moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szczyt NATO już w poniedziałek

Otwieramy nowy rozdział NATO! – zapowiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jens Stoltenberg mówił w piątek o tematach, które będą poruszane podczas rozpoczynającego się w poniedziałek szczytu NATO. Obrady odbędą się w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli z udziałem m.in. prezydentów Joe Bidena i Andrzeja Dudy.

– Liderzy NATO spotkają się w kluczowym momencie dla Sojuszu i kolektywnego bezpieczeństwa – mówił Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej zapowiadającej szczyt Sojuszu. – Musimy odpowiadać na wiele wyzwań i zagrożeń pojawiających się w tym samym czasie – dodał. Jako pierwsze zagrożenie dla międzynarodowego porządku wskazał działania Rosji i Chin. Wśród kwestii, z którymi musi obecnie mierzyć się NATO, wymienił także terroryzm, ataki cybernetyczne czy zmiany klimatyczne. – Żadne państwo, żaden kontynent nie poradziłby sobie sam z tyloma zagrożeniami. Ale Europa i Ameryka nie działają w pojedynkę. Razem tworzą NATO – zaznaczył Jens Stoltenberg. Sekretarz generalny przypomniał, że 80 proc. osób mieszkających na terenach państw członkowskich uważa, że relacje transatlantyckie są ważne dla bezpieczeństwa i obrony.

Szef NATO przekonywał, że sojusznicy, zgadzając się podczas najbliższego szczytu na inicjatywę „NATO 2030”, rozpoczną „nowy rozdział” w historii organizacji. Co oznaczają zmiany określane hasłem „NATO 2030”? To – jak wyliczał Stoltenberg – więcej politycznych konsultacji, wzmocnienie kolektywnej obrony czy zwiększona gotowość wojsk. NATO będzie też nadal kłaść nacisk na rozwój infrastruktury krytycznej, łańcucha dostaw i komunikację.

REKLAMA

W poniedziałek sojusznicy mają również rozstrzygnąć, czy powstanie NATO Innovation Fund, dzięki któremu na wsparcie będą mogły liczyć start-upy związane z branżą obronną. W agendzie spotkania jest też debata nad nową koncepcją strategiczną Paktu, uwzględniającą zmiany w środowisku bezpieczeństwa, jakie nastąpiły w ciągu ostatnich lat. Przywódcy mają podjąć decyzje dotyczące kierunku działania w dwóch nowych domenach operacyjnych – cyberprzestrzeni i przestrzeni kosmicznej. – Spodziewam się, że sojusznicy zgodzą się na nową politykę cyberobrony NATO – mówił szef Sojuszu.

Po raz pierwszy NATO wśród priorytetowych zadań wymienia walkę ze zmianami klimatycznymi. Jak powiedział Stoltenberg, oczekuje jasnej deklaracji od sojuszników, że będą oni dążyć do znaczącego zmniejszenia negatywnego wpływu technologii wojskowych na środowisko naturalne.

NATO chce wspierać państwa partnerskie, głównie zaś Ukrainę i Gruzję – kraje szczególnie mocno odczuwające zagrożenie ze strony Moskwy. O to, by podczas szczytu omówić sposoby przeciwdziałania agresywnej polityce Rosji, postulowali m.in. na początku czerwca premierzy Litwy, Łotwy i Estonii. Szefowie rządów napisali we wspólnym oświadczeniu, że Moskwa „dąży do destabilizacji Sojuszu i podważenia bezpieczeństwa sojuszników i partnerów NATO”. – Rosja systematycznie zajmuje się nielegalnymi operacjami na terytorium Sojuszu, angażując się w złośliwe i niebezpieczne działania cybernetyczne, rozpowszechniając dezinformację, ingerując w wybory i wykorzystując rozłam w demokratycznych społeczeństwach – napisali premierzy.

Jednym z punktów poniedziałkowych obrad będzie też współpraca z Afganistanem. – Nasza obecność w tym państwie dobiega końca, ale nadal będziemy udzielać wsparcia afgańskim siłom zbrojnym i miejscowej ludności – zapewnił szef Sojuszu.

W szczycie NATO weźmie udział prezydent USA Joe Biden, dla którego będzie to pierwsza okazja do spotkania na tym szczeblu z członkami Paktu Północnoatlantyckiego. Na czele polskiej delegacji stanie – zgodnie z zapowiedzią sprzed kilku dni – prezydent Andrzej Duda.

Propozycje zmian funkcjonowania NATO przygotowywał m.in. dziesięcioosobowy zespół ekspercki, w którego gronie znalazła się Anna Fotyga, była szefowa polskiej dyplomacji.

Ostatni szczyt NATO odbył się w Londynie w 2019 roku. Było to spotkanie jubileuszowe, bowiem Sojusz obchodził wówczas 70. rocznicę utworzenia. Przez dwa dni przedstawiciele państw członkowskich rozmawiali m.in. o wzmocnieniu południowej i wschodniej flanki NATO, aktualizacji planów obronnych dla Polski i państw bałtyckich, wydatkach obronnych. Polskę reprezentowali prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony Mariusz Błaszczak.

Joanna Tańska

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Pomoc socjalna dla żołnierzy
 
Chargé d’affaires Białorusi wezwany do MSZ ws. incydentu na granicy
Sojusznicze wsparcie
Przygotowania do budowy ogrodzenia na granicy
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Na straży polskich rubieży
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
W jedynym słusznym kierunku
Zespół NATO na bojowo
Reforma administracji wojskowej
Niepowtarzalność 1918
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
„Kuźnia karabinów” w Orzyszu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Amerykanie polegli nad Polską
NATO wspiera Polskę walczącą z kryzysem migracyjnym
Pamiętać o tych, którzy nie wrócili z misji
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Oczy na wschodnią flankę
Niemiec z Goździkiem
W Sejmie o sytuacji na granicy
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Będzie ustawa o obronie
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Afganistan. Czas wracać do domu
Orlik po raz dziesiąty
Nocne ataki na granicę udaremnione
SOMA dla specjalsów
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Cougary dla Wojska Polskiego
Kolejne sankcje wobec Mińska?
Polskie wyrzutnie Wisły
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Kraj okupowany, ale nie zwyciężony!
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
F-16 lecą na Litwę
Course on Diplomacy
Podhalańczyk z pucharem „Polski Zbrojnej”
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Tor pod osłoną
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
„Solidarna Belona”: czysty tor do Szczecina
Nowy stopień w siłach zbrojnych
W BBN o sytuacji na granicy
Test odporności
„Tumak ’21” na finiszu
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
O Polskę walczyli u boku Napoleona
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Mielec wraca do odrzutowców
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Żołnierz ranny na granicy
Bryza na południowej flance
Gdy mąż i tata na misji
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Wiedza, dzięki której możesz uratować życie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO