatkowe pieniądze powinni otrzymywać także ci żołnierze, którzy chronią polsko-białoruskiej granicy. „Uwzględniając bezprecedensową sytuację na wschodniej granicy kraju związaną z prowadzeniem działań hybrydowych bezpośrednio zagrażających pokojowi i bezpieczeństwu państwa, zasadne jest rozszerzenie katalogu działań, za które przysługuje dodatek specjalny, o działania z zakresu zarządzania kryzysowego” – uzasadniają przedstawiciele resortu.

REKLAMA

Choć działalność związana z tzw. zarządzeniem kryzysowym nie jest dla wojska niczym nowym, to dotychczas w przepisach brakowało regulacji, która obejmowałaby także zadania wykonywane obecnie przez żołnierzy na granicy. Teraz ma się to zmienić.

W projekcie rozporządzenia MON-u, dotyczącego dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych, zapisano, że każdy wojskowy wykonujący tego rodzaju zadania poza macierzystą jednostką będzie otrzymywał dodatek specjalny. Jego wysokość będzie iloczynem wskaźnika 0.03 i kwoty bazowej wynoszącej 1500 zł brutto. Oznacza to, że za każdą rozpoczętą dobę wykonywania takich zadań żołnierz otrzyma 45 zł. – Żołnierze na granicy służą dzień i noc. Nie robią tego dla pieniędzy, bo nie z taką myślą zakładali mundur. Niemniej jednak ten gest ze strony ministra, przewidujący wypłaty dodatku specjalnego, będzie poniekąd rekompensatą za służbę z dala od domu i bliskich. Jest też dowodem wsparcia ze strony ministerstwa – mówi mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy 18 Dywizji Zmechanizowanej. Żołnierze z tego związku taktycznego służą na polsko-białoruskiej granicy od 4 października.

Takie same rozwiązania MON planuje też wprowadzić dla żołnierzy niezawodowych, którzy takie zadania wykonują, np. w ramach szkolenia wojskowego czy terytorialnej służby wojskowej. Dodatek w tym przypadku również wyniesie 45 zł za każdą rozpoczętą dobę wykonywania tych zadań. Zmiany zostały zapisane w projekcie rozporządzenia dotyczącego stawek uposażenia zasadniczego oraz dodatków.

W obu projektach znalazła się również propozycja, by taki sam dodatek przysługiwał żołnierzom, którzy biorą udział w akcjach poszukiwawczych.

Obecnie służbę na wschodniej ścianie pełni kilkanaście tysięcy żołnierzy. Razem z funkcjonariuszami Straży Granicznej i Policji chronią oni granicę polsko-białoruską przed nielegalnymi próbami forsowania jej przez migrantów ze strony Białorusi. Ich zadania polegają m.in. na pieszym patrolowaniu pasa przygranicznego oraz poszukiwaniu osób, którym udało się nielegalnie dostać do Polski.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 11 LDKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Spędź ferie z WOT
 
Saperzy rozminowują Kłaj
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
W BBN o sytuacji na granicy
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Bez AK, ale nadal w walce
Na wolność przez dwa mury
Legionowski szpital niemal gotowy
Misja nie tylko wojskowa
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
W Brukseli o przyszłości NATO
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Jak Perun z Piratem
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Gotowi na arktyczne zimno
Pierwszy krok do zawodowców
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Konkurs pamięci o Katyniu
Survival w Kosowie
Wiedza, która ratuje życie
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
Strzały na granicy
Jakie zmiany dla podchorążych?
Oczy na wschodnią flankę
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Walka, która poruszyła Europę
Rodzeństwo na medal
Nowa Rada przy prezydencie
Na granicy (na razie) spokojniej
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Zielony, żółty czy czerwony?
Keeping Guard on Integrity
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Polska członkiem Eurokorpusu
Nowe garaże dla Leopardów
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
Nominacje dla ośmiu oficerów
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Nauka kruszenia lodu
Nowe możliwości bydgoskich WZL
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Zima, skały i kawalerzyści
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO