moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Dragon” grasuje w Ełku

Podczas manewrów „Dragon ’21” wojsko działa nie tylko na poligonie. Ważnym elementem ćwiczeń jest także sprawdzenie procedur dotyczących operacji w sytuacjach kryzysowych. Żołnierze z 16 Dywizji Zmechanizowanej musieli m.in. odbić z rąk terrorystów pracowników urzędu miasta, a także ewakuować wojskową komendę uzupełnień.

Terroryści opanowali urząd miasta, pojmali zakładników, m.in. prezydenta. Negocjacje kończą się fiaskiem, konieczne jest użycie siły. Rozkaz, aby uwolnić zakładników, otrzymuje wojsko. Szturm przeprowadzają żołnierze z 15 Brygady Zmechanizowanej. To oni wkraczają na teren budynku, neutralizują terrorystów, a następnie, wspólnie z Żandarmerią Wojskową zabezpieczają obiekt, a zebrane materiały dowodowe przekazują policji.

REKLAMA

Choć to tylko scenariusz jednego z zadań, jakie podczas ćwiczeń „Dragon ’21” realizowali żołnierze 15 Brygady, miejsce akcji było jak najbardziej prawdziwe – wojsko działało na terenie Urzędu Miasta Ełk, a role zakładników odgrywali jego pracownicy. – Najtrudniejszym elementem naszych działań było to, że prowadziliśmy je w mieście, które normalnie funkcjonuje. Co prawda część urzędu była niedostępna dla mieszkańców, jednak zależało nam, aby zupełnie nie sparaliżować jego pracy – mówi ppłk Piotr Półbratek z 15 BZ. – Zrezygnowaliśmy także z całkowitego odizolowania obiektu. Na czas szturmu niedostępna dla kierowców była tylko jedna droga – zaznacza.


Film: Paweł Sobkowicz / Zbrojna TV

Aby wojsko mogło przeprowadzić taką operację, konieczne było zawarcie porozumienia z władzami miasta. – Uczestniczymy w tych ćwiczeniach, aby sprawdzić w praktyce procedury, a także naszą gotowość do działania w trudnych sytuacjach – komentował wydarzenie Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. – Wiem, że może dla części obserwujących to zabawa, ale w obliczu współczesnych zagrożeń to bardzo ważne, aby wiedzieć, jak im przeciwdziałać – podkreślił. Andrukiewicz dodał także, że mimo ograniczenia w czasie ćwiczeń działalności urzędu, interesanci mogli kontaktować się z jego pracownikami drogą elektroniczną.

Za zabezpieczenie terenu, na którym szkoliło się wojsko, odpowiadała policja. –Naszą rolą było zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wyznaczyliśmy patrole, które zamknęły jedną z dróg, tak aby ćwiczenia mogły odbyć się sprawnie i aby nic nie utrudniało mieszkańcom dostępu do miasta – powiedziała sierż. sztab. Agata Kulikowska de Nałęcz, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Ełku. – Wyłączyliśmy z ruchu tylko fragment drogi, kierowcy byli kierowani na objazdy. Mimo to nie otrzymaliśmy sygnału, aby z tego powodu były jakieś większe utrudnienia w przemieszczaniu się – zaznaczyła.

Ale nie była to jedyna wojskowa operacja w Ełku. W mieście stawili się także żołnierze z 11 Pułku Artylerii. Ich zadaniem była ewakuacja wojskowej komendy uzupełnień. – Scenariusz zakładał, że budynek, w którym mieści się WKU, chce przejąć jedna z operujących w okolicy grup dywersyjnych. Aby chronić żołnierzy i pracowników, a także całą dokumentację, musimy przenieść się do nowego, bezpieczniejszego miejsca, w którym będziemy mogli kontynuować pracę – mówi mjr Jan Suwara, zastępca wojskowego komendanta uzupełnień w Ełku. Za przetransportowanie, zarówno ludzi, jak i mienia odpowiadali właśnie artylerzyści. – Pojazdy, które wykorzystano do realizacji zadania, poruszały się w kolumnie. Przez cały czas ich przejazd, zgodnie z procedurami, zabezpieczała policja – podkreśla oficer.

W manewry „Dragon ’21” zaangażowane jest 9,5 tys. żołnierzy ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Podczas ćwiczeń wojsko sprawdza współpracę także z innymi służbami oraz z tzw. układem pozamilitarnym.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz

dodaj komentarz

komentarze


Kontyngent do zmiany
 
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Powstanie było czymś niezwykłym
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Cel: namierzyć okręt podwodny
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Kurs na dyplomację
Rozkaz: nie brać jeńców
Sięgając po oficerskie gwiazdki
UE o wspólnym bezpieczeństwie
GROM, czyli gotowi ratować życie
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Dwa zwycięstwa zapaśnika
Nagroda nie tylko od dowódcy
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Javelin gwarantuje skuteczność
Nowe książeczki wojskowe
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Rusza PKW Islandia
Lider po amerykańsku
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
Lecieć między graniami
Polak najlepszym podoficerem NATO
Żołnierze bez testów z WF-u
Raki dla 12 Brygady
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Umowa na Mieczniki podpisana
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Afganistan. Czas wracać do domu
NATO ćwiczy w Gruzji
Psy (w) WOT
NATO Andersa
Szczyt NATO już w poniedziałek
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Żeglarki na kursie po medal
Course on Diplomacy
Poligon na miarę XXI wieku
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Abrams – czołg niepokonany w walce
Świętuj razem z żołnierzami!
Biało-Czerwoni walczyli o awans do finałów
Military Doctor 2021
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Pół roku pod egidą ONZ
Afghanistan: Going Back Home
Co ze sprawdzianem z WF?
Medalowy dzień Polaków!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO