moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Dragon ’21” otwiera ogień

Najpierw ogień otworzyła artyleria, potem strzelali przeciwlotnicy, a na końcu uderzyły pododdziały zmechanizowane i pancerne. Prowadzenie ognia w obronie to jedno z zadań, jakie podczas ćwiczeń „Dragon ’21” zrealizowali sojusznicy. Na poligonie w Orzyszu stawili się nie tylko żołnierze Wojska Polskiego, ale także armii Stanów Zjednoczonych i Chorwacji.

– Prowadzenie ognia w obronie to najważniejsza operacja, jaką prowadziliśmy podczas ćwiczeń „Dragon ’21”. To było kompleksowe strzelanie sprawdzające nie tylko naszą skuteczność, ale także to, czy jesteśmy zgrani z naszymi sojusznikami – mówi gen. bryg. Bogdan Rycerski, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej.

REKLAMA

Na poligonie w Orzyszu, gdzie trwają ćwiczenia „Dragon ’21”, oprócz żołnierzy Wojska Polskiego i ich bojowych wozów piechoty, czołgów PT-91 Twardy i haubic Goździk, stawili się także Amerykanie wyposażeni w kołowe transportery opancerzone Stryker, a także artylerzyści z Chorwacji z samobieżnymi wyrzutniami rakiet M92 Volcano. Sojusznicy na co dzień zasilają szeregi stacjonującej na Mazurach Batalionowej Grupy Bojowej NATO. – Naszym zadaniem było wsparcie działań prowadzonych przez 15 Brygadę Zmechanizowaną. Współpracujemy ze sobą od kilku miesięcy. Przez ten czas dużo się od siebie nauczyliśmy – mówi ppłk Jason Adler, dowódca wielonarodowego batalionu. – Co prawda pandemia trochę pokrzyżowała nasze plany, ale znaleźliśmy rozwiązania, które pozwoliły nam kontynuować szkolenie, czego dowodem jest nasz udział w ćwiczeniach „Dragon ’21” – zaznaczył.


Film: Paweł Sobkkowicz/ ZbrojnaTV

Jak mówi mjr Marek Nabzdyjak, oficer prasowy 16 Dywizji Zmechanizowanej, na Mazurach żołnierze ćwiczą takie działania regularnie. – Najważniejsze jest zgranie działań wszystkich pododdziałów, co w przypadku współpracy z sojusznikami może być wyzwaniem. Mogą się pojawić problemy językowe, zdarza się, że żołnierze różnie interpretują znaczenie niektórych sformułowań – zauważa. Realizacji zadania nie ułatwiała też pogoda. – Było bardzo gorąco, więc istniało ryzyko pożarowe. Przez cały czas na poligonie czuwali wojskowi strażacy – dodaje oficer.

Podobne działania sojusznicy realizowali także w nocy. Czym takie strzelania różnią się od tych prowadzonych w dzień? – Różnic jest wiele. W dzień prowadzimy ogień do celów, które są widoczne gołym okiem lub przez peryskopy wozów bojowych, czołgów, czy innych urządzeń, które służą nam do obserwacji – wyjaśnia ppłk Piotr Półbratek z 15 Brygady Zmechanizowanej. Jednak w nocy, żołnierze nie mają już takiego komfortu. – Wówczas znacznie trudniej jest nie tylko neutralizować cele, ale także przemieszczać się czy w ogóle namierzyć przeciwnika, który przecież z założenia przemieszcza się skrycie. Wtedy musimy korzystać z urządzeń termo- i noktowizyjnych – zaznacza oficer.

„Dragon ’21” to największe w tym roku ćwiczenia Wojska Polskiego. Za ich organizację odpowiada Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Przez dwa tygodnie – bo tyle trwa część poligonowa manewrów – do działania zostanie zaangażowanych prawie 9,5 tys. żołnierzy ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: plut. Bartek Grądkowski

dodaj komentarz

komentarze


Medalowy dzień Polaków!
 
Co ze sprawdzianem z WF?
Poligon na miarę XXI wieku
Żeglarki na kursie po medal
Lecieć między graniami
Powstanie było czymś niezwykłym
Kurs na dyplomację
Dwa zwycięstwa zapaśnika
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Javelin gwarantuje skuteczność
Lider po amerykańsku
Umowa na Mieczniki podpisana
Biało-Czerwoni walczyli o awans do finałów
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Abrams – czołg niepokonany w walce
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Afganistan. Czas wracać do domu
Cel: namierzyć okręt podwodny
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Świętuj razem z żołnierzami!
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Polak najlepszym podoficerem NATO
NATO Andersa
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Nowe książeczki wojskowe
Military Doctor 2021
Psy (w) WOT
Żołnierze bez testów z WF-u
GROM, czyli gotowi ratować życie
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Afghanistan: Going Back Home
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Sięgając po oficerskie gwiazdki
Course on Diplomacy
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Pół roku pod egidą ONZ
Kontyngent do zmiany
Szczyt NATO już w poniedziałek
Rozkaz: nie brać jeńców
NATO ćwiczy w Gruzji
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
Raki dla 12 Brygady
Rusza PKW Islandia
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Nagroda nie tylko od dowódcy
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO