moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wspierają i oceniają ćwiczące wojska

Na poligonach wschodniej Polski trwają ćwiczenia „Dragon ‘ 21”. Działania żołnierzy przez 24 godziny na dobę obserwują i koordynują oficerowie – specjaliści z kierownictwa ćwiczeń. Każdy ruch wojsk, każda decyzja dowódców jest przez nich analizowana i oceniana. Na wnioski przyjdzie czas po zakończeniu manewrów.

– Według scenariusza ćwiczeń „Dragon ’21” jesteśmy w przededniu wybuchu konfliktu, a naszym zadaniem jest utrzymanie ładu i bezpieczeństwa w rejonach najważniejszych elementów struktury państwa – mówi gen. bryg. Andrzej Dąbrowski, szef zespołu HICON (Higher Control) pełniącego rolę stanowiska dowodzenia dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. – Musimy dostarczyć siły i środki do prowadzenia operacji lądowych – wyjaśnia gen. Dąbrowski. – Jeśli tu, w kierownictwie ćwiczeń, zostaną popełnione błędy, będzie to miało skutek na polu walki. Póki co, wszystko odbywa się bez zakłóceń.

 

REKLAMA

W realu i w cyberprzestrzeni

Kierownictwo ćwiczeń „Dragon ’21” składa się z kilkunastu zespołów, które zapewniają ćwiczącym wojskom wsparcie, a także obserwują ich działania i je korygują. Jednym z nich jest zespół monitorowania wojsk własnych i strony przeciwnej, którego szefem jest płk Marek Kociemba. – Wśród zadań mojego zespołu jest prowokowanie pewnych sytuacji przez użycie wojsk specjalnych i pułków rozpoznawczych jako pozorujących działania przeciwnika, następnie sprawdzenie reakcji naszych wojsk – tłumaczy płk Kociemba. Jednostka Wojskowa Agat i Jednostka Wojskowa Komandosów prowadzą obserwację i rozpoznanie najważniejszych dowódców, natomiast pułki rozpoznawcze obserwują teren ćwiczeń. – Muszą zauważyć każdy szczegół, bo może być on kluczowy dla dalszych działań naszych wojsk – mówi szef zespołu monitorowania wojsk własnych i strony przeciwnej. Zespół sprawdza, jak na działania przeciwnika reagują nasze wojska. – Jeżeli za sprawą jego wojsk doszłoby do rozszczelnienia pojemników z toksynami, to czy zostałyby podjęte odpowiednie decyzje i wysłano by w to miejsce wojskowych chemików? I dalej, czy zostaliby wysłani sami, czy z obstawą? Czy zabezpieczą teren zdarzenia? – opisuje płk Kociemba. Każda decyzja ćwiczących w polu wojsk jest poddawana ocenie, a ta zależy również od żołnierzy wirtualnych. – Budujemy sytuację operacyjną przez „wypełnienie” scenariusza ćwiczeń wojskami, które w rzeczywistości nie ćwiczą, choć w razie „W” znalazłyby się na polu walki – zauważa płk Krzysztof Kuba, szef zespołu grup operacyjnych. Stanowiska dowodzenia muszą mieć pełen obraz sytuacji na polu walki. – Efekt jest taki, że dowódca dywizji widzi całą „wojnę”. Zarówno oddziały znajdujące się na poligonie, jak i te, które wprowadzimy do systemu jako byty wirtualne, a więc na przykład lotnictwo czy wojska specjalne oraz wojska obrony terytorialnej – mówi płk Kuba. – Te wirtualne wojska dają ćwiczącym dowódcom realny obraz tego, czym dysponują w razie „W” – dodaje pułkownik.

Podczas ćwiczeń „Dragon ’21” są sprawdzane również procedury dotyczące współpracy wojska z instytucjami pozamilitarnymi. Szefem zespołu podgrywającego jednostki i instytucje spoza łańcucha dowodzenia jest płk Grzegorz Wtykło. – Współpracujemy z policją, strażą pożarną, a także Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Urzędem do spraw Cudzoziemców. Przećwiczyliśmy ewakuację szpitala w Łapach, w którym wystąpiła awaria systemu zasilania. To zadanie wykonywaliśmy wyłącznie planistycznie, nie przenosiliśmy pacjentów do innych placówek. Sprawdziliśmy, czy działają wszystkie procedury, zarówno te przyjęte przez szpital, jak i wojskowe – mówi płk Wtykło. – Zajmowaliśmy się również ewakuacją dzieł sztuki z Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej i z Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu. Akurat to zadanie: wyniesienie, zabezpieczenie i przewiezienie eksponatów wykonały organizacje proobronne – dodaje pułkownik.

Dbają o żołnierzy

W kierownictwie ćwiczeń działają również oficerowie odpowiedzialni za przemieszczanie wojsk oraz wsparcie logistyczne żołnierzy. Płk Jacek Węcławek, szef połączonego centrum operacyjnego Dowództwa Generalnego, wyjaśnia, co należy do zadań podległych mu oficerów. – Największym dla nas wyzwaniem był przerzut wojsk w rejon operacji. To jest naprawdę duże wyzwanie logistyczne, bo wszystko musi ze sobą grać, a przejazdy i przeloty nie powinny być uciążliwe dla ruchu cywilnego – wyjaśnia płk Węcławek. – Tak samo musimy zadbać o wojska sojusznicze. Zabezpieczamy ich wejście na teren kraju w taki sposób, by jak najdłużej ukrywać to przed przeciwnikiem – dodaje pułkownik.

To również żołnierze płk. Węcławka decydują o wysłaniu broni i amunicji w rejony walki. Dostarczają ją żołnierze grupy operacyjnej, którą dowodzi płk Dariusz Szczerba. – Na czas ćwiczeń „Dragon ’21” podlegamy Dowództwu Generalnemu RSZ i zabezpieczamy manewry. Koordynujemy przemarsze i przejazdy; dostarczamy żywność i paliwo – wymienia płk Szczerba. Jego zastępca ppłk Andrzej Adamczewski dodaje: – Jak działamy? Przede wszystkim musimy się orientować w aktualnej sytuacji bojowej, tzn. wiedzieć, kiedy, komu i jak dostarczyć określone rzeczy. Zajmujemy się również dostosowaniem sprzętu przejętego przez wojsko od cywilów, tak by mógł on służyć żołnierzom – dodaje ppłk Adamczewski.

Kierownictwo ćwiczeń „Dragon ’21” jeszcze przez kilka dni będzie nadzorowało w Białobrzegach ćwiczących w polu żołnierzy. Później oficerowie przeniosą się na teren Akademii Sztuki Wojennej, gdzie odbędzie się druga część ćwiczeń: dowódczo-sztabowa, podczas której żołnierze będą korzystać z systemów symulacji pola walki.

KE

autor zdjęć: 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


NATO ćwiczy w Gruzji
 
Kontyngent do zmiany
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
Biało-Czerwoni walczyli o awans do finałów
Afganistan. Czas wracać do domu
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Żeglarki na kursie po medal
Military Doctor 2021
Świętuj razem z żołnierzami!
Żołnierze bez testów z WF-u
Polak najlepszym podoficerem NATO
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Umowa na Mieczniki podpisana
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Lider po amerykańsku
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Kurs na dyplomację
Course on Diplomacy
Raki dla 12 Brygady
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Nagroda nie tylko od dowódcy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Medalowy dzień Polaków!
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Cel: namierzyć okręt podwodny
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
Rusza PKW Islandia
Co ze sprawdzianem z WF?
Powstanie było czymś niezwykłym
Pół roku pod egidą ONZ
Nowe książeczki wojskowe
Poligon na miarę XXI wieku
Sięgając po oficerskie gwiazdki
NATO Andersa
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Rozkaz: nie brać jeńców
Afghanistan: Going Back Home
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Dwa zwycięstwa zapaśnika
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
Lecieć między graniami
GROM, czyli gotowi ratować życie
Abrams – czołg niepokonany w walce
Javelin gwarantuje skuteczność
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Szczyt NATO już w poniedziałek
Psy (w) WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO