moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jaki będzie nowy rok akademicki?

Zamiast przed monitorem komputera nauka w sali wykładowej – tak od 1 października ma przebiegać rok akademicki 2021–2022. Powrót studentów wojskowych i cywilnych do nauki stacjonarnej nie oznacza jednak całkowitego pożegnania z zajęciami online. Uczelnie, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii, planują np. zdalne wykłady i konwersatoria.

Pandemia COVID-19 sprawiła, że w ostatnim roku akademickim studenci, zamiast w salach wykładowych, wiedzę zdobywali głównie przed monitorami komputerów. Wszystko jednak wskazuje na to, że w tym roku 1 października studenci powrócą w mury uczelni.

Wojskowe akademie większość zajęć zamierzają prowadzić w formie stacjonarnej. Chodzi szczególnie o naukę w laboratoriach, ćwiczenia oraz zajęcia projektowe, kształtujące umiejętności praktyczne. Ale studenci muszą być gotowi także na zajęcia online. Pojawią się one chociażby w Akademii Sztuki Wojennej czy Akademii Wojsk Lądowych. Wrocławska uczelnia chce w ten sposób organizować np. testy sprawdzające, egzaminy teoretyczne, szkolenia doskonalące i uzupełniające dla podchorążych. Za pomocą platformy e-learningowej AWL przeprowadzi także część zajęć wykładowych i konwersatoryjnych.

REKLAMA

Nauka wyciągnięta z epidemii

Choć funkcjonowanie w warunkach pandemii stało się dla wszystkich uczelni niemałym wyzwaniem, to zdobyte doświadczenia i wymuszone sytuacją zmiany przyczyniły się do wprowadzenia wielu udogodnień. – Lockdown spowodował, że rozpoczęte jeszcze przed pandemią prace nad platformą do nauki zdalnej, znacznie przyspieszyły. Rezultatem tego jest stale rozbudowywana i unowocześniana platforma eduPortal – przyznaje kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik prasowy Akademii Marynarki Wojennej.

Korzystne zmiany w funkcjonowaniu uczelni zauważają też przedstawiciele WAT. Ta część kadry, która wcześniej nie korzystała z technologii informacyjno-komunikacyjnych, zdobyła nowe kwalifikacje i możliwości prowadzenia nowoczesnych form nauczania. Natomiast dla studentów nauka z elementami e-learningu była korzystna, bo uczyła większej samodzielności i zdyscyplinowania.

Studia zdalne są… nudne

Mimo to studenci czekają na „normalne” zajęcia. Pokazują to chociażby wyniki sondażu przeprowadzonego na WAT. – Studenci, którzy otrzymali indeksy jesienią 2020 roku, praktycznie nie mieli okazji poznać infrastruktury naszej uczelni, kadry, koleżanek i kolegów z roku. W tym trudnym czasie zamarło życie akademickie, została odwołana część wyjazdów na konferencje naukowe, a także zawieszona działalność kół naukowych. A to przecież elementy niezbędne do właściwego funkcjonowania naszej społeczności akademickiej. Dlatego liczymy, że w nowym roku akademickim system kształcenia będzie podobny do okresu sprzed pandemii – mówi płk Przemysław Wachulak, rektor-komendant WAT.

Uczelnie wojskowe wciąż funkcjonują w rygorze sanitarnym, wynikającym z zagrożenia epidemicznego. Na terenie placówek przeprowadza się pomiar temperatury, dezynfekcję wchodzących, w zamkniętych pomieszczeniach jest wymagane zakładanie maseczek. Przedstawiciele wojskowych akademii uważają, że szansą na powrót do normalności są szczepienia przeciwko COVID-19. W AWL podwójną dawką zostało zaszczepionych ponad 95% pracowników. W ASzWoj na początku października pojawią się mobilne punkty szczepień i każdy chętny student będzie mógł się zaszczepić.

Działania profilaktyczne związane z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się COVID-19 cały czas są prowadzone także we wrocławskiej uczelni. Przykład? – Zaplanowaliśmy zajęcia tak, by maksymalnie ograniczyć kontakty studentów cywilnych z podchorążymi – mówi kpt. Roksana Borowska, oficer prasowy AWL.

Wszystkie wojskowe szkoły wyższe deklarują, że są gotowe, jeśli sytuacja epidemiczna się pogorszy, maksymalnie ograniczyć zajęcia stacjonarne. – W razie konieczność jesteśmy przygotowani na to, że płynnie przejdziemy na naukę w trybie hybrydowym lub całkowicie zdalnym – zapewnia dr inż. Zdzisław Chudy, kierownik Działu Organizacji Kształcenia WAT.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Marta Serafin, Bogusław Politowski, Jakub Piechota / ORP Wodnik, WAT

dodaj komentarz

komentarze


Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
 
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Emerytura wypłacana w … karmie
Kobiety a pokój
Eto, pies na misje
Żołnierze bez testów z WF-u
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Test mobilności 12 Dywizji
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Saper robi przejście
Szczury Torbuku
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Time for Miecznik
Wilk na poligonie
Ciemne strony Facebooka
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Polityka nie znosi próżni
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Rezerwista ochotnik też musi się starać
AZOR – podwodny specjalista
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Czy będą podwyżki?
Wzmocnione siły na granicy
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
W jedynym słusznym kierunku
Wybierz się na wojskowe studia
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Duch Invictus jest, czas na formę
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Afganistan. Czas wracać do domu
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Course on Diplomacy
Kraby dla podhalańczyków
Legia Akademicka po raz piąty
KFOR: wyższy stopień gotowości
O bezpieczeństwie państw NATO
Star Army
Advantages of Efficient Organization
Raki dla podhalańczyków
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Ogień na alpejskich szczytach
Dron dla hydrografów
Dron z LAW-u
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Zbrodnia bez kary
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szef MON odwiedził USA
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Inwestycje Stoczni Wojennej
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO