moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia

Był kapelanem Armii Krajowej, walczył także w powstaniu warszawskim. Już wkrótce na ekranach kin będziemy mogli zobaczyć film „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” przedstawiający wojenne losy Prymasa Tysiąclecia. Twórców projektu podczas pracy wspierali żołnierze z Dowództwa Garnizonu Warszawa, m.in. muzycy z Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy, którzy nagrali muzykę do filmu.

3 sierpnia przypada 120. rocznica urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego, biskupa diecezjalnego lubelskiego, arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego i warszawskiego oraz prymasa Polski. Z tej okazji w Warszawie odbyła się we wtorek konferencja prasowa promująca film o Prymasie Tysiąclecia. Produkcja zatytułowana „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” nie przedstawia całego życiorysu bohatera, ale skupia się na jego posłudze w czasie powstania warszawskiego. Wówczas Wyszyński był kapelanem Armii Krajowej, brał także udział w powstaniu warszawskim.

 

REKLAMA

– Chcieliśmy opowiedzieć tę niezwykłą historię, bo okres wojenny ks. por. Wyszyńskiego jest bardzo często pomijany przez biografów. Wszyscy znają kard. Wyszyńskiego, ale nie znają ks. porucznika Wyszyńskiego ps. Radwan III. Chcemy i musimy to zmienić – mówił Tadeusz Syka, producent i reżyser. – To film o człowieku, a nie o pomniku. To opowieść o dylematach moralnych, o tym jak w obliczu cierpienia miłować tych, do których przyszło strzelać jego kompanom – podkreślił.

Pomysł zrealizowania filmu o wojennych dziejach Wyszyńskiego chwalił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. – Z wielką radością oczekuję na ten film, bo opowiada on o fragmencie życia kardynała, który ukształtował jego postawę. Nie znając tego etapu, nie zrozumiemy jego słów, iż niepodległość jest najważniejszym darem, jaki opatrzność daje ludziom i narodom – mówił minister Kasprzyk.

Zdjęcia do filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” powstawały przez ostatni rok. Sceny były kręcone w miejscach, w jakich w czasie wojny działał ks. por. Wyszyński, m.in. w podwarszawskich Laskach i w Puszczy Kampinoskiej. Przy realizacji filmu jego twórców wspierali m.in. żołnierze z Dowództwa Garnizonu Warszawa. – Nie sposób pokazać historii kapelana Armii Krajowej bez Wojska Polskiego. To było dla nas bardzo ważne, abyśmy mogli razem odkryć nieznane losy księdza porucznika Wyszyńskiego. Poza tym wojsko wspierało nas w bardzo szerokim spektrum działań podczas produkcji filmu – mówił podczas konferencji reżyser.

Ppłk Artur Sak, pełniący obowiązki oficera pasowego DGW, poinformował, że do współpracy z producentami zostali skierowani żołnierze z 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego, Pułku Ochrony oraz Oddziału Zabezpieczenia Garnizonu Stołecznego. – Ich zadaniem było zabezpieczenie terenu, na którym kręcono zdjęcia pod względem sanitarnym, żywnościowym, ochronnym oraz medycznym. Dbali też o bezpieczeństwo podczas nagrywania scen podwyższonego ryzyka z użyciem pirotechniki – powiedział „Polsce Zbrojnej” ppłk Artur Sak. Swoją rolę w produkcji odegrali również muzycy z Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy, którzy wspólnie z artystami z Orkiestry Opery Novej, pod batutą mjr. Dominika Sierzputowskiego, nagrali muzykę do filmu. – Zależało nam na tym, aby oddać ten wojenny sznyt, szczególnie w utworach skomponowanych na potrzeby filmu przez Atanasa Valkova. Bez wojska by się to nie udało – zaznaczył Tadeusz Syka.

W rolę księdza porucznika Wyszyńskiego wcielił się Ksawery Szlenkier, a matkę Różę Czacką, założycielkę Zakładu dla Ociemniałych w Laskach, zagrała Małgorzata Kożuchowska. Na ekranie zobaczymy także Idę Nowakowską, Marcina Kwaśnego, Lecha Dyblika, Agnieszkę Kawiorkę, Adama Fidusiewicza, Jana Marczewskiego, Roberta Czebotara, Mariusza Drężka oraz ks. Dominika Chmielewskiego. – Mam nadzieję, że ten film dotrze do serc wielu młodych ludzi – mówił Marcin Kwaśny.

Obecny na konferencji kardynał Kazimierz Nycz przypomniał, że 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się beatyfikacja kardynała Wyszyńskiego i matki Róży. – Z powodu pandemii ta uroczystość została przesunięta i odbędzie się dopiero teraz. Jednak przez ten czas powstało wiele inicjatyw mających uhonorować kardynała. Myślę, że z tych wszystkich wydarzeń ten film jest najważniejszy – powiedział.

Producentem jest studio filmowe braci Syków – High Hope Films, a koproducentem – Biuro Programu „Niepodległa”. „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” będzie wyświetlana w kinach od 17 września. Produkcja została objęta patronatem Ministra Obrony Narodowej. – Zachęcam do oglądania. Na pewno każdy znajdzie w tym filmie coś dla siebie – dodał Tadeusz Syka.

MM

autor zdjęć: Artur Orzechowski, High Hope Films, DGW

dodaj komentarz

komentarze


W walce na dwa fronty – bez szans
 
MSPO 2021 - serwis specjalny
Rzetelna informacja w cenie!
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Kosmiczne technologie na MSPO
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Jaki będzie nowy rok akademicki?
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
Żołnierze bez testów z WF-u
Defendery w komplecie
Pomnik prawdy o Katyniu
Przez sport do wojska!
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Symulator dla kierowców ciężarówek
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Techniki linowe dla wybranych
Współpraca i walka w komunikacji
Symulator skoków ze spadochronem
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Wybierz się na wojskowe studia
Ziemia z misji na pamiątkę
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Szczyt NATO już w poniedziałek
Misja, w której stawką było życie
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Defendery. Innowacyjność w cenie
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Emerytura wypłacana w … karmie
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Afganistan. Czas wracać do domu
Do broni!
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
W jedynym słusznym kierunku
Trwa operacja „Silne wsparcie”
HSW ma ofertę dla armii
Ewakuacja z Afganistanu dobiegła końca
Skok na głęboką wodę
Czołgi do ataku!
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Żołnierze wrócili do Polski
Course on Diplomacy
Nowe racje dla specjalsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO