moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie

Cel: osłona obszarów morskich Litwy, w tym strategicznego portu w Kłajpedzie, oraz zapobieżenie desantowi. Pododdziały Morskiej Jednostki Rakietowej biorą udział w ćwiczeniach „Baltic Fortress ’21”, które stanowią element manewrów „Baltops 50”. Polscy żołnierze ściśle współpracują m.in. z portugalską piechotą morską.

W tym roku ćwiczenia „Baltic Fortress” prowadzone są na litewskich wodach Bałtyku, ale też na Mierzei Kurońskiej i w okolicach Kłajpedy. Bierze w nich udział kilka tysięcy żołnierzy z państw bałtyckich, Portugalii, Wielkiej Brytanii i Kanady. Silna jest także reprezentacja Wojska Polskiego. Na morzu od kilku dni operują dwa trałowce z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, które na czas manewrów dołączyły do Baltronu – dywizjonu sił przeciwminowych skupiającego okręty z Litwy, Łotwy i Estonii. Poszukują min, prowadzą strzelania, odpierają też symulowane ataki przypuszczane z szybkich łodzi motorowych.

Na Litwę dotarł też moduł bojowy Morskiej Jednostki Rakietowej. Został on przerzucony wprost z Estonii, gdzie przez ostatnie tygodnie uczestniczył w ćwiczeniach „Spring Storm 21”. – Po pododdziały MJR wysłaliśmy dwa nasze okręty transportowo-minowe, OORP „Kraków” i „Poznań”. Wcześniej to właśnie one przerzuciły marynarzy i sprzęt z Gdyni do Estonii – informuje kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik prasowy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. – W ten sposób po raz kolejny przetestowaliśmy możliwość łączenia zdolności operacyjnych różnych jednostek marynarki wojennej, zarówno tych lądowych, jak i morskich – dodaje.

REKLAMA

Na Litwie marynarze z MJR weszli w skład międzynarodowej grupy zadaniowej. – Stacjonujemy w okolicach Kłajpedy, skąd przemieszczamy się we wskazane rejony wybrzeża. Naszym zadaniem jest osłona obszarów morskich Litwy, zarówno wyłącznej strefy ekonomicznej, jak i wód terytorialnych, w tym podejścia do portu w Kłajpedzie – tłumaczy kmdr Przemysław Karaś, dowódca Morskiej Jednostki Rakietowej. Marynarze zwalczają symulowane cele na Bałtyku. Wkrótce przećwiczą też zatrzymanie desantu, który w okolicach Kłajpedy zamierzają wysadzić Amerykanie. Operacja będzie elementem ćwiczeń „Baltops 50”.

Podczas „Baltic Fortress” marynarze z MJR ściśle współpracują z polskimi wojskami specjalnymi, a także z żołnierzami z Portugalii. Tamtejsza piechota morska osłania działania modułu bojowego. Trzecim elementem międzynarodowej grupy są pododdziały z Litwy, wyspecjalizowane m.in. w niszczeniu improwizowanych ładunków wybuchowych. One z kolei odpowiadają za bezpośrednią obronę portu.

Zanim żołnierze MJR pojawili się na Litwie, wykonywali zadania w różnych częściach Estonii. – Przez tydzień byliśmy rozlokowani na wyspie Hiuma, potem na stałym lądzie. Tam również zwalczaliśmy symulowane cele nawodne przeciwnika. Ćwiczyliśmy także szybkie przemieszczanie się – wyjaśnia kmdr Karaś. Rakietowcy, podobnie jak w okolicach Kłajpedy, współdziałali z polskimi specjalsami, którzy pomagali im namierzać cele z użyciem bezzałogowych systemów powietrznych. Osłonę polskim marynarzom zapewniali Estończycy – tamtejsza żandarmeria wojskowa oraz oddziały obrony terytorialnej.

MJR to jedna z najmłodszych jednostek Wojska Polskiego. Wchodzi w skład 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Stanowi wsparcie dla okrętów wykonujących działania na morzu. Jej atutem jest wysoka mobilność. Siłę rażenia zapewniają wyrzutnie przeciwokrętowych kierowanych pocisków rakietowych typu NSM (Naval Strike Missile). Żołnierze jednostki prowadzili już strzelania z ich użyciem. Odbyły się one na poligonie w Norwegii. Wyrzutnie zniszczyły wówczas cele oddalone o przeszło 150 kilometrów.

Ten rok jest dla MJR wyjątkowo pracowity. „Baltic Fortress” to już trzecie ćwiczenia poza granicami Polski z ich udziałem. W marcu jeden z modułów bojowych został przetransportowany drogą lotniczą do Rumunii, gdzie wziął udział w manewrach „Sea Shield ’21”. Polacy wspólnie z pododdziałem wojsk rakietowych rumuńskiej marynarki przeprowadzili symulowane strzelania do celów na Morzu Czarnym, a po kilkudziesięciu godzinach – również na pokładzie samolotu – wrócili do macierzystej bazy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: por. Cezary Skwierawski

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
 
Nagroda nie tylko od dowódcy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
NATO ćwiczy w Gruzji
Pół roku pod egidą ONZ
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Rusza PKW Islandia
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Rozkaz: nie brać jeńców
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Cel: namierzyć okręt podwodny
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
Kontyngent do zmiany
Lecieć między graniami
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
Afganistan. Czas wracać do domu
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Polak najlepszym podoficerem NATO
Biało-Czerwoni walczyli o awans do finałów
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Abrams – czołg niepokonany w walce
Raki dla 12 Brygady
Co ze sprawdzianem z WF?
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Medalowy dzień Polaków!
Poligon na miarę XXI wieku
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Żeglarki na kursie po medal
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
Dwa zwycięstwa zapaśnika
Nowe książeczki wojskowe
Szczyt NATO już w poniedziałek
Sięgając po oficerskie gwiazdki
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
NATO Andersa
Psy (w) WOT
Świętuj razem z żołnierzami!
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Afghanistan: Going Back Home
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Kurs na dyplomację
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Umowa na Mieczniki podpisana
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Lider po amerykańsku
Military Doctor 2021
Powstanie było czymś niezwykłym
GROM, czyli gotowi ratować życie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Javelin gwarantuje skuteczność
Course on Diplomacy
Żołnierze bez testów z WF-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO