moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1

Kopia decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r. o zamordowaniu polskich oficerów to jeden z dokumentów, które znalazły się w odtajnionych materiałach przekazanych Polsce 14 października 1992 r. Ich ujawnienie było przełomem w odkrywaniu prawdy o zbrodni. Akta pochodzące z tzw. teczki nr 1 potwierdzały odpowiedzialność przywódców ZSRR za mord katyński.


„Przekazując materiały narodowi polskiemu i opinii światowej, rząd Rosji i prezydent Borys Jelcyn zamierzają wyłączyć kłamstwa ze stosunków między Rosją i Polską”, mówił prof. Rudolf Pichoja, przewodniczący Komitetu ds. Archiwów Państwowych, wręczając w 1992 roku w Warszawie prezydentowi Lechowi Wałęsie kopie odtajnionych dokumentów dotyczących zbrodni katyńskiej. – Przez wiele lat władze sowieckie konsekwentnie zaprzeczały odpowiedzialności ZSRR za zamordowanie wiosną 1940 roku 22 tys. obywateli polskich – mówi dr Janusz Drabiński, historyk zajmujący się okresem II wojny światowej.

Zmieniło się to dopiero 13 kwietnia 1990 roku, czyli 47 lat od ujawnienia przez Niemców informacji o odnalezieniu grobów katyńskich. Tego dnia rządowa agencja TASS w oficjalnym komunikacie zatwierdzonym przez Biuro Polityczne Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego potwierdziła, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani przez NKWD. Jako bezpośrednio odpowiedzialnych za zbrodnię wskazano Ławrientija Berię, szefa NKWD, i jego zastępcę Wsiewołoda Mierkułowa. „Strona radziecka, wyrażając głębokie ubolewanie w związku z tragedią katyńską, oświadcza, iż jest to jedna z najcięższych zbrodni stalinizmu”, napisano w komunikacie. Tego samego dnia Michaił Gorbaczow, prezydent ZSRR, przekazał na ręce prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego pierwsze kopie dokumentacji zbrodni katyńskiej. Były to m.in. listy więźniów skierowanych na rozstrzelanie w kwietniu i maju 1940 roku z obozu w Kozielsku i w Ostaszkowie.

 

REKLAMA

Gorbaczow zlecił także wyjaśnienie okoliczności tej zbrodni i od września 1990 roku radziecka Główna Prokuratura Wojskowa prowadziła śledztwo w sprawie Katynia. Zostało ono umorzone w 2004 roku. Nikomu z przywódców ZSRR nie postawiono zarzutów. Sześć lat później Dmitrij Miedwiediew, prezydent Rosji przekazał polskiej stronie 67 ze 183 tomów akt tego śledztwa. – Pozostałe tomy są utajnione do dzisiaj – zaznacza historyk.

Kolejnym przełomowym momentem odkłamywania historii było przekazanie Polsce 14 października 1992 roku na polecenie Borysa Jelcyna, prezydenta Rosji, odtajnionych dokumentów katyńskich. Akta potwierdzające odpowiedzialność ZSRR za zbrodnię pochodziły z tajnej tzw. teczki specjalnej nr 1 przechowywanej w Archiwum KC KPZR. Wśród materiałów znalazła się m.in. kopia decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku o wymordowaniu polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Rosjanie przekazali także notatkę Aleksandra Szelepina, szefa KGB, z 3 marca 1959 roku. W swoim piśmie proponował on Nikicie Chruszczowowi, pierwszemu sekretarzowi Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, zniszczenie 21 857 teczek personalnych Polaków zamordowanych przez NKWD. – Notatka potwierdza liczbę ofiar zbrodni katyńskiej – zauważa dr Drabiński.

 

Historyk dodaje, że przekazanie akt w 1992 roku stało się przełomem w ujawnianiu prawdy o zbrodni katyńskiej. – Chociaż dwa lata wcześniej władze ZSRR przyznały, że mordu dokonało NKWD, dopiero odtajnione 14 października dokumenty potwierdziły udział najwyższych władz radzieckich przy podejmowaniu decyzji o zamordowaniu Polaków oraz w zacieraniu śladów po niej – tłumaczy dr Drabiński. Akta te udowodniły także, że przywódcy ZSRR wiedzieli o radzieckiej odpowiedzialności za zbrodnię i przez lata ją ukrywali.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Muzeum Katyńskie, Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
 
Amerykanie polegli nad Polską
Pamiętać o tych, którzy nie wrócili z misji
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
W BBN o sytuacji na granicy
Course on Diplomacy
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Cougary dla Wojska Polskiego
Będzie ustawa o obronie
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Nocne ataki na granicę udaremnione
SOMA dla specjalsów
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Oczy na wschodnią flankę
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
„Tumak ’21” na finiszu
Test odporności
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Podhalańczyk z pucharem „Polski Zbrojnej”
Orlik po raz dziesiąty
Mielec wraca do odrzutowców
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Gdy mąż i tata na misji
Wiedza, dzięki której możesz uratować życie
Chargé d’affaires Białorusi wezwany do MSZ ws. incydentu na granicy
Nowy stopień w siłach zbrojnych
W Sejmie o sytuacji na granicy
Na straży polskich rubieży
Tor pod osłoną
W jedynym słusznym kierunku
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Dodatek specjalny za ochronę granicy
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Żołnierz ranny na granicy
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Afganistan. Czas wracać do domu
„Solidarna Belona”: czysty tor do Szczecina
Polskie wyrzutnie Wisły
Bryza na południowej flance
Kraj okupowany, ale nie zwyciężony!
„Kuźnia karabinów” w Orzyszu
Niemiec z Goździkiem
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Pomoc socjalna dla żołnierzy
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
F-16 lecą na Litwę
NATO wspiera Polskę walczącą z kryzysem migracyjnym
Reforma administracji wojskowej
Kolejne sankcje wobec Mińska?
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Sojusznicze wsparcie
Przygotowania do budowy ogrodzenia na granicy
Zespół NATO na bojowo
Niepowtarzalność 1918

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO